Democracia Nacional – hiszpańscy neonaziści na wakacjach z ONR

Media podhalański i Gazeta Wyborcza zajęły się niedawno nagłośnieniem zjazdu europejskich neofaszystów organizowanego przez ONR Podhale – jedynym już oddziałem ONR cieszącym się z racji układów i doświadczenia względną autonomią wobec zwierzchników z Młodzieży Wszechpolskiej.

Zjazd okazał skończył się klapą co zostało opisane. Na miejscu obecny był raper oenerowiec Ptaku (z zawodu specjalista ds. bezpieczeństwa), który proponował dziennikarzom TVN zaśpiewanie swojego hitu „Płoną wozy TVN”.

Więcej: Muzyka przy grillu czyli jubileusz ONR w Zakopanem

My postanowiliśmy przyjrzeć się gościom zza granicy. Oprócz delegacji włoskich faszystów z Forza Nouva i węgierskich nazistów z HVIM na miejscu pojawili się Hiszpanie z Democracia Nacional.

1

„Dla mnie to trochę osobliwe, że pojechali aż do Polski. Chociaż to typowe dla nich, że latem podróżują” – mówi nasz informator z Hiszpanii.

Democracia Nacional powstała w 1994 roku. Inspirowała się działaniami francuskiego Frontu Narodowego Jeana-Marie Le Pena. Była koalicją Juntas Españolas i Hiszpańskiego Kręgu Przyjaciół Europy – CEDADE powstałego w 1966 roku. Prominentnymi działaczami CEDADE byli m.in. dowódca belgijskiej dwywizji Waffen SS – Leon Degrelle oraz austriacki SS-man Otto Skorzeny. Democracia Nacional jest więc spadkobierczynią nazistowskiego konglomeratu.

Ideologią partii jest neonazizm maskowany jako socjalny patriotyzm. Dystansuje się od idei narodowo-katolickich w rodzaju frankizmu. Obecnym liderem partii jest Manuel Canduela, były wokalista zespołu Divsion 250. Nazwa zespołu nawiązuje do 250 Hiszpańskiej Dywizji Ochotniczej walczącej po stronie III Rzeszy na froncie wschodnim.

Canduela wraz ze swoją świtą pojawia się na węgierskim festiwalu Magyar Sziget. Partia związana jest z hiszpańskim nazi-skinowskim ruchem Hammerskins. Jej członkowie działają w grupie Hammerskins „Outlaw” oraz Ultras Sur będącej grupą neonazistowskich kibiców Realu Madryt. Związani są również z grupą Cusos aktywną na Realu Madryt i barcelońskim RCDE Espanyol.

Pedro Chaparro, lider Democracia Nacional w Barcelonie kontaktuje się również z Blood & Honour. W 2012 zorganizował koncert „The Other Place” gdzie zagrały takie zespoły jak Brigda 1238, Para Bellum i zespół Celtica. Koncert został siłą przerwany przez demonstrację antyfaszystowską.

IMG_8208

Sympatyk Democracia Nacional, Josue Estebanez odpowiedzialny jest za zabójstwo antyfaszysty Carlosa Palomino w 2007 roku. Partia odpowiada też za groźby śmierci wobec dziennikarza-fotografa z Barcelony. Znana jest ze stosowania mowy nienawiści nie tylko wobec imigrantów, ale także Katalończyków.

Kierownictwo partii jest również w bezpośrednim kontakcie z liderami Złotego Świtu. Organizuje dużo akcji solidarnościowych z greckimi neonazistami.

Seu-CiU-11-11-13a

Mówiąc w dużym skrócie – swój do swojego ciągnie. Pamiętać należy, że nie jest to pierwsza wizyta hiszpańskich neofaszystów w Polsce. Na wycieczkę po Warszawie przyjeżdżają 11 listopada od 2012 roku. W sytuacji gdy podobne towarzystwo ściąga się do stolicy Polski w dniu święta niepodległości na zaproszenie polskiej skrajnej prawicy i należy uświadomić o tym społeczeństwo, nie można było niestety jak do tej pory liczyć na media.

Reklamy

Posted on Wrzesień 3, 2014, in Hiszpania, Kontakty Międzynarodowe, Neonaziści, Polska, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: