Atak Svobody na dyrektora publicznej telewizji

Około 100 ukraińskich dziennikarzy i aktywistów pikietowało przed prokuraturą generalną w Kijowie, gdzie domagali się ukarania deputowanych nacjonalistycznej partii Swoboda. Pobili oni szefa państwowej telewizji i wymusili jego dymisję. Jeden z napastników to deputowany, który wchodzi w skład komisji ds. wolności słowa ukraińskiego parlamentu.

Odbyła się również skromna pikieta solidarnościowa we Lwowie. Do ataku doszło we wtorkowy wieczór. Posłowie Swobody wtargnęli do gabinetu szefa telewizji, któremu zarzucili, że wysługuje się „moskiewskim okupantom Ukrainy”.

Video streaming by Ustream

Na nagraniu widać m.in. deputowanych Ihora Mirosznyczenkę, Andrija Illienkę oraz zasiadającego w parlamencie z ramienia Swobody znanego aktora Bohdana Beniuka. Oskarżyli dyrektora telewizji o wysługiwanie się moskiewskiemu okupantowi Ukrainy, co w praktyce oznaczało nieprzychylny stosunek wobec ich partii.

Mirosznyczenko to poseł blisko związany z gangami nazi-skinheadów na Ukrainie. Lider Swobody Oleg Tiahnybok skrytykował swoich działaczy, jednak jest postawa bardzo dwuznaczna, gdyż nie słychać o wewnętrznych konsekwencjach wobec nich. Podczas protestu w Kijowie, Mirosznyczenko stwierdził, iż Ukraina znajduje się w stanie wojny z Rosją, w związku z czym nikt nie ma prawa krytykować Svobody.

Kuriozum całej sytuacji jest tym większe, że to Mirosznyczenko jest zastępcą kierownika komisji ds. wolności słowa na Ukrainie, a stanowisko Prokuratora Generalnego również jest dzierżone przez Svobodę.

W sprawie tych wydarzeń wypowiedział się premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. – Takie podejście nam nie odpowiada. Kraj, który dąży do Unii Europejskiej, będzie przestrzegał podstawowych wartości UE – oświadczył.

Jaceniuk nie raczył zauważyć, że tego typu działania podejmowane są przez partię, która współtworzy jego rząd i, że jest to partia neofaszystowska.

Ekspert od wolności słowa na pochodzie z pochodniami

Reklamy

Posted on Marzec 20, 2014, in Dziennikarze, Przemoc, Rusofobia, Ręka Rękę Myje, Ukraina, Świat and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: