Złoty Świt: Przyśpiewka SS w Atenach

W zeszłą środę miało miejsce pierwsze od czasu aresztowania wystąpienie lidera Złotego Świtu, Nikosa Michaloliakosa. Pod parlamentem zgromadzili się zwolennicy i członkowie partii. Demonstracja solidarnościowa odbyła się w związku z głosowaniem w sprawie uchylenia immunitetu dla Michaloliakosa celem postawienia mu zarzutu nielegalnego posiadania broni.

O ile po zabójstwie Pavlosa Fyssasa poparcie dla Złotego Świtu drastycznie spadło o tyle po wybraniu trzech członków partii na posłów do Parlamentu Europejskiego wizerunek partii poprawił się na tyle aby ośmielić partię do jawnego manifestowania nazizmu.

prd-XA_Ian1987&Ioul1991 (1)

Okładka jednego z numerów pisma „Złoty Świt”

Na placu Syntagma działacze Złotego Świtu odśpiewali hymn Waffen SS autorstwa Horsta Wessela w języku greckim. Amerykańska organizacja antydyskryminacyjna, Anti-Defamation League podaje, iż 69% jej ankieterów w zeszłym miesiącu uznało Grecję za najbardziej antysemicki kraj Europy.

Tego typu zachowanie w wykonaniu greckiej skrajnej prawicy nie dziwi. W ubiegłym roku lider Złotego Świtu jako poseł na grecki parlament negował istnienie komór gazowych, a jego rzecznik prasowy, Ilias Kasidiaris (zdjęcia poniżej) nie tylko całkowicie negował ludobójstwo Żydów podczas II wojny światowej, ale również cytował Protokoły Mędrców Syjonu podczas sesji greckiego parlementu.

Złoty Świt często głosi, iż nie jest ugrupowaniem nazistowskim ani faszystowskim, gdyż jest partią grecką, a nie niemiecką lub włoską.

Reklamy

Posted on Czerwiec 10, 2014, in Antysemityzm, Grecja, Neonaziści and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: