Kilka refleksji wokół demonstracji Razem Przeciw Nacjonalizmowi

Pierwsza sprawa to pogoda, która nie dopisała tak bardzo, jak tylko mogła. Dwie doby ulewy skutecznie zepsuły świetną kampanię promocyjną. Pod UW przyszło 1500 osób, co w sumie jest imponującym wynikiem, ale gdyby nie ta pogoda, z pewnością liczebność by się podwoiła.

Mniejsza o to. Na samej demonstracji zaskoczyła nas różnorodność środowisk, które udało się do niej zachęcić: maszerujący ramię w ramię związkowcy w chustach OPZZ i Różowy Blok queerowców był pięknym widokiem Do tego pojawili się imigranci, anarchiści, skłotersi, a przede wszystkim CUDOWNA samba, rozgrzewająca uczestników demo. Prawdziwym hitem stało się hasło „Byłeś w ORMO i zomowcem, dzisiaj jesteś narodowcem!”.

1471297_907145605965423_8396476995504626830_nWarto zwrócić uwagę na pozytywny fakt, że pierwszy raz od wielu lat listopadowy protest miał bardzo prosocjalny charakter. Na przemówieniach można było usłyszeć, że nacjonalizm bierze się przede wszystkim z ubóstwa i braku perspektyw, do głosu doszli także ludzie wykluczeni ekonomicznie, którzy są nieraz atakowani przez skrajną prawicę i nazywani „pasożytami” – stwierdzili to samo, co powtarzamy od początku istnienia tego fanpejdża: nacjonaliści byli są i będą pożytecznymi idiotami władzy, policji i biznesu, a ich całe istnienie sprowadza się do odwalania za elity brudnej roboty i wprowadzania podziałów między ludzi. Część osób krytykowała złożenie na demonstracji kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, że to niby podlizywanie się narodowcom. No cóż, powiemy tylko tyle – szkoda, że organizatorzy nie przypomnieli narzekaczom wyroków, które wydawało Polskie PP na szmalcowników.

Demonstracja była bardzo długa, a wody na chodniku po kostki, więc z czasem ludzie się wykruszali. Niemniej jednak potężny okrzyk „Ruch Narodowy ruchem faszystowskim” kilkuset osób na zakończenie demonstracji i jakaś setka powiewających flag z antyfaszystowskim symbolem trzech strzał, robiły wrażenie. Na koniec jeszcze taki miły akcent – managerowie klubów wokół warszawskiej tęczy zaprosili przemoczonych uczestników demo na darmową, ciepłą herbatkę A najbardziej wytrwali mogli jeszcze zostać na spektaklu teatru ulicznego.

Nie sposób nie wspomnieć o incydencie, który wydarzył jeszcze zanim przemarsz wyruszył. Na miejsce przyszli stalinowcy z flagami zsrr, których jak się łatwo domyślić, Antifa szybko i skutecznie pogoniła. (zdjęcia poniżej)

Problem w tym, że na okazję do zadymy czekały tylko pajace z Młodzieży Wszechpolskiej po drugiej stronie ulicy. Gdy zobaczyli, że coś się dzieje, podbiegli do pogrobowców Stalina wyrwać im flagi – no i wtedy zaczęła się szarpanina z udziałem wszystkich trzech stron i w efekcie jeden człowiek z demonstracji został zatrzymany przez policję. Na szczęście w przeciwieństwie do narodowców, lewacy nie zostawiają swoich na pastwę losu i natychmiast udzielili poszkodowanemu pomocy prawnej. Podobno jeszcze późnym wieczorem odbyła się mniejsza demonstracja solidarnościowa pod komendą.

Ogólnie demo na duży plus, oby udało się zjednoczyć te wszystkie środowiska na dłuższą współpracę i zachęcić do niej więcej zwykłych ludzi. A potem pozostaje tylko liczyć na większą przychylność pogody.

Poniżej relacje i zdjęcia:

http://161crew.bzzz.net/relacja-demonstracji-razem-przeciwko-nacjonalizmowi/

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.739502222753148.1073741831.620993491270689&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.907144669298850.1073741891.374791315867524&type=3

Reklamy

Posted on Listopad 9, 2014, in Antyfaszyzm, Polska. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: