Honor węgierskiego faszysty

Co łączyło Polaków i Węgrów podczas II wojny światowej? Ani jedni ani drudzy nie zdradzili swoich sojuszników. 11 lutego każdego roku węgierscy neofaszyści obchodzą Dzień Honoru, rocznicę obrony Budapesztu przez Wermacht, Waffen SS i węgierskich kolaborantów.

Po słynnej aferze w Telewizji Republika kiedy to jej redaktor Wojciech Mucha pokazywał neonazistowską propagandę, którą zdobył na koncercie Węgierskiej Sceny Narodowej na którym spotkał Krzysztofa Bosaka i Roberta Winnickiego, trzeba było wreszcie przyznać, że prawica dostrzega nazistowskie i germanofilskie zagrywki współczesnych Strzałokrzyżowców.

„Sie waren Helden!” – naród i jego bohaterowie

Hołd dla SS-manów

Dlaczego na obchody nie pojechała delegacja Młodzieży Wszechpolskiej trudno powiedzieć. Być może obawiała się tego w co dał się wplątać ONR jadąc na marsz ku czci nazistowskiego kolaboranta, księdza Josifa Tiso w Bratysławie. Politycznym strzałem w kolano byłoby również stanie obok towarzystwa, które się pojawiło.

~~ Rys historyczny ~~

Podczas II wojny światowej, władzę nad Królestwem Węgierskim sprawował regent – admirał Miklós Horthy. Wejście w sojusz z Niemcami miało umożliwić Węgrom rewizję granic.

W kwietniu 1941 Węgry po raz pierwszy zaangażowały się militarnie po stronie Osi przeciw Jugosławii, przepuszczając wojska niemieckie przez swoje terytorium – oznaczało to nieunikniony konflikt z Wielką Brytanią. Świadomy dalekosiężnych konsekwencji decyzji zerwania z neutralnością kraju, premier Węgier Pál Teleki popełnił samobójstwo.

W 1944, kiedy stało się już jasne, że Niemcy przegrają wojnę, Horthy zaczął negocjować odrębny traktat pokojowy z aliantami. Spotkało się to z bardzo ostrą reakcją Hitlera, który wysłał swoje wojsko na terytorium Węgier okupując je od 19 marca 1944.

Strzałokrzyżowcy mordujący Żydów, listopad 1944

Gdy nastąpiło wejście Armii Czerwonej na terytorium Węgier (październik 1944), Horthy próbował za pośrednictwem przywódcy komunistów jugosłowiańskich, Josipa Broz Tito, poddać Rosjanom wojsko węgierskie na froncie. Niemcy, którzy od dawna obserwowali te próby, aresztowali go (po uprzednim porwaniu jego syna przez komando pod dowództwem Otto Skorzennego – Operacja Mickey Mouse) i wywieźli w głąb Rzeszy. Rządy na Węgrzech formalnie objął przywódca strzałokrzyżowców Ferenc Szálasi, w pełni podporządkowany Rzeszy.

~~ Narodowa mitologia ~~

Dziś węgierska prawica operuje kilkoma mitami historycznymi. Pierwszym jest mit Miklósa Hirthy’ego, którego obstawia się jako pogromcę rewolucji na Węgrzech w 1919. Prawica nie lubi wspominać, iż było to w rzeczywistości dzieło armii rumuńskiej. Innym jest kult Waffen SS i Wermachtu jako obrońców Węgier przed komunizmem w sytuacji w której miała miejsce okupacja Węgier.

Innym mitem jest rzekome braterstwo z Polakami, które nie pozwoliło Węgrom na pomoc Niemcom w agresji na Polskę. W rzeczywistości była próba odroczenia konfliktu z zachodnimi aliantami.

~~ Narodowo-Socjalistyczny cyrk ~~

Hołd dla okupantów i ludobójców

Marsz nie był organizowany bezpośrednio przez Jobbik. Udział w nim wzięło jedynie stronnictwo powiązane z Jobbikiem, będące elementem pośrednim między partią, a ruchami otwarcie nazistowskimi. Mowa tu o organizatorach festiwalu Magyar Sziget, Ruchu 64 Komitaty – HVIM, którego lider jest deputowanym z ramienia Jobbika.

Oprócz tego udział w marszu brał Węgierski Front Narodowy, znany też jako Węgierska Narodowo Socjalistyczna Grupa Akcji. Jest to ugrupowanie od lat uzasadniające zbrodni węgierskich faszystów podczas II wojny światowej i organizujące kontrdemonstracje podczas obchodów Rewolucji Węgierskiej 1956. WFN uważa, iż Węgrami rządzą syjoniści i amerykańscy imperialiści, a Żydów powinno się zmusić do emigracji.

Obecni byli również węgierscy działacze Blood & Honour, które działa w tym kraju legalnie. Stali obok swoich bułgarskich kolegów. Przyjechali również członkowie „niemieckich organizacji patriotycznych” oraz środowisko czeskich neonazistów Radical Boys.

Wbrew zapewnieniom udzielanym ponoć przez Jobbik polskim nacjonalistom, kontakty z niemieckimi sierotami po NSDAP nadal są żywe. I o ile faktem jest, że węgierscy nacjonaliści dawno w Niemczech nie byli, o tyle Niemcy przyjeżdżają na Węgry i są ciepło witani przez wdzięcznych węgierskich bratanków.

(poniżej zdjęcia)

Działacze węgierskiego i bułgarskiego Blood & Honour oddają cześć SS-manom

Niemieccy neonaziści w Budapeszcie

Historyczne flagi Niemiec i Czech używane przez środowiska neonazistowskie

Reklamy

Posted on Marzec 9, 2014, in Antysemityzm, Historia, Neonaziści, Politykierstwo Historyczne, Węgry and tagged , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: