Austria: Andreas Mölzer odsunięty od wyborów

Lider prawicowo populistycznej Wolnościowej Partii Austrii zrezygnował ze startu na czele listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Powodem rezygnacji było nagłośnienie jego ksenofobicznych wypowiedzi.

Andreas Mölzer mówił, że prawo III Rzeszy było bardziej liberalne, niż ustawodawstwo Unii Europejskiej, zaś sama UE przemienia się w „konglomerat czarnuchów”, którym brakuje niemieckiej i austriackiej etyki pracy.

moelzer030509_308Wypowiedź została skrytykowana przez władze. Tuż po nagłośnieniu jego słów prezydent kraju Heinz Fischer wezwał go do zrezygnowania ze startu w wyborach. W podobnym tonie wypowiedział się kanclerz Werner Faymann oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Liderzy trzeciej co do wielkości partii Austrii zdystansowali się od jego wypowiedzi, podkreślając patriotyczny, a nie nazistowski lub rasistowski charakter partii. Ugrupowanie jest częścią Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności.

Reklamy

Posted on Kwiecień 15, 2014, in Austria, Prawicowy Populizm, Rasizm and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: