Niemcy: Członkowie Ku-Klux-Klanu w policji

Dwóch niemieckich policjantów było członkami Ku Klux Klanu. Wyszło to na jaw w trakcie przesłuchań komisji śledczej Bundestagu w sprawie zbrodni dokonanych przez wschodnioniemieckich neonazistów.

Afera wokół przynależności dwóch funkcjonariuszy niemieckiej policji (dziś 32- i 42-latka) zajmowała już w 2004 roku Urząd Ochrony Konstytucji w Stuttgarcie i prowadzone było dochodzenie w tej sprawie. Jednak ani okruch informacji o tym nie przedostał się do wiadomości publicznej.

Podczas dochodzenia obydwaj funkcjonariusze przyznali, że w latach 2001-2002 przez kilka miesięcy należeli do sekcji Ku Klux Klanu „Europejskich Białych Rycerzy” w Badenii-Wirtembergii, lecz z własnej woli potem z niej wystąpili, gdyż nie podobały im się szerzone tam hasła, nacechowane ksenofobią i rasizmem.

W trakcie policyjnego postępowania dyscyplinarnego udzielono im nagan i do dziś pełnią oni normalną służbę w szeregach policji. Wywołuje to zdziwienie w Związku Niemieckiej Policji Kryminalnej, który obecnie domaga się zwolnienia tych funkcjonariuszy. – To oni nie wiedzieli, że Ku Klux Klan jest rasistowskim ugrupowaniem? Na ile głupoty i braku wiedzy o otaczającym świecie może pozwolić sobie funkcjonariusz policji, żeby nie groziło mu zwolnienie z pracy? – pyta szef tego zrzeszenia Andre Braun.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/wielki-skandal-w-niemczech-policjanci-nalezeli-do-ku-klux-klanu/qj08p

Sprawa jest o tyle głośna, iż jeden z policjantów był zwierzchnikiem policjantki Michele Kiesewetter, która została zamordowana w Heilbronn w 2007 roku przez grupę terrorystyczną Narodowo-Socjalistyczne Podziemie, a drugi był jej kolegą. Sprawa związku KKK i NSU jest badana przez niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji.

Reklamy

Posted on Sierpień 7, 2013, in Niemcy, Policja, Rasizm, Terroryzm and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: