Tommy Robinson odchodzi z English Defense League

Przywódca English Defense League odchodzi z ugrupowania w proteście przeciwko narastającej w EDL skrajnie prawicowej radykalizacji. Wraz z nim odchodzi współprzywódca Kevin Caroll.

EDL przez ostatnie lata organizowała na terenie Wielkiej Brytanii protesty przeciwko „radykalnemu islamowi”. Teraz jego byli już przywódcy podkreślają, że chcą walczyć dalej z islamizmem, nie przy użyciu przemocy, ale za pomocą demokracji. Dotychczasowe działania ugrupowania nie wydają się im już skuteczne.

robinsonRobinson wyjaśnia, że decyzję rozważał od dawna, chcąc odciąć się od radykalnego elementu w swoim ugrupowaniu. Już wcześniej w EDL dochodziło do podziałów, kiedy Robinson próbował oczyścić organizację ze skrajnej prawicy.

„Kiedy jakiś idiota podnosi ręce, w których trzyma obrazek meczetu z napisem ‚bum!’ i to wszystko jest w gazetach krajowych, to ja, kiedy odbieram dzieci ze szkoły, muszę znosić spojrzenia rodziców sądzących mnie po jego czynach” — uzasadnia swoją decyzję w wywiadzie dla BBC.

Decyzja ta jest najprawdopodobniej motywowana pragmatyzmem. English Defense League przez długi czas odcinała się od biologicznego rasizmu i faszyzmu. Była jednak na tyle luźną organizacją, że jej kierownictwo nie było w stanie kontrolować jej działaczy.

Z czasem ugrupowanie przestało się ograniczać i zaczęło używać coraz radykalniejszej retoryki na czym kierownictwo więcej straciło niż zyskało.

Źródło: http://www.bbc.co.uk

Reklamy

Posted on Październik 12, 2013, in Islamofobia, Polonofobia, Rasizm, Religijny Fundamentalizm, Wielka Brytania, Świat and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: