Lwowscy weterani SS Galizien przeciwko marszowi ku swojej czci

27 kwietnia ulicami Lwowa przeszedł tzw. „marsz wyszywanek” ku czci żołnierzy dywizji SS Galizien. Przeciwko jego organizacji wystąpili… weterani tej jednostki. Z kolei rodziny ofiar Majdanu nie zgodziły się na upamiętnienie ich bliskich w czasie pochodu.

„Marsze wyszywanek” organizowane są z różnych okazji w miastach Ukrainy, a czasem również poza nią – w maju 2013 roku takowy odbył się z udziałem ok. 200 osób w Londynie. Często nie mają one politycznego ani historycznego wymiaru, a ich celem jest promocja ukraińskiej kultury i patriotyzmu: ich nazwa pochodzi o kolorowych haftowanych strojów ludowych noszonych przez uczestników pochodu. Czasem manifestacje te budzą jednak duże kontrowersje i tak było też w ostatnich dniach we Lwowie.

W kwietniu 2010 roku we Lwowie nacjonalistyczna partia Swoboda zorganizowała marsz wyszywanek z okazji rocznicy powstania SS Galizien. Kolejne takie pochody odbyły się również w kolejnych latach, jednak w tym roku odstąpiono od podobnej manifestacji. Tak się przynajmniej wydawało do czasu, aż dotąd raczej nieznana organizacja „Srebrna Ziemia” nie zgłosiła w radzie miasta chęci przeprowadzenia marszu ku czci SS Galizien.

Wesoły marsz ku czci SS-Galizien

Zamiar ten wywołał natychmiast wiele kontrowersji. Rocznica powstania SS Galizien przypada na 28 kwietnia, ale marsz zaplanowano na 27 kwietnia, gdyż była to wolna od pracy niedziela. Tymczasem 27 kwietnia to również Yom HaShoah, czyli izraelski dzień pamięci o Holocauście. Od marszu odcięły się główne siły polityczne we Lwowie, a przeciw organizacji manifestacji wypowiedzieli się przedstawiciele władz (w tym gubernator obwodu lwowskiego i członkini Swobody Irina Siech), którzy ostrzegali przed możliwymi prowokacjami.

Do odstąpienia od udziału w marszu wezwali również weterani SS Galizien skupieni w Lwowskim Bractwie 1. Ukraińskiej Dywizji Ukraińskiej Armii Narodowej (jednostka otrzymała taką nazwę 19 kwietnia 1945 roku) oraz Lwowskiego Krajowego Bractwa Weteranów OUN-UPA. Przewodniczący obu organizacji napisali we wspólnym oświadczeniu:

Wasz szacunek do nas i naszych poległych w walce braci będzie najwyższy, jeśli nie damy dziś Moskwie szansy, by kolejny raz pokazać wyzwoloną od bandyckiego reżimu Ukrainę jako terytorium, po którym maszerują „bandero-faszyści” z nazistowskimi pozdrowieniami i symbolami.

Z kolei rodziny ofiar Majdanu zaprotestowały przeciwko wykorzystaniu w trakcie pochodu symboliki tzw. „niebiańskiej sotni”, jak nazywa się osoby poległe w czasie walk w Kijowie. Organizatorzy marszu planowali nieść na jego czele duży baner z wizerunkiem sotni, co spotkało się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem. – Zabraniamy wam wykorzystywania tego baneru – mówiła siostra Bohdana Solczanyka, wykładowcy Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, który zginął na Majdanie. – Niebiańska sotnia nie ma nic wspólnego z SS Galizien. Oburzony był również autor wizerunku widniejącego na spornym transparencie, muzyk i malarz Jurij Żurawel. Jego zdaniem pochód sprzyjał jedynie pogłębianiu podziałów w kraju. Ostatecznie baner nie został użyty.

Marsz przeszedł spod pomnika Stepana Bandery pod pomnik ofiar reżimów totalitarnych, gdzie odbył się improwizowany mityng. Uczestnicy wznosili okrzyki: „Chwała Ukrainie, chwała bohaterom”, „chwała narodowi, śmierć wrogom”, „Wschód i Zachód razem” oraz „Jedna zjednoczona, niepodzielna Ukraina”. Według różnych źródeł w pochodzie wzięło udział od 200 do 600 ludzi.

Roman Sidorski

Źródło: http://histmag.org/Lwowscy-weterani-SS-Galizien-przeciwko-marszowi-ku-swojej-czci-9403

Reklamy

Posted on Kwiecień 29, 2014, in Neonaziści, Politykierstwo Historyczne, Ukraina and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: