Co wiąże portal Kresy.pl z Ruchem Narodowym?

Ważną rolę w promowaniu ksenofobii i propagandy anty-ukraińskiej, anty-białoruskiej i anty-litewskiej w polskim Internecie pełni serwis informacyjny Kresy.pl, jeszcze do niedawna wspierany oficjalnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Portal powstał kilka lat temu pod auspicjami Senatu. Jednak mniej więcej w połowie 2013 roku dokonała się tam zmiana personalna, skutkująca zwrotem linii „publicystycznej”. Pojawił się na nim m.in. apel o udział „każdego kresowiaka” w Marszu Niepodległości. Portal przyciąga czytelników materiałami o tematyce kresowej, starymi zdjęciami, troską o zabytki polskie, ale większość treści ma charakter zdecydowanie polityczny.

Artur Zawisza (Ruch Narodowy), Tomasz Szczepański (Niklot), Tomasz Rola (Kresy.pl), Konrad Bronisławski i Jan Sosnowski z (Polityki Narodowej), Rafał Mossakowski (Centrum Edukacyjne Powiśle). Listopad 2013, siedziba ZKRPiBWP

Pojawia się tam m.in. apoteoza czarnych postaci z polskiej historii jak Romuald Rajs ps. „Bury” czy Józef Zadzierski „Wołyniak”, których zbrodnie na Białorusinach oraz Ukraińcach w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej noszą znamiona ludobójstwa. Redakcja portalu Kresy.pl, podobnie jak nacjonaliści uważają, iż dawne Kresy Wschodnie, obecnie tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy to byłe polskie kolonie zamieszkałe przez gorsze narody, które należy ponownie podporządkować Warszawie. Na profilu facebookowym portalu Kresy.pl toleruje się wpisy o charakterze antysemickim przy jednoczesnym usuwaniu wpisów antyrosyjskich i pro-ukraińskich.

Powstaje więc pytanie, kto to propaguje? Na to pytanie być może wkrótce odpowiedzą powołane do tego służby, ale już teraz możemy skupić się na dwóch osobach zaangażowanych w ten projekt: Marcinie Skalskim i Tomaszu Roli.

10351396_10203297604465436_7630726608334893771_nMarcin Skalski był związany z Kresy.pl od dawna, ale w 2012 roku został wykluczony z grona redakcyjnego za styl swojej publicystyki. Wrócił w roku 2013. Studiował w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kończył także „bezpieczeństwo wewnętrzne”. Następnie uczył się w Europejskim Humanistycznym Uniwersytecie w Wilnie. Z jego profilu z lutego 2014 na stronie pisma „Nowa Konfederacja” wynika, że w tym czasie, kiedy w Kijowie trwał Majdan, Marcin Skalski studiował w Doniecku. Uczył się też, a może nadal uczy się we Lwowie.

Marcin Skalski publikował teksty w „Kurierze Wileńskim”, w „Nowej Konfederacji” i w publikacjach związanych z Ruchem Narodowym takich jak „Narodowcy.Net” i „Polityka Narodowa”. Można go obejrzeć w filmie z jego dosyć żałosnego wystąpienia w lokalu narodowców w Krakowie przy ulicy Smoleńsk „o dyskryminacji i wynaradawianiu Polaków na Litwie”. O poglądach Skalskiego dobrze świadczy konkluzja jego artykułu „Lech Kaczyński – czy zdradził Kresy Wschodnie?” (artykuł usunięty z portalu).

Pisze: „Tragiczna śmierć Lecha Kaczyńskiego nie może nam przysłonić tego, że za patriotycznym frazesem często szła realizacja polityki całkowicie sprzecznej z polskim interesem narodowym, w wielu przypadkach noszącej znamiona zdrady. Zakłamywanie historii, poświęcanie prawdy w imię nie wiadomo właściwie czego, jak również poświęcenie interesów samych Polaków na Kresach w imię utopijnej „polityki jagiellońskiej” – ten wątpliwy dorobek i tak musiał się zawalić, nawet jeśli katastrofy w Smoleńsku by nie było. Każdy zaś dzień kontynuowania tej linii tylko odbierał Lechowi Kaczyńskiemu wiarygodności jako polskiemu patriocie.”

10154276_10203297604225430_5336539299641522991_nIstotniejszą rolę odgrywa jednak Tomasz Rola. Mieszka w Jeleniej Górze, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, magistrem politologii. Był radnym sejmiku Województwa Dolnośląskiego, do którego dostał się z ramienia Ligii Polskiej Rodzin. Pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma „Wszechpolak”, które uważane jest za prekursora „Polityki Narodowej”.

W „Polityce Narodowej” publikują przede wszystkim przedstawiciele Ruchu Narodowego. Rola zasiada też w radzie Fundacji Inicjatyw Polskich, wydawcy „Polityki Narodowej”. Podobnie jak Skalski, Tomasz Rola publikował teksty w „Nowej Konfederacji”. Jest prezesem Fundacji Kompania Kresowa, która formalnie jest wydawcą portalu Kresy.pl. Drugim członkiem zarządu jest niejaki Tomasz Kwaśnicki.

Tomasza Rolę można zobaczyć podczas wystąpienia pod tytułem „Polski ruch narodowy a Rosja”, które odbyło się pod egidą warszawskiego „Centrum Edukacyjnego Powiśle”. W konferencji uczestniczyli też Artur Zawisza, członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego i właściciel lokalnego Radia Hobby w Legionowie, nadającego codziennie jedną godzinę programu „Głosu Rosji Polska”, Tomasz Szczepański z Niklota oraz Konrad Bronisławski i Jan Sosnowski z „Polityki Narodowej”.

Konferencja odbyła się z udziałem głównego watażki CEP, Rafała Mossakowskiego, długoletniego działacza nacjonalistycznego, który stał się ostatnio znany jako „osiłek”, który wraz z Ewą Stankiewicz i Grzegorzem Braunem prowadził okupację Państwowej Komisji Wyborczej.

Więcej o działalności Rafała Mossakowskiego i Centrum Edukacyjnego Powiśle: Cafe Niespodzianka: Miejsce spotkań antysemitów i skrajnej prawicy

Być może środowisko Kresy.pl będzie chciało się zdystansować od skrajnej prawicy. Nie ulega wątpliwości, iż ich poglądy skierowane przeciwko wschodnim sąsiadom Polski mogą być zbieżne z bieżącą polityką Rosji wobec Ukrainy, co wygląda szczególnie niebezpiecznie przy ich personalnej i politycznej symbiozie z Ruchem Narodowym – pożytecznymi idiotami dużej politycznej gry.

Postulowanie rewizji wschodnich granic Polski, to przykryte pod płaszczykiem sentymentów postulowanie konfliktu zbrojnego, w którym to nastawiona na ekspansję Polska musiałaby odegrać rolę sojusznika Rosji. Nikt inny tylko Rosja w postaci Władymira Żyrinowskiego (link) jest jedynym liczącym się krajem gotowym zaakceptować wcielenie Zachodniej Ukrainy do Polski i projekt Wielkiej Polski od morza do morza.

Informacje na temat redaktorów portalu Kresy.pl pochodzą stąd:
facebook.com/marcinrey/posts/10203297678707292?pnref=story

Reklamy

Posted on Styczeń 2, 2015, in Polska and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: