Ukraiński paszport dla białoruskiego neonazisty

Strona prezydenta Ukrainy poinformowała, iż 5 grudnia, prezydent nadał obywatelstwo Białorusinowi, Siergiejowi Korotkykhowi, który walczył w Batalionie Azov od początku jego istnienia jako dowódca zwiadu.

Batalion Azov został stworzony przez neofaszystowskie Zgromadzenie Socjal-Narodowe (SNA) i stał się najbardziej rozpoznawalnym oddziałem ochotniczym za sprawą oficjalnie głoszonych idei. W oddziale walczyło wielu neofaszystów spoza Ukrainy. Korotkykh jest związany m.in. ze znanym rosyjskim neonazistą, Maksymem Marcinkiewiczem.

Jest oskarżany o atak bombowy w Moskwie w 2007 roku, napad na białoruskiego opozycjonistę Dmitra Sannikova, atak z użyciem noża na trójkę antyfaszystów w Mińsku w 2013 roku i związku z rosyjskimi i białoruskimi służbami.

Korotkykh był też członkiem rady politycznej rosyjskiego Stowarzyszenia Narodowo-Socjalistycznego, założonego w 2004 roku i zdelegalizowanego po popełnieniu 28 zabójstw na tle rasowym. (źródło) Korotkykh wraz z Marcinkiewiczem szefował również rozłamowej grupie z tej organizacji – Formatowi 18. Również dokonującej zabójstw na imigrantach.

Reklamy

Posted on Grudzień 8, 2014, in Białoruś, Kontakty ze Służbami, Neonaziści, Przemoc, Rasizm, Ręka Rękę Myje, Ukraina and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: