Stato & Potenza – włoscy narodowi bolszewicy po stronie Putina

Claudio Mutti, ideolog środowiska włoskich zwolenników euro-azjatyzmu i Aleksandra Dugina – Stato & Potenza znajdował się wśród uczestników antysemickiej konferencji w Teheranie na którą pojechał m.in. znany polski entuzjasta euro-azjatycki, Mateusz Piskorski.

Jak czytamy na polskich portalach skrajnie prawicowych: Claudio Mutti urodzony w 1946 roku, włoski profesor, kulturoznawca, znawca języków ugrofińskich i rumuńskiego, w młodości działacz narodowo-rewolucyjnego ruchu Młoda Europa założonego przez Jeana Thiriarta, tłumacz wielu tekstów poświęconych Corneliu Codreanu i Legionowi Michała Archanioła, muzułmanin, redaktor magazynu „Eurasia”.

Z prawej: Claudio Mutti w Teheranie (jesień 2014). Z lewej: Claudio Mutti, pierwszy z prawej z transparentem „Putin czyni nas wolnymi” (Amsterdam 2008)

Mutti jest również pasjonatem idei węgierskiego narodowego socjalizmu Ferenca Szalasiego, który jest fundamentem ideologicznym Jobbika.

Na zdjęciu powyżej wykonuje salut Quenelle, pozdrowienie francuskich antysemitów, którego używanie we Francji jest karane. Zdjęcie zrobiono jesienią 2014 w Teheranie, na podwórku byłej ambasady Stanów Zjednoczonych. Poniżej zamieszczamy artykuł Antona Shekhovtsova na temat środowiska związanego z Muttim.

Włoscy faszystowscy „socjaliści” nawołują do zniszczenia Ukrainy

Były prezydent Litwy, Valdas Adamkus mówi, że Unia Europejska zdradziła Ukrainę: „Unii brakuje determinacji do wsparcia pro-europejskich protestów w Kijowie i podjęcia kroków odwetowych przeciwko Rosji”. Nie tylko Ukraińcy zostali zdradzeni przez Unię. To samo można powiedzieć o Syrii. Jednak w obydwu przypadkach można mówić o dużej roli Rosji.

Napisałem już o tym jak europejska skrajna prawica wspiera politykę imperialną Rosji na Ukrainie. Kilka dni temu dzięki Giovanniemu Savino, ekspertowi od włoskiego i rosyjskiego nacjonalizmu odkryłem kolejną pro-rosyjską grupę lobbującą we Włoszech, Stato & Potenza, określającą się jako socjalistyczna, będącą w rzeczywistości faszystowską i euro-azjatycką sektą.

Na początek parę przykładów jej anty-ukraińskiej propagandy:

Teraz o tym kim są włoscy „socjaliści”, którzy gloryfikują represje NKWD i gułagi oraz wzywają do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po pierwsze, są faszystowską sektą będącą pod wpływem rosyjskiego neofaszysty i ideologa euro-azjatyzmu, Aleksandra Dugina.

Z ich własnych publikacji wynika, że Stato & Potenza jest dotowana przez następujące organizacje, które w mniejszym lub większym stopniu reprezentują interesy autorytarnych i totalitarnych państw: The Economic Club of the Shanghai Cooperation Organisation (Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan, i Uzbekistan), Towarzystwo Włosko Mongolskie, Międzynarodowa Akademia Studiów Mongolskich, Towarzystwo Przyjaźni Włochy – Korea Północna, Białoruski Państwowy Uniwersytet Ekonomiczny.

Ponad to, Stato & Potenza jest blisko związana z Claudio Muttim, redaktorem skrajnie prawicowego pisma Eurasia. Nicholas Goodrick-Clark, jeden z głównych badaczy skrajnej prawicy określił Muttiego jako „nazi-maoistę”, „apologetę islamskiego fundamentalizmu i prawicowego rewolucyjnego terroryzmu Franco Fredy” oraz „muzułmanina konwertytę i tercerystę łączącego antysemityzm ze sprzeciwem wobec Zachodu”.

Oprócz redagowania Eurasii, Mutti prowadzi wydawnictwo „Edizioni All’insegna del Veltro”, które opublikowało książki antysemitów takich jak Igor Shafarevich, Julius Evola, Savitri Devi, Corneliu Codreanu i innych. Jest też aktywny w pracach Mediterranean Centre of the Eurasian Studies (CeSEM), które promuje budowę mocarstwa euro-azjatyckiego z przewodnią rolą Rosji. CeSEM finansuje też Stato & Potenza.

Wiele wskazuje na to, że czerpie również subsydia z Chin i Kazachstanu. Od wczesnych lat 90., Mutti współpracował z rosyjskim ideologiem skrajnej prawicy, Aleksandrem Duginem i wydawał jego książki.

Z lewej: Li Xiaoyong – dyrektor biura prasowego ambasady Chin we Włoszech, Claudio Mutti, Taissiya Shayeva – sekretarz generalny konsulatu Kazachstanu w Umbrii. Z prawej: Mutti i Aleksander Dugin

Dugin, który inspiruje Stato & Potenza jest przeciwnikiem Ukrainy, której zniszczenie postuluje od połowy lat 90., w swoich „Założeniach Geopolityki” pisze:

„Suwerenność Ukrainy jest tak negatywnym zjawiskiem dla rosyjskiej geopolityki, że może łatwo spowodować militarny konflikt. Ukraina jako niepodległe państwo z ambicjami terytorialnymi jest wielkim zagrożeniem dla całej Euro-Azji i bez rozwiązania kwestii Ukrainy, nie może być mowy o geopolityce kontynentalnej. W związku z faktem, iż prosta integracja Moskwy z Kijowem jest niemożliwa i nie poskutkuje utworzeniem stabilnej struktury geopolitycznej, Moskwa powinna aktywnie zreorganizować przestrzeń ukraińską zgodnie z jedynym logicznym i naturalnym modelem.”

Stato & Potenza zaadoptowało duginowską i rosyjską imperialistyczną linię w kwestii Ukrainy i próbuje promować ją we Włoszech.

Post Scriptum Redakcyjne

Ukraina pada w tym przypadku ofiarą wojny propagandowej prowadzonej na wysokim szczeblu. O ile Unia Europejska robi bardzo niewiele w kwestii Ukrainy o tyle Rosja prowadzi aktywną działalność skierowaną przeciwko całemu światowi zachodniemu. Reprezentanci rosyjskiej polityki imperialnej na terenie Unii Europejskiej nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych z tytułu swojej działalności.

Reklamy

Posted on Grudzień 17, 2014, in Euroazjatyzm, Kontakty Międzynarodowe, Włochy and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: