Jobbik – Wielkie Węgry aż po Moskwę

Informacja o wystąpieniu węgierskiego rządu o uchylenie immunitetu wobec jednego z liderów Jobbiku i Europejskiego Sojuszu Ruchów Narodowych ściągnęła naszą uwagę na kilka kwestii związanych z konfliktem ukraińsko-rosyjskim oraz zmiennymi postawami związanego z Jobbikiem Ruchu Narodowego.

Polski Ruch Narodowy przechodzi obecnie od palenia budki strażniczej rosyjskiej ambasady podczas Marszu Niepodległości, goszczenia na nim UNA-UNSO i chwalenia się na łamach mediów kontaktami z ukraińskimi nacjonalistami aż po rzadko spotykaną rusofilię i anty-ukrainizm w dobie Majdanu. Wywołane było to presją ze strony ich największego sojusznika, o którego miłości do wschodu postanowiliśmy dziś napisać.

Z lewej: Robert Winnicki, Nick Griffin, Bela Kovacs, Daniel Pawłowiec i Ryszard Opara (Warszawa 2012). Z prawej: Robet Winnicki i grupa polskich narodowców z podejrzanym o związki z rosyjskim wywiadem Belą Kovacsem

Wartym odnotowania jest fakt, że niektóre z gestów Jobbiku odnotowywane są praktycznie wyłącznie w Rosji i na Ukrainie, natomiast ani polskie ani węgierskie media nie zwracają uwagi na działania odbywające się publicznie.

9 kwietnia 2014, eurodebutowany Jobbiku, Tamas Gaudi Nagy, znany z podawania w wątpliwość Holocaustu fakty.interia.pl wygłosił trzy-minutowe przemówienie w koszulce „Krym należy do Rosji, Transkarpatia należy do Węgier”. Ten sam polityk, kilka dni wcześniej organizował na Węgrzech 200-osobowe protesty na rzecz włączenia Transkarpatii do Węgier. Robił to już w czasie trwania wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Na chwilę obecną niemożliwe jest udowodnienie czy Jobbik jest finansowany przez Kreml lub rosyjskich oligarchów. Jednak autorzy bloga Hungarian Spectrum twierdzą, iż Jobbik ma zdecydowanie więcej pieniędzy niż byłby w stanie zebrać od swoich zwolenników.

Możemy być natomiast pewni co do silnej pro-kremlowskiej orientacji Jobbiku. Bela Kovacs i przewodniczący partii Gabor Vona odwiedzali Moskwę już w roku 2008 .

Z lewej: Gabor Vona i Bela Kovacs w Moskwie (rok 2008). Z prawej: Jobbikowy duet w towarzystwie członka rosyjskiej parlamentarnej komisji ds. energii

Kovacs syn byłego ambasadora Węgier w Japonii oraz absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych pełni w Europejskim Sojuszu Ruchów Narodowych – nacjonalistycznej międzynarodówce przewodzonej przez Jobbik funkcję skarbnika i pełnomocnika ds. kontaktów z Europą Środkowo-Wschodnią.

W czerwcu 2012 na konferencji z udziałem Nicka Griffina i Roberta Winnickiego w Warszawie zapowiedział otwarcie biura Europejskiego Sojuszu Ruchów Narodowych w Polsce.

W maju 2013, Vona na zaproszenie znanego rosyjskiego narodowego bolszewika, Aleksandra Dugina pojechał na Państwowy Uniwersytet w Moskwie, gdzie wygłosił wykład w którym stwierdził, iż korzystniej dla Węgier byłoby dołączyć do zdominowanej przez Rosję Unii Euroazjatyckiej przy najbliższej okazji niż pozostać w Unii Europejskiej.

Gabor Vona i Aleksander Dugin (Moskwa, maj 2013)

Gabor Vona głosił tego typu poglądy goszcząc na wykładzie czołowego lobbysty rosyjskiego imperializmu i rosyjskiej hegemonii kulturowej. Vona i Kovacs spotkali się także z Iwanem Grachowem (zdjęcie poniżej) będącym członkiem rosyjskiej parlamentarnej komisji ds. energii i przewodniczącym parlamentarnej komisji ds. kontaktów międzynarodowych Leonidem Kalashnikovem, który jest członkiem Komunistycznej Partii Rosji.

Co się tyczy koneksji z komunistami, wspomnieć należy, iż jednym z autorów programu partii jest Aleksander Dugin, a sama partia należy do entuzjastów Euro-Azjatyzmu. Program partii jest daleki od socjalizmu, a poglądy jej liderów tak konserwatywne, że nie zaskakują tutaj ani zajmowanie przez jej członków kluczowych stanowisk w putinowskiej Rosji, ani spotkania z europejskimi neofaszystami.

Z lewej: Gabor Vona na Marszu Niepodległości (Warszawa 2013). Z prawej: Gabor Vona i Robert Winnicki na festiwalu Magyar Sziget (Węgry 2010)

Konszachty z aparatczykami putinowskimi, członkami rosyjskiej partii komunistycznej i narodowymi bolszewikami nie są najbardziej absurdalnymi działaniami Gabora Vony i jego partii. Podczas protestu przeciw obradom Światowego Kongresu Żydów w Budapeszcie Gabor Vona stwierdził, iż węgierscy Żydzi powinni przeprosić naród za zbrodnie stalinizmu na Węgrzech w latach 1946-1956 (raczej nie domaga się tego samego od rosyjskich komunistów). Innym razem, przy okazji swojej wizyty w Turcji stwierdził, iż „islam jest ostatnią nadzieją ludzkości w ciemnościach globalizmu i liberalizmu”.

Islam jako ostatnia nadzieja ludzkości wobec obecnego systemu i Unia Euro-Azjatycka- oto co reprezentuje sobą europejski neofaszyzm i jego czołowi krzewiciele, których sprowadzi do Warszawy jak co rok 11 listopada arcypolski Ruch Narodowy…

Reklamy

Posted on Październik 1, 2014, in Analizy, Antysemityzm, Euroazjatyzm, Kontakty Międzynarodowe, Kontakty ze Służbami, Rosja, Węgry and tagged , , . Bookmark the permalink. 6 Komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: