Cafe Niespodzianka: Miejsce spotkań antysemitów i neofaszystów

Od dłuższego czasu w lokalu przy Marszałkowskiej 7, zwanym dalej Cafe Niespodzianką mają miejsce spotkania z działaczami związanymi ze skrajną prawicą. 10 listopada pod patronatem Obozu Narodowo-Radykalnego i włoskiej Forzy Nouvy miało się tam odbyć spotkanie ze studenckimi działaczami związanymi z włoskim ruchem neofaszystowskim.

Liderem Forzy Nouvy jest słynny Roberto Fiore. Do niedawna euro-poseł, a w latach 70., członek faszystowskiej grupy terrorystycznej Nuclei Armadi Rivoluzionari odpowiedzialnej za zamach na dworzec w Bolonii 2 sierpnia 1980 roku w którym zginęło 85 cywili.

Spotkanie zostało odwołane dzięki presji ze strony mediów i środowisk antyfaszystowskich i przeniesione w inne miejsce.

Nie jest to pierwsze tego typu spotkanie w tym lokalu. Poprzednie odbywały się bez problemów. Jedno z nich zostało nagłośnione przez Gazetę Wyborczą. Było to spotkanie antymuzułmańskiej Polskiej Ligi Obrony, reprezentowanej przez Izabelę Burnat-Gurung z udziałem lidera brytyjskich neofaszystów Nicka Griffina.

Nick Griffin został również uznany za kłamcę oświęcimskiego m.in. po publicznych deklaracjach, że Holocaust to „mieszanina wojennej propagandy aliantów”, „niezwykle dochodowe kłamstwo” oraz „histeria podobna do tej towarzyszącej polowaniu na czarownice”.

Jego partia zasłynęła również określeniem Polaków w Wielkiej Brytanii mianem „małp” na usługach Partii Pracy. Oskarżyła również Polaków o zabieranie mieszkań socjalnych Brytyjczykom.

bnp

Ulotka BNP skierowana przeciwko polskim imigrantom

 

Właściciele Cafe Niespodzianki usprawiedliwiali się przed mediami, iż nie mają nic wspólnego ze skrajną prawicą, co było kłamstwem, gdyż jeden z właścicieli lokalu, Mariusz Patey był kandydatem do Parlamentu Europejskiego.

patey

Mariusz Patey podczas kampanii wyborczej

W związku z jego planami politycznymi, w lokalu miały też miejsce spotkania wyborcze z kandydatami z ramienia Ruchu Narodowego.

skrin

Spotkanie wyborcze Mariusza Pateya, Jana Sapijaszki i Izabeli Burnat-Gurung

Cafe Niespodzianka udostępnia również swoją przestrzeń prawicowemu think tankowi, Centrum Edukacyjne Powiśle, prowadzonemu przez Rafała Mossakowskiego, znanego aktywistę nacjonalistycznego związanego w przeszłości z ugrupowaniem Prawica Narodowa i Krzysztofem Kawęckim, a obecnie z Ruchem Narodowym.

Oto przykłady reklamowania spotkań w wykonaniu CEP:

antysemityzm

Antysemickie grafiki udostępniane przez Centrum Edukacyjne Powiśle

Podobnie reklamowane były spotkania z udziałem Jerzego Roberta Nowaka, Stanisława Michalkiewicza (obaj są znanymi z Radia Maryja antysemitami) oraz z działaczami Ruchu Narodowego wśród których był szef Straży Marszu Niepodległości, Przemysław Czyżewski znany ze specyficznych poglądów na temat Lecha Kaczyńskiego:

„Gdybym był złośliwy, tobym z przekąsem wspomniał, że „sukcesem” PiS była największa liczba warszawskich nieruchomości zwróconych środowiskom żydowskim, wielokrotnie prywatnym spółkom, w czasie prezydentury Kaczyńskiego”. Źródło: Newsweek, Dygotki husarza Marka Jakubiaka, 10.10.2014

oraz Tomasz Szczepański, lider antysemickiego i nacjonalistycznego ugrupowania pogańskiego – Stowarzyszenia NIKLOT, które również w Cafe Niespodziance organizowało spotkanie dotyczące stosunków polsko-żydowskich pod okupacją sowiecką z udziałem wyrzuconego z Polskiej Akademii Nauk za antysemityzm, Krzysztofa Jasiewicza.

niklot

Plakat Niklota zapraszający na spotkanie w Cafe Niespodziance

Media mimo iż były wielokrotnie informowane o wydarzeniach w Cafe Niespodziance odmawiały interwencji. 20 października 2014 roku miało tam miejsce spotkanie z autorem książek wychwalających sojusz z III Rzeszą celem ataku na Związek Radziecki – Piotrem Zychowiczem przy okazji którego Centrum Edukacyjne Powiśle prowadziło w Internecie jawną afirmację nazizmu i kolaboracji, głównie na przykładzie dowódcy 28 Dywizji Grenadierów Pancernych SS Wallonien oraz kampanię oszczerstw wobec premiera Rządu Londyńskiego – Władysława Sikorskiego. Poniżej dokumentacja.

zych 1

Kolaboracja dla dobra Narodu

zych 2

Naszym wzorem Vidkun Quisling

zych 3

Niech żyją bohaterowie z Waffen SS!

zych 4

Niech usankcjonuje Ojciec Święty…

Poniżej, post oskarżający Władysława Sikorskiego o kolaborację z „wrogami Polski” czyli ZSRR, Wielką Brytanią i USA i brak współpracy z „przyjaciółmi Polski” czyli Włochami, Hiszpanią i Niemcami.

zych 5

POWYŻSZY WYWÓD OPISUJE TYLKO WYBRANE Z WIELU SPOTKAŃ Z ANTYSEMITAMI I SKRAJNĄ PRAWICĄ W CAFE NIESPODZIANCE. POMIJA SPOTKANIA „CEP” ODBYWAJĄCE SIĘ W INNYCH MIEJSCACH.

Reklamy

Posted on Listopad 21, 2014, in Antysemityzm, Polska, Warszawa and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: