„Der Spiegel”: Svoboda w sojuszu z NPD

O bliskich kontaktach ukraińskiej partii Swoboda ze skrajnie prawicową Narodowo-Demokratyczną Partią Niemiec (NPD) – pisze niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Według gazety Swoboda dysponuje placówkami na terenie Niemiec: we Frankfurcie nad Menem, w Kolonii i Monachium.

W maju ubiegłego roku ówczesny szef NPD Holger Apfel gościł delegację Swobody w lokalnym parlamencie (landtagu) Saksonii.

W grupie, która przejechała do stolicy Saksonii Drezna, był parlamentarzysta Swobody Mychajło Hołowko oraz dwóch radnych tego ugrupowania z Tarnopola – podaje „Der Spiegel”.

2013-08-09-the_old_and_new_european_friends-05Według tygodnika Apfel chwalił ukraińskich partnerów jako przedstawicieli ugrupowania, z którymi NPD może budować „projekt alternatywny wobec dyktatury brukselskich autokratów”, będących jedynie „pomocnikami międzynarodowego kapitału”. Swoboda należy zdaniem Apfela do „falangi sił wiernych własnej ojczyźnie”.

Jak twierdzi „Spiegel”, przedstawiciele ukraińskiej delegacji zgodzili się na proponowane przez NPD zacieśnienie współpracy, także na płaszczyźnie parlamentarnej. Redakcja niemieckiego tygodnika wyraziła zdziwienie, że wobec tych powiązań niemieckie władze utrzymują ze Swobodą kontakty, co byłoby nie do pomyślenia w przypadku NPD.

Szkolenia za pieniądze niemieckich podatników

Z przewodniczącym klubu parlamentarnego Swobody Ołehem Tiahnybokiem spotkał się 29 kwietnia 2013 roku niemiecki ambasador w Kijowie. „Prawicowi ekstremiści”, jak określa Swobodę „Spiegel”, uczestniczyli też w szkoleniach i seminariach przeprowadzanych za pieniądze niemieckich podatników przez Fundację Adenauera oraz Niemieckie Towarzystwo Polityki Zagranicznej.

00nadal_manager111111Burmistrz Tarnopola: SS-Galizien to bohaterzy

„Der Spiegel” zwraca uwagę, że jeden z prominentnych działaczy partii, burmistrz Tarnopola Siergiej Nadal bronił na łamach wydawanego przez NPD czasopisma „Deutsche Stimme” żołnierzy współpracującej z III Rzeszą ukraińskiej 14 Dywizji SS-Galizien jako bohaterów narodowych.

Swoboda dysponuje według „Spiegla” placówkami na terenie Niemiec – we Frankfurcie nad Menem, w Kolonii i Monachium.

NPD jest ugrupowaniem skrajnie prawicowym, wrogim wobec obcokrajowców i antysemickim. Kwestionuje demokratyczny system polityczny Niemiec oraz powojenne granice w Europie.

W skali całego kraju partia nie odgrywa żadnej roli – w ubiegłorocznych wyborach zdobyła 1,3 proc. głosów. Jest natomiast reprezentowana w parlamentach lokalnych Saksonii i Meklemburgii. Druga izba niemieckiego parlamentu – Bundesrat – skierowała w ubiegłym roku do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o delegalizację partii.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Reklamy

Posted on Marzec 16, 2014, in Kontakty Międzynarodowe, Neonaziści, Niemcy, Ukraina, Świat and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: