Jacek Lanuszny: Narodowy kandydat na senatora

W związku z ogłoszeniem przez Ruch Narodowy planów na udział w wyborach uzupełniających do senat i podaniu listy kandydatów warto przyjrzeć się temu mniej znanemu od dwóch pozostałych: Krzysztofa Bosaka i Mariana Kowalskiego.

Jacek Lanuszny jest wiceprezesem stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Prezesem stowarzyszenia jest Mateusz Sitkiewicz, którego nazwisko przewija się w dokumentach śledztwa przeciwko polskiemu oddziałowi Blood & Honour, ujawnionych przez Wikileaks w 2009 roku.

Wedle dokumentów, prezes stowarzyszenia mającego uprawnienia Organizacji Pożytku Publicznego przekazywał pieniądze na rzecz prowadzonej przez Blood & Honour akcji „Więzień”(1). 28 czerwca, Polska Agencja Prasowa podała informację o trzech kandydaturach Ruchu Narodowego w wyborach uzupełniających do Senatu. Wiceprezes Dumy i Nowoczesności jest jednym z nich(2).

Wchodząc na stronę DiN pierwsze co rzuca nam się w oczy to banery do portalu Autonom.pl prowadzonego przez tzw. Autonomicznych Nacjonalistów na którym możemy znaleźć takie treści jak radość z powodu odbywania się na Łotwie marszu weteranów Waffen SS (3).

Inny odnośnik prowadzi nas do strony zespołu Nordica. Zespół jest ciekawy nie tylko ze względu na swoją przeszłość, dawniej nazywał się AgreSSiva 88 i jawnie sławił Hitlera, ale również ze względu na osobę jej lidera, który na poniższych zdjęciach występuje: pod flagą z symbolami rasistowskimi – liczbami 14/88 oznaczającymi slogany amerykańskiego terrorysty Davida Lane’a inspirującego się Mein Kampf (4) oraz w towarzystwie przewodniczącego Młodzieży Wszechpolskiej z którym spotkał się we Włoszech na kongresie neofaszystowskiej partii Forza Nouva (5).

Nordica koncertowała również w marcu we Wrocławiu obok zespołów Selbstmord i M.A.T. Project (6) na koncercie podczas, którego wierząc relacji Gazety Wyborczej miało miejsce hitlerowskie salutowanie i wykrzykiwanie hasła „sieg heil” (7).

Lider Nordici, według Jacka Lanusznego jest „dobrym kolegą” jego stowarzyszenia oraz aktywnie je wspiera. Nordica obok zespołu Stalag grała również na obozie surwiwalowym „Przetrwać aby zwyciężyć”. Nie wiadomo, czy Nordica wykonuje na żywo utwory z repertuaru Agressivy 88 takie jak „Narodowi Socjaliści”, „Duma Nadczłowieka” czy „Biała K*** Czarnucha” (8), wiadomo jednak, że grywa m.in. cover Konkwisty 88 – „Biały Honor – Biała Duma”.

388394_309175152440857_1865274586_n

Obóz „Przetrwać aby zwyciężyć”

Prawdopodobnie uczestnikami obozu Surwiwalowego byli członkowie gangu Prawicowy Rybnik, którzy zagrali w jednym z teledysków Nordici. Rybnik jest również częścią okręgu wyborczego z którego w wyborach startować będzie Jacek Lanuszny.

okladkadlaZarówno zespół jak i stowarzyszenie są aktywnie zaangażowane w promocję Festiwalu Orle Gniazdo na którym zagrać mają neonazistowskie zespoły z całej Europy (9). Jest to wydarzenie wzorowane na Magyar Sziget, które również odwiedzają działacze DiN. W wywiadzie udzielonym Drodze Legionisty, Lanuszny przyznaje, że na festiwalu spotkali się z osobami związanymi z Drogą Legionisty oraz neonazistowską wytwórnią płytową Okop Zine. (Okładka numeru w którym znajduje się wywiad z prawej strony. Widoczne hasło „White Resistance”, pol. „Biały Opór”)

Na miejscu spotkali również Afrykanera, Henka van de Graafa z którym koordynują jeden ze swoich sztandarowych projektów – Kampanię Stop Ludobójstwu Afrykanerów, w ramach której budują fałszywy obraz jakoby napady dokonywane na farmy i ziemskie posiadłości białych mieszkańców RPA były w rzeczywistości zorganizowaną czystką na tle rasowym.

Sam Henk van de Graaf jest wiceprezesem związku posiadaczy ziemskich w RPA, Transvaal Farmers’ Union i nie tylko odwiedza neofaszystowskie festiwale muzyczne w Europie gdzie spotyka działaczy DiN, ale również współpracuje z innymi znanymi rasistami takimi jak Nick Griffin (10) i Andreas Mölzer (11).

Henk van de Graaf jest również zwolennikiem polityki nieżyjącego południowo-afrykańskiego rasisty, Eugène Terre’Blanche który dążył do budowy wewnątrz RPA odrębnego państwa dla białych Volkstaat. Idee białego separatyzmu popiera jedynie 23 000 osób spośród 700 000 populacji Afrykanerów (12) – 3,3%.

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność jest więc rasistowską „organizacją pożytku publicznego” powiązaną z polską sceną neonazistowską. W Ruchu Narodowym odgrywa na tyle istotną rolę, że jego wiceprezes będzie jego kandydatem do senatu.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

(1) Polish Neonazi group „Redwatch” case dismissal files, 29 Oct 2009, http://wikileaks.org/wiki/Polish_Neonazi_group_%22Redwatch%22_case_dismissal_files%2C_29_Oct_2009 (str. 27 w pobranym pliku)

(2) Polska Agencja Prasowa: Ruch Narodowy wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu, http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp=165295&filename=&idnews=168606&data=&status=biezace&_CheckSum=-1927293577

(3) http://cia.media.pl/autonomiczni_nacjonalisci_promuja_katow_polskich_zolnierzy

(4) http://pl.wikipedia.org/wiki/Fourteen_Words

(5) https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2014/04/15/naziolski-koncert-zlot-faszystow-i-przewodniczacy-mlodziezy-wszechpolskiej/

(6) https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2014/03/03/wroclaw-nazistowski-koncert-przy-okazji-dnia-zolnierzy-wykletych/

(7) http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,15553216,Sieg_Heil_dla_wykletych__Impreza__ktorej_rzekomo_nie.html

(8) http://www.tvp.info/8049135/informacje/polska/narodowcy-uczyli-sie-strzelac-i-rzucac-nozami/

(9) http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,15977896,_Zaden_pedal_nie_ucieknie___Festiwal_skrajnej_prawicy.html

(10) W swojej broszurze „Who are the Mind Benders?” Nick Griffin usiłował wykazać, że to Żydzi kontrolują brytyjskie media. W redagowanym przez siebie „The Rune” Holocaust określił mianem „Holohoax” (dosł. „Holożart”). Masową imigrację uznawał za prowadzącą do upadku białej rasy. Patrz: http://news.bbc.co.uk/hi/english/static/in_depth/programmes/2001/bnp_special/the_leader/beliefs.stm

(11) https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2014/04/15/austria-andreas-molzer-odsuniety-od-wyborow/

(12) http://www.southworld.net/newtest/index.php/component/k2/item/210-south-africa-farm-attacks-controversy

Reklamy

Posted on Sierpień 23, 2014, in Neonaziści, Polska, Rasizm, Rybnik and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: