Prawy Sektor po strzelaninie opuszcza swoją kwaterę główną

Wszedł na chwilę i zaraz wyszedł. Od razu zaczął strzelać po ludziach. Dzięki Bogu, że mamy tylko trzech postrzelonych – tak Andrij Gabrow, wiceszef ochrony Majdanu, opisał sprawcę poniedziałkowej strzelaniny w okolicy kijowskiego Majdanu Niezależności.

Milicja całą noc pilnowała hotelu „Dnipro”, kwatery głównej Prawego Sektora, nacjonalistycznego ugrupowania, którego członek miał strzelać w Kijowie. Rano członkowie PS opuścili hotel bez broni. Razem z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wyjechali do jednego z podmiejskich obozów.

000352SP8Q4A2HA0-C116-F4Do tej pory nieznane są przyczyny strzelaniny. Pewne jest jedno, było za dużo świadków aby odpowiedzialność nie spadła na Prawy Sektor, który zradykalizował się po śmierci jednego ze swoich liderów Aleksandra Muzyczki ps. Saszka Biały wywodzącego się z UNA-UNSO.

Po zastrzeleniu Saszki Białego przez milicję około 2000 sektorian groziło atakiem na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W poniedziałek niejaki Orest związany z Prawym Sektorem otworzył ogień do dwóch członków samoobrony Majdanu i wiceburmistrza Kijowa, który przechodził obok miejsca w którym doszło do spięcia między Prawym Sektorem a samoobroną.

Kiedy sprawca strzelaniny został zamknięty w restauracyjnej toalecie, przybyła większa grupa sektorian, która go odbiła.

Rano przed hotelem, kwaterą główną Prawego Sektora, nadal stali milicjanci i przedstawiciele innych służb. Jak relacjonował reporter TVN24 Tomasz Mildyn, Prawy Sektor obiecał, że nie będzie stawiał oporu. Kilkadziesiąt minut później Mildyn relacjonował, że członkowie Prawego Sektora odjechali podstawionymi autobusami, do kwater poza ukraińską stolicą.

„Prawy Sektor opuścił hotel ‚Dnipro’ bez broni. (Działacze) wsiedli do autobusów. Razem z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wyjechali do jednego z podmiejskich obozów. Eksperci MSW zaczęli sprawdzanie budynku” – napisał na Facebooku szef MSW Arsen Awakow. Wcześniej zatrzymano sprawcę poniedziałkowej strzelaniny.

Źródło: TVN 24

Prawy Sektor oceniany jest obecnie jako organizacja prowokatorów, gdyż powoduje napięcia polityczne i destabilizację w sytuacji konfliktu z Rosją.

Reklamy

Posted on Kwiecień 1, 2014, in Broń, Przemoc, Terroryzm, Ukraina, Świat and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: