Irydion nie jest OKEJ – gwiazda Marszu Podłości

Jednym z zespołów związanych ze sceną nacjonalistyczną, który aspiruje do wyjścia poza tak zwane „getto” jest Irydion, grający oficjalnie w zależności od potrzeb „patriotycznego rocka” lub „muzykę ludową”.

Kilka jego koncertów w dużych miastach zostało odwołanych za sprawą interwencji środowisk antyrasistowskich oraz mediów. W minionym roku w listopadzie, Irydion zagrał dwa koncerty w Warszawie, jeden obstawiony przez policję dla neonazistów w klubie Metal Cave, drugi dla uczestników Marszu Niepodległości.

Warszawskie granie wiązało się jednak ze sporymi perypetiami. Najpierw media rozpętały aferę związaną z koncertem Ku Niepodległej, który miał się odbyć dwa dni przed marszem (w rocznicę Nocy Kryształowej). Tego dnia Irydion miał grać przed węgierskim zespołem Fehér Törvény grającym jak wspomniano na plakacie – National Socialist Hard Core. Jako patroni koncertu na plakacie znalazły się obok siebie m.in. Marsz Niepodległości i neonazistowska wytwórnia muzyczna Strong Survive z Lublina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z lewej: Koncert Irydiona w Szczecinie „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym” pod banerem Stowarzyszenia Niklot, marzec 2013. Z prawej: Plakat reklamujący koncert Ku Niepodległej w Warszawie oraz jego główna gwiazda, zespół Fehér Törvény

Poproszony o opinię lider Ruchu Narodowego i Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Witold Tumanowicz powiedział, iż jego ugrupowanie nic nie wie o żadnym nazistowskim koncercie. Po otrzymaniu szczegółowych informacji na temat koncertu oraz patronatu udzielonego mu przez Marsz Niepodległości odrzekł:

„Gra Irydion i All Bandits. Znam te zespoły i wiem, że warto dawać im patronat. To prawdopodobnie zaważyło o decyzji”.

Czy jeżeli od tych dwóch zespołów Ruch Narodowy nie usiłuje się odcinać, znaczy to, że wszystko z nimi w porządku? Wszyscy znamy sprawę zespołu All Bandits. Warto poświęcić też trochę uwagi Irydionowi, który zagrał również na samym Marszu Niepodległości 2014.

15 marca 2003 w Zagnańsku pod Kielcami odbył się zlot nazi skinów podczas którego koncertował zespół Salut oraz Irydion. Salę ozdobiono transparentami z nazistowską symboliką w tym swastykami.

6 lat później we Wrocławiu, 11 listopada Irydion zagrał dla Młodzieży Wszechpolskiej podczas II Dnia Dumy Narodowej. Na koncercie obecni byli fani Irydiona bawiący się w podobny sposób co w Zagnańsku. Oprócz Irydiona grał również zespół White Fist (ang. Biała Pięść) i Odwet 88 (od ósmych liter alfabetu oznaczających „Heil Hitler”), występujący na co dzień pod szyldem Blood & Honour. Nie był to ostatni koncert zagrany przy okazji akcji nacjonalistycznych. W maju 2011 w Katowicach Irydion zagrał w towarzystwie Nordici (dawnej Agressivy 88 znanej z takich hitów jak „Duma Nadczłowieka” czy „Narodowi Socjaliści”) i Zjednoczonego Ursynowa w związku z tzw. Marszem Powstańców Śląskich.

Ciekawe plakaty reklamujące koncerty dwóch zespołów dzielących scenę z Irydionem: Agressivy 88 znanej również jako Nordica oraz Odwetu 88. Źródło: Strona internetowa Blood & Honour – Poland

Mimo takich powiązań politycznych i scenowych oraz notorycznego hajlowania na koncertach, m.in. w wykonaniu kandydata na radnego, Irydion nie rezygnował z próby wylansowania się na zespół narodowo-patriotyczny. Postanowił „oddać hołd” powstańcom warszawskim wydając płytę „44”. Nie zerwał jednak koneksji ze skrajną prawicą.

W grudniu 2012 roku Irydion znowu obok Nordici był gwiazdą koncertu, który odbył się po demonstracji „Idzie Antykomuna”. Demonstracja miała z antykomunizmem tyle wspólnego, że brali w niej udział członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i ONR, a także przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy oraz grupek narodowych socjalistów z Niklota, Opcji Społeczno-Narodowej i Autonomicznych Nacjonalistów.

Niklot nie tylko pojawia się na demonstracjach przy okazji których koncertuje Irydion, lecz także od czasu do czasu patronuje jego koncertom jak było w przypadku Ku Niepodległej lub je organizuje. Tak było w marcu 2013 roku w Szczecinie. Szczecińscy Niklotowcy nie tylko organizują koncerty zespołu oddającego cześć powstańcom warszawskim, który toleruje faszystowskie gesty swoich fanów i nazistowskie idee promowane przez zespoły z którymi grają. W Internecie znaleźć możemy zdjęcie z akcji „doraźnej pomocy” weteranom II wojny światowej podczas której działacze Niklota zapomnieli zdjąć koszulek lubianych przez siebie zespołów.

borutainiklot

Z lewej: Kandydujący na radnego, Piotr Boruta na koncercie Irydiona w Brzegu. Z prawej: Działacze Niklota z weteranem II wojny światowej. Widoczna koszulka zespołu Dark Fury grającego National Socialist Black Metal (NSBM)  

Wracając do sprawy z grudnia 2012, komunistami w tym dniu byli: liberalny publicysta z transparentem upamiętniającym zamach na Gabriela Narutowicza, który został przez uczestników demonstracji pobity i nazwany pedałem, czarnoskóry student pod którego adresem skierowana została groźba: „O, Murzyn! Może trzeba było mu zaj…ć?” oraz reporter Polskiego Dziennika Łódzkiego fotografujący demonstrację, którego uczestnicy patriotycznego i antykomunistycznego zgromadzenia nazwali „Żydem” i kazali „wypierdalać do Niemiec”.

Kulminacyjnym punktem walki z represjonującym narodowców komunistycznym reżimem przed rozpoczęciem koncertu był napad na wietnamski bar Azja przy ulicy Pomorskiej, którego dwaj pracownicy zostali pobici.

Koncert Irydiona i Nordici na którym wystąpił też raper PIH odbył się w sali weselno-bankietowej Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Dąbrowa” przy ulicy Dąbrowskiego. Taktyka jednoczesnego promowania treści patriotycznych z legitymizowaniem nazizmu jest typowa dla skrajnej prawicy w Europie Środkowo-Wschodniej i o ile wydaje się być na pierwszy rzut oka kuriozalna, okazuje się skuteczna. Propaganda trafia po równo do neofaszystów i do umiarkowanej prawicy, a centro-prawicowe media uznają krytykę Irydiona za atak na kult Powstania Warszawskiego.

Głównym problemem Irydiona oprócz otoczki jego koncertów jest kwestia jego wydawnictw. Utwory znajdują się na składankach obok zespołów jawnie odwołujących się do nazizmu. Przykładem może być płyta Europe Explosion na której obok Irydiona pojawia się belgijski zespół Les Vileans.

lesvileans

Z lewej: Memoriał Iana Stuarta Donaldsona w Londynie, koncert Les Vileans (rok 2005). Z prawej: Les Vileans w Niemczech

Les Vileans to zespół otwarcie rasistowski, który grywa dla niemieckich neonazistów, brytyjskiej załogi Blood & Honour na memoriałach Iana Stuarta, a także na czeskich festiwalach razem z… All Bandits.

Drugim ciekawym towarzyszem Irydiona ze wspomnianej składanki jest holenderski zespół Brigade M., będący filarem tamtejszej sceny NS-Skinhead.

brigadem

 Brigade M i jego publika, koncert Blood & Honour Central Division w Anglii, 9 listopada 2002 roku

Z kolei na polskim podwórku odnajdujemy Irydiona na składance Gówno Prawda nagranej z Ptakiem (nacjonalistycznym raperem i działaczem ONR) oraz Tormentią i Legionem Twierdzy Wrocław – dwoma zespołami grającymi na memoriałach Mariusza Szczerskiego „Szczerego” – nieżyjącego wokalisty zespołu Honor, legendy polskiej sceny nazistowskiej.

Wydawcą płyty jest firma Mad Dog Records pod którą kryje się Strong Survive.

Mimo oczywistych faktów, zespół jest broniony nie tylko przez polskie środowiska nacjonalistyczne, ale również przez tzw. prawicę konserwatywną w tym portal wpolityce.pl należący do Karnowskich. Irydion mimo składania hołdu powstańcom warszawskim nigdy nie odciął się od swoich neonazistowskich korzeni i zarówno przed wydaniem płyty o pozytywnym wydźwięku jak i po jej wydaniu grał na koncertach obok zespołów jawnie odwołujących się do narodowego socjalizmu.

unnamed2

Płyta Irydiona na łamach francuskiej nazi dystrybucji Mertel En Tete i składanka zawierająca m.in. utwory Nordici / Agressivy i Fehér Törvény

O ile same koncerty mogłyby uchodzić za niefortunną serię wypadków przy pracy o tyle znalezienie się na takich składankach jak Europe Explosion wymaga zdobycia zaufania w kręgach neonazistowskich nie tylko we własnym kraju, jak i włożenia w to ogromnej pracy. Powyższe zestawienie niewygodnych faktów dotyczących działalności Irydiona pomija kwestie związane z nacjonalistycznymi festiwalami: Orle Gniazdo i Jedność To Siła, które mogły by być przedmiotem osobnego raportu.

Poniższy załącznik przedstawia fragmenty rozmowy lidera Irydiona, Krzysztofa Kubika z byłym kierownikiem głównym ONR, Przemysławem Holocherem dotyczący wspólnej imprezy obydwu panów, która z przyczyn obiektywnych „pozostała w wewnętrznym gronie”.

Zobacz też:

Armia Idiotów – Marsz Niepodległości 2014

Apolityczny nacjonaliści – zespół All Bandits

Przemyslaw Holocher 19 maja 2013 o 23:30
haha mnie tak leb bolal wczoraj chyba z 11 piw wypilem ale juz odpocząłem
Irydion Jest Ok 19 maja 2013 o 23:31 UTC+02
ale trochę wyskakałeś na Makaronie 🙂
Przemyslaw Holocher 19 maja 2013 o 23:31 UTC+02
kurwa zaluje ze mnie odciagnieto
Irydion Jest Ok 19 maja 2013 o 23:31 UTC+02
kilka kalorii zgubiłeś przy butowaniu 🙂
Przemyslaw Holocher 19 maja 2013 o 23:31 UTC+02
szmaciarze jebani nic mnie tak nie wkurwia jak takie zachowanie debili ale generalnie po wejsciu smoka sie uspokoilo 😀 i sobie poszli
Irydion Jest Ok 19 maja 2013 o 23:32 UTC+02
coż, zdarza się
Przemyslaw Holocher 19 maja 2013 o 23:32 UTC+02
hehe wiesz ale daltego te koncerty zostaja w naszym gronie bo wiesz haaha niektorzy i tak byli w szoku:D
Irydion Jest Ok 19 maja 2013 o 23:33 UTC+02
dobrze że bez wiekszych strat ale widziałem foty z koncertu – kurwa raczej średnio nadają się do publikacji jak na kapelę która ma ambicje pozazałoganckie 🙂
Przemyslaw Holocher 19 maja 2013 o 23:33 UTC+02
telewizor rozjebany;/ mam nadzieje ze ubezpieceznie maja a co na tych fotach nietak?:>
Irydion Jest Ok 19 maja 2013 o 23:34 UTC+02
łyse pały, ręce w górze, dziary, krzyże celtyckie no raczej nie jest to przekrój polskiej młodzieży 🙂

ORAZ

Irydion Jest Ok 19 maja 2013 o 23:37 UTC+02
ale tam nic nie ma, widać strat żadnych 🙂
Przemyslaw Holocher 19 maja 2013 o 23:37 UTC+02
;D szkoda telewizora jedynie
Irydion Jest Ok 19 maja 2013 o 23:38 UTC+02
a ten telwizor to jak się rozjebał?
Przemyslaw Holocher 19 maja 2013 o 23:38 UTC+02
pewnie ktos jebnal kuflem albo krzeslem ekran rozjebany

Reklamy

Posted on Styczeń 15, 2015, in Kontakty Międzynarodowe, Polska, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 16 Komentarzy.

 1. Fajny artkuł! Gdybyście jeszcze poprawili ortografię i napisali o nas nieco więcej i poważniej, a nie, że „jeden z koncertów organizował im ktoś, kto na zdjęciu stał 3 miejsca obok gościa z koszulką jakiegoś niefajnego zespołu”, to mógłby być jeszcze lepszy. Bo wiecie jak to jest – można kontestować sytem, ale jeśli kontestuje się system edukacji unikając lekcji w szkole, to takie są tego efekty. Pozdrawiamy Antifę i oczekujemy jakiegoś fajnego hejtu 🙂 i44!

  • Właśnie ograniczanie lekcji historii w szkołach i słaby poziom tych lekcji powoduje, że w ogóle istniejcie. Naprawdę wierzycie, że hajlowanie i nagrywanie płyty o wydarzeniu, które ma swoje obchody, swoje muzeum, kilkaset publikacji i prelekcji wygłaszanych co rok to kontestowanie czegokolwiek? Nie ma w Polsce człowieka który nie słyszał o Powstaniu Warszawskich, wykorzystujecie coś co jest bezdyskusyjne do wycierania sobie tym gęby co zostało tutaj wykazane.

   Co do ortografii: posty Przemka Holochera zostały w niezmienionej formie bo nie jesteśmy jego sekretarkami od logowania się i niewylogowywania z facebooka, a to że wasi koledzy z Niklota paradują w nazistowskich koszulkach przy kombatantach to tylko detal całej ich działalności. Tak czy inaczej fajnie, że się przyznajecie, że akurat ten konkretny typ był organizatorem waszego koncertu i w ogóle wam to nie przeszkadza 🙂

   Jesteście produktem polskiego systemu edukacji, a nie jego kontestatorem, musicie się z tym pogodzić.

 2. No i co tam? Czyżby jednak miękkie prącie? 🙂 Stary zastanów się: albo masz rację i jesteś czysty jak łza (a cnota ponoć prawdy się nie boi), albo… Tu cisną się na usta już tylko inwektywy, ale jako ultrakatoextremalwchujfaszyści staramy się czasami sprawiać ludzkości niespodziankii ni ebędziemy nimi epatowali. No nie bądź miętki – publikuj nasze komentarze, bo inaczej my to zrobimy – też będzie śmiesznie 🙂 i44!

  • Tutaj działa wolność słowa w takim wydaniu jakie zapewniłaby Wielka Polska Narodowa swoim przeciwnikom tudzież lubiana przez waszego Winnickiego Turcja zapewnia krytykom rządu Erdogana. To znaczy:

   Możecie pisać u nas komentarze, ale pamiętajcie, że nie macie u nas żadnych praw.

   Prawa są tylko dla fanów. Ta strona powstała po to, by Wam szkodzić, a nie po to, by Wam dawać pole do ekspresji.

   Podobnie jak w Ruchu Narodowym, na naszej stronie demokracja ma charakter sterowany.

   Czasem będziemy uprzejmi, a czasem nie będziemy. Z waszymi komentarzami będziemy dyskutować, albo nie, będziemy je publikować, albo nie, albo będziemy publikować tylko te, w których się pogrążacie. To będzie zależało od naszego widzimisię i od tego, czy smakowało nam śniadanie. Nie liczcie na nic, nie domagajcie się niczego.

   Możecie nas porównywać do faszystów jak chcecie, najlepiej fałszywym cytatem Churchilla 🙂

   Wiemy, że ujawnienie tego dla kogo gracie, z kim i za czyją sprawą oraz kto wydaje wasze płyty i nagrywa je razem z wami jest uciążliwe i mocno was kompromituje, ale pokazuje tylko i wyłącznie WASZĄ działalność będącą tylko i wyłącznie WASZĄ zasługą.

 3. Naziol z Niklota

  Taka mała poprawka. Dark Fury nagrała piosenkę o Żołnierzach Wyklętych https://www.youtube.com/watch?v=jD4BoRONe6k więc odczepcie się od mojej bluzy : (

  • A szanowny kombatant pytał się marnego grafika i Naziola z bocianem dlaczego Dark Fury używa emblemat Luftwaffe z 1933 – 1945? i o czym śpiewają? Bo chyba nie tylko 3 piosenki o żołnierzach wyklętych 😀
   Ja wiem że dla niepoznaki pochowano starohinduskie symbole szczęścia żeby nie rzucało się w oczy.
   Wiadomo też że starość nie radość ale szkoda że weteran nie przyjrzał się się temu ”orzełkowi” żeby dać wam krótką reprymendę za ofiary hitlerowskich nalotów.

  • A łaskawy kombatant nie zapytał ci się dlaczego używasz niemiecką gapę Luftwaffe??? Odpowiedzialna za naloty???

 4. Bądź wielkim patryotą, chwal żołnierzy wyklętych i wyelkych bohaterów, miej bul dupy jak wyjdzie na jaw że bratasz się z naziolami. Ludzie do cholery jasnej trochę konsekwencji, jak nazi to nazi, jak anty to anty a nie drogi Irydionie próbujesz grać na obydwu skrzypkach na raz

 1. Pingback: Post Scriptum do artykułu o Irydionie | Stop Nacjonalizmowi

 2. Pingback: Nordica: Brudne gacie Ruchu Narodowego | Stop Nacjonalizmowi

 3. Pingback: Wspieramy NS-ów mocno: Sielatycki i jego scena | Stop Nacjonalizmowi

 4. Pingback: All Bandits, Olifant i Ruch Narodowy | Stop Nacjonalizmowi

 5. Pingback: Prezydent nie może być pierdołą | Stop Nacjonalizmowi

 6. Pingback: Neonazistowskie zloty w stolicy: Jak? Gdzie? Kiedy? | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: