Młodzi walczą z Prawicowym Rybnikiem

Grupa „Biali Patrioci”, którą prześwietla prokurator, ma się w Rybniku dobrze. Na murach malują nowe swastyki. Ale ujawnili się antyfaszyści… I zamalowują je. To już prawdziwa wojna ze swastykami i rasizmem – pisze Dziennik Zachodni.

Na rybnickich murach wciąż pojawiają się faszyzujące hasła i symbole grupy „Biali Patrioci”, łączonej z kibolskim środowiskiem ROW Rybnik, którą obecnie prześwietla prokuratura w Gliwicach pod kątem szerzenia nienawiści rasowej. Tymczasem pod faszyzującymi, rasistowskimi hasłami ostatnio pojawiły się odpowiedzi – także pisane farbą bądź sprayem, które wyśmiewają rasistów. Czasem dowcipnie, czasem złośliwie.

10623732_746705092033785_4890584240032960225_oPod charakterystycznym „logo” Białych Patriotów w wielu miejscach dopisano: tutaj pluć. Albo dorysowano szubienicę. A pod jednym z napisów: „Biali Patrioci” dopisano komentarz: Krótki poradnik dla ludzi z kompleksami. 1. Nie masz żadnych osiągnięć? Bądź dumny z koloru skóry, na który nie masz żadnego wpływu. Na jednym z przystanków napis „Biali Patrioci” przemalowano na „Biali Idioci”. Albo swastykę zasłonięto znakiem zakazu…

Kto stoi za tą akcją? Ustaliliśmy, że pojawiła się grupa młodych rybniczan, która ma dość radykalnych grup kibolskich w mieście. – Zwyczajnie musimy robić takie akcje nielegalnie, paradoksalnie nielegalnie musimy zakrywać nielegalne symbole – mówi nam jeden z autorów napisów, członek grupy „161crew”. Młodzi ludzie chcieli zareagować, bo w ich opinii miasto nie robi nic, by zauważyć problem radykalnych, prawicowych grup, takich jak Biali Patrioci. – Sprzeciw wobec „Białych Patriotów” jest rzeczą naturalną dla zdrowo myślącego człowieka. Zapanowała moda na prawicową ekstremę, na podbudowywanie swojego testosteronu homofobicznymi hasłami, pompowanie swojego ego przez rasistowskie teksty. Jeśli nie ugasimy tej iskry teraz, to nad pożarem za kilkanaście lat nikt nie będzie w stanie zapanować – mówi poważnie nasz rozmówca.

Tymczasem nawet prokurator ma poważny problem z rasistami. Przypomnijmy, prokuratura Gliwice-Wschód od wiosny prowadzi śledztwo w sprawie szerzenia nienawiści rasowej przez „Białych Patriotów” po opublikowaniu przez nich na kanale YouTube filmiku, zawierającego faszyzujące treści. Efekt? Osiem przeszukanych mieszkań, stos zabezpieczonych laptopów i… jedna osoba z zarzutami. Jak ustaliliśmy, nic na nich nie znaleziono, poza jednym komputerem. Ale teraz trzeba jeszcze udowodnić, że jego właściciel rozpowszechniał takie treści w internecie. Nie wiadomo nawet, kto udostępnił filmik na YouTube, bo Google nie ujawnia takich danych. – Nie wiem, czy nie będziemy musieli prosić o międzynarodową pomoc prawną, by zwrócić się do amerykańskiej centrali Google w tej sprawie – mówi szef Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód, prokurator Tadeusz Żymełka. Wkrótce może dostać nową „cegiełkę” do sprawy rybnickiej, bo ostatnio podczas meczu Rozwoju Katowice z ROW-em Rybnik jeden z kibiców zdjął koszulkę, odsłaniając tatuaż ze swastyką.

– Sprawdzamy obecnie, czy to wyczerpuje znamiona propagowania faszyzmu. Prowadzimy czynności sprawdzające – wyjaśnia Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji. Od kwietnia do sierpnia do prokuratury Gliwice-Wschód wpłynęło osiem doniesień dotyczących rasizmu i propagowania faszyzmu.

Więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3546241,biali-patrioci-na-celowniku-prokuratora-w-rybniku-trwa-wojna-ze-swastykami-i-rasizmem,2,id,t,sa.html

Reklamy

Posted on Sierpień 23, 2014, in Antyfaszyzm, Polska and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: