Prawicowy Rybnik c.d: prokuratura stawia zarzuty 32-letniemu kibicowi

Rybnicka policja zatrzymała 8 osób ze środowiska kibiców piłkarskich w sprawie umieszczenia w portalu You Tube filmu zawierającego rasistowskie treści. Póki co zarzut nawoływania do nienawiści na tle rasowym usłyszał jeden mężczyzna.

Zarzut nie dotyczy jednak upublicznienia w sieci skandalicznego filmu, a wydawania w Internecie gazetki pt. „Biali patrioci”. Aktualnie policjanci badają zawartość komputerów zatrzymanych osób.

Prawicowy6Po ujawnieniu w serwisie You Tube filmu pt. „Prawicowy Rybnik” policjanci zatrzymali 8 osób związanych ze środowiskiem kibiców piłkarskich.

Funkcjonariusze podejrzewali, że ci właśnie mężczyźni mogą widnieć na umieszczonych w filmie zdjęciach. Po przesłuchaniu prokurator zdecydował się postawić zarzut nawoływania do nienawiści na tle rasowym jednemu z nich. Zarzut nie dotyczy jednak upublicznienia w sieci skandalicznego filmu, a wydawania w Internecie w latach 2011-2014 gazetki pt. „Biali patrioci”. – Mężczyzna przyznał się do tego czynu, ale nie do winy. Uważa, że robił to w ramach obowiązującej w Polsce wolności słowa. Prokurator nie podziela jednak jego punktu widzenia i sprawę rozstrzygać będzie sąd – powiedział nam dziś szef Prokuratury Rejonowej Gliwice – Wschód – Tadeusz Rzymełka.

Podejrzany mężczyzna to 32-letni mieszkaniec Rybnika. Prokurator Rzymełka podkreśla, że mężczyzna ma pracę i ustabilizowaną sytuację życiową. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 4 tysięcy złotych, które od razu zostało wpłacone.

Pozostali zatrzymani mężczyźni po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domu. Policja przeszukała ich mieszkania i zabezpieczyła komputery. Teraz funkcjonariusze będą analizować, czy na dyskach znajdują się dane mogące pomóc w wykryciu autora skandalicznego filmu.

Tadeusz Rzymełka przyznaje, że szum medialny wokół całej sprawy nie pomógł śledczym w szybkim ujęciu sprawców umieszczenia filmu „Prawicowy Rybnik” w sieci. – Obawiam się, że autorzy filmu mogli zatrzeć ślady. W najgorszym wypadku będziemy zmuszeni do wystąpienia o pomoc prawną do organów ścigania Stanów Zjednoczonych, ponieważ tam znajdują się serwery portalu You Tube – mówi prokurator.

Przypomnijmy, filmik „Prawicowy Rybnik” był dostępny w serwisie You Tube bardzo krótko – gdy sprawą zajęła się policja, szybko został usunięty przez autora. Wszystko wskazuje na to, że przygotowała go ta sama grupa osób, która stoi za poprzednimi, rasistowskimi incydentami w Rybniku. Na filmie było widać m.in. zdjęcia napisu „Nie dla murzyna, ROW Rybnik biała drużyna” oraz zdjęcie pomalowanego farbą pomnika radzieckich żołnierzy. Pojawiły się też nazistowskie symbole i gesty.

Nadzór nad śledztwem prowadzi Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód, która w naszym województwie zajmuje się sprawami dotyczącymi nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym i wyznaniowym.

Autor: Wacław Wrana

Źródło: http://www.rybnik.com.pl/mobile/article.php?a=23495

Reklamy

Posted on Maj 6, 2014, in Polska, Rasizm, Rybnik and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: