Ukraina: Wybory parlamentarne a skrajna prawica

Wczoraj na Ukrainie odbyły się pierwsze wybory parlamentarne po protestach na Euro Majdanie. Połowa miejsc w parlamencie obsadzana jest na podstawie poniższych wyników przy progu wyborczym 5% (źródło: Anton Shekhovtsov’s blog), a połowa z okręgów jednomandatowych.

Poniższe zestawienie uwzględnia jedynie partie, które wejdą do parlamentu oraz partie związane ze skrajną prawicą. Frekwencja w wyborach wyniosła 52,42%. Już na pierwszy rzut oka widoczny jest spadek wyników Svobody, cieszącej się ponad 10% poparciem podczas wyborów w 2012.

Blok Petra Poroszenki 23.0
Front Ludowy 21.3
Samopomoc 13.2
Blok Opozycji 7.6
Radykalna Partia Oleha Lyashko 6.4
Svoboda 6.3
Batkivshchyna 5.6
Prawy Sektor 2.4
Kongres Ukraińskich Nacjonalistów 0.1

Spadek poparcia związany jest z odejściem Janukowycza. Do tej pory Svoboda była uważana za największego wroga rządu Janukowycza oraz „jedyną prawdziwie patriotyczną partię”. Po protestach na Majdanie, partie establiszmentowe również stały się „patriotyczne”, a bez Janukowycza, wielu wyborców nie czuje potrzeby popierania Svobody.

Część jej dotychczasowych wyborców oddała więc głos na te partie lub inne ugrupowania skrajnej prawicy: Partię Oleha Lyashko oraz Prawy Sektor. W związku z wyborami obydwie załagodziły swój język. Zwłaszcza Prawy Sektor, który jako partia polityczna jest obecnie czymś zupełnie innym niż był podczas Majdanu.

Część liderów jednej z ówczesnych frakcji Prawego Sektora*: Andriy Biletskiy będący dowódcą Batalionu Azov i liderem Socjalno-Narodowego Zgromadzenia oraz Vadim Troyan (ta sama formacja) startowali z listy Frontu Ludowego premiera Arsena Jaceniuka.

Na razie nie wiadomo czy członkowie Prawego Sektora zostaną posłami.

Aktualizacja: Według dzisiejszych informacji Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy partia Svoboda 4,7% głosów w związku z czym nie wejdzie do parlamentu. Prawy Sektor otrzymał 1,8% głosów, a Partia Radykalna Oleha Lyashki 7,5% w związku z czym wejdzie do parlamentu.

* Liderzy Socjalno-Narodowego Zgromadzenia przebywali w więzieniu podczas Majdanu. Po wyjściu na wolność współpracowali z Olehem Lyashko gdyż byli uważani za zbyt radykalnych dla lidera Prawego Sektora, Dmytra Jarosza. Obecnie jako dowódcy Batalionu Azov cieszą się większą popularnością niż Prawy Sektor.

Reklamy

Posted on Październik 28, 2014, in Ukraina, Wybory and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: