Britain First: Nowa skrajna prawica

W obliczu powolnego obumierania Brytyjskiej Partii Narodowej oraz English Defense League, których liderzy odeszli ze świecznika, na prawo od Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa wyrasta nowe ugrupowanie.

Britain First to pomysł Jamesa Dowsona, nazywanego w przeszłości „właścicielem Brytyjskiej Partii Narodowej”. Dowson to ważna figura w środowiskach ewangelicko-protestanckich i aktywistów antyaborcyjnych. Dowson kontaktował się z BNP w 2007 roku. Pochodzi ze Szkocji, działa głównie w Belfaście.

22

Działalność antyaborcyjna i układy z bojówkami Lojalistów (północno-irlandzcy terroryści popierający przynależność Irlandii Północnej do Zjednoczonego Królestwa) postrzegana była przez kierownictwo BNP jako pozytywne atrybuty obok obietnic związanych ze zdobywaniem pieniędzy.

W związku z czym centrum działalności BNP przeniosło się do Belfastu. Dowson był głównym doradcą lidera brytyjskich neofaszystów. Jednak po wyborach samorządowych w 2010, przeciwnicy Griffina wewnątrz partii zaczęli postrzegać Dowsona jako piętę achillesową Griffina. Była to przyczyna rozpoczęcia ataków na przewodniczącego.

W październiku 2010 Dowson rozstał się z BNP i rozpoczął jej atakowanie przy każdej możliwej okazji. Pół roku później powstała Britain First. Pierwszym krokiem do jej utworzenia było ogłoszenie w maju 2011 roku, razem z byłym działaczem BNP i redaktorem jej organu prasowego powstania grupy na rzecz „ochrony brytyjskiej i chrześcijańskiej moralności”. Informacja została wysłana na maile 40 000 członków i sympatyków BNP. Jednocześnie trwały ataki przeciwko Griffinowi.

Około tysiąca osób odpowiedziało na maile i rozpoczęło lokalne spotkania. Początkowo nie było mowy o budowaniu partii. W 2013 partia przyciągnęła wielu byłych sympatyków English Defense League.

Partia została zarejestrowana w komisji wyborczej na początku 2014 roku z zamiarem pokonania Griffina w wyborach. 24 lipca Nick Griffin przestał być prezesem partii. 3 października będąc jej honorowym prezesem został usunięty z jej szeregów.

Około dwóch miesięcy temu, Dowson zrezygnował ze wspierania partii, którą sam stworzył, uznając iż stała się zbyt rasistowska.

Twarze Britain First

Jim Dowson – kalwinista, sponsor BNP w latach 2007-2010, biznesmen. Aktywista anty-aborcyjny, zatwardziały wróg Nicka Griffina.

Paul Golding – przewodniczący partii, były działacz i redaktor organu prasowego BNP. Chrześcijanin konwertysta. Przewodzi zgromadzeniom Britain First.

Postulaty

Britain First oficjalnie odcina się od rasizmu i faszyzmu, sprzeciwia się imigrantom, muzułmanom i aborcji. Głosi chrześcijański fundamentalizm oraz wizję konfliktu cywilizacyjnego między chrześcijanami, a muzułmanami.

Reklamy

Posted on Październik 28, 2014, in Islamofobia, Religijny Fundamentalizm, Wielka Brytania and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: