Front Narodowy – francuscy neofaszyści i wirus Ebola jako środek na imigrantów

Front Narodowy to jedna z czołowych neofaszystowskich partii w Europie. Od zmiany lidera (władza przeszła z ojca na córkę) stara się wygładzić swój wizerunek jednak w okresie wyborów idzie to dość topornie. Mimo to udało jej się wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego.

Front Narodowy powstał w latach 70. jako koalicja różnych ugrupowań skrajnej prawicy. Jako swój symbol zaadaptowali używany przez włoskich faszystów płomień, w którym zmienili barwy z włoskich na francuskie. Jednocześnie partia utrzymywała bliskie relacje z partią faszystowską Movimento Sociale Italiana (obecnie Alleanza Nazionale) powstałą w 1946 roku i będącą w pierwszej linii spadkobierczynią dziedzictwa Mussoliniego.

Nie można mieć więc wątpliwości co do faszystowskiego oblicza tego ugrupowania.

Front_National_2010-05-01_n03

Wieloletni lider Frontu Narodowego, Jean-Marie Le Pen kilkakrotnie kandydował na prezydenta Francji. W 2002 roku udało mu się nawet z 18% poparciem wejść do drugiej tury z ubiegającym się o reelekcję Jacquesem Chiraciem.

Dawny wódz, a zarazem ojciec obecnej liderki partyjnej, Marine Le Pen przez wiele lat dał się poznać jako polityk odbiegający od standardów kultury politycznej XXI wieku.

W maju 1987 roku wprowadził w obieg pogardliwe określenie osób chorych na AIDS. W lutym 1997 roku oskarżył prezydenta Francji, Chiraca o bycie na liście płac organizacji syjonistycznej – B’nai B’rith”.

Antysemityzm przywódcy francuskich neofaszystów nie ograniczał się do tropienia spisków. Kilkakrotnie relatywizował Holocaust. Za negowanie istnienia komór gazowych w obozach śmierci i określanie ludobójstwa mianem „detalu II wojny światowej” został skazany na karę grzywny w wysokości 1,2 miliona franków. Podobne treści głosił wieloletni zastępca Le Pena, Bruno Gollnisch.

Lider Frontu Narodowego nie stronił ani nie stroni od wypowiedzi skierowanych przeciwko muzułmanom. Za nawoływanie do przemocy przeciwko nim został skazany na grzywnę 10 000 euro. Jest oskarżany o stosowanie tortur wobec jeńców wojennych w Algierii.

Kampanię wyborczą swojej partii uatrakcyjnił 21 maja 2014 stwierdzeniem, iż najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu imigrantów muzułmańskich jest wirus Ebola.

Marine Le Pen dystansuje się od wypowiedzi swojego ojca jednak nie na tyle aby całkowicie wyeliminować je z dyskursu. Front Narodowy znajduje się obecnie w stanie konfliktu z większością ugrupowań neofaszystowskich w Europie natomiast pozostaje w bliskich relacjach z partią Nigela Farage’a, Wolnościową Partią Austrii oraz podobnymi im kręgami prawicowo-populistycznymi.

Poniżej: Porównanie logo MSI do logo Frontu Narodowego, zdjęcia pewnego kandydata w wyborach parlamentarnych oraz Marine Le Pen w ciekawym towarzystwie. Na koszulce widoczny Totenkopf i swastka. Ostatnie zdjęcie pochodzi z Lyonu.

Advertisements

Posted on Maj 27, 2014, in Antysemityzm, Francja, Islamofobia, Kontakty Międzynarodowe, Rasizm and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: