Greccy neonaziści byli gorsi niż przypuszczano

Według śledczych, bojówkarze Złotego Świtu zarzynali owce w ramach treningu z użyciem noży, trenowali z bronią przeciwpancerną, a nawet planowali szturm na parlament z użyciem czołgów.

Materiał dowodowy przeciwko partii liczy prawie 700 dokumentów, w tym zeznania anonimowego Świadka E – byłego członka Złotego Świtu. Według jego zeznań, partia wynajęła rzeźnika, który uczył jej członków technik używania noża celem „zneutralizowania przeciwnika”.

Neonaziści uczestniczyli też w masowym uboju owiec w okolicach Aten. Ten sam człowiek dostarczał również broń palną dla Złotego Świtu.

Bez nazwy

Zdjęcia przedstawiające członków Złotego Świtu ćwiczących z bronią palną i przeciwpancerną

Złoty Świt szkolił bojówki, których celem było obalenie rządu. Ani greckie społeczeństwo ani władza nie zrozumiały czym był Złoty Świt oraz czym chciał być. Okazuje się również, że mimo rewolucyjnej retoryki, partia była w bardzo bliskim kontakcie z władzą.

Pierwszy sukces wyborczy działającego od połowy lat 80. ugrupowania miał miejsce w 2010 roku, gdy udało mu się wprowadzić radnego do rady miejskiej w Atenach. W 2013 roku neonaziści weszli również do parlamentu. Według śledczych, Złoty Świt był bardziej grupą przestępczą niż polityczną.

kierownictwo

Aresztowani członkowie kierownictwa Złotego Świtu, od lewej: Nikolaos Michaloliakos, Yiannis Lagos, Christos Pappas

Proces upadania Złotego Świtu rozpoczął się we wrześniu 2013, po zasztyletowaniu lewicowego rapera, Pavlosa Fyssasa przez działacza Złotego Świtu – Giorgosa Roupakiasa. Morderca początkowo przeczył jakoby był członkiem partii. Zebrano jednak dowody nie tylko przeciwko niemu, ale także przeciwko 60 innym członkom partii i wszystkim posłom. Sądzi się ich za przestępstwa kryminalne.

Śledztwa policyjne zaczęły się od morderstwa. Pavlos Fyssas jest jedną z dwóch, obok Pakistańczyka Shahzada Lugmana znanych ofiar Złotego Świtu. Nie możliwa do ustalenia jest ilość morderstw na imigrantach, a tym bardziej ich sprawcy.

Zarzuty wobec Złotego Świtu to m.in. działania przestępcze w Internecie, pranie brudnych pieniędzy, napady i handel ludźmi. Wykryto jeden przypadek napaści na tle seksualnym w biurze Złotego Świtu w Sparcie. Materiał dowodowy zawiera również zdjęcia członków partii z nazistowskimi emblematami (Wideo).

Pojawiają się dowody w postaci SMS-mów świadczące o tym, że napady na związkowców i imigrantów koordynowane były z posłem – Yiannisem Lagosem.

golden_dawn_bank

Od lewej: asortyment Złotego Świtu, Ilias Kasidiaris ze świeżo zaprzysiężonymi członkami partii (rok 2012), Christos Pappas po godzinach

Sprawa Złotego Świtu kompromituje również centroprawicową Nową Demokrację, partię rządzącą. Wyciek tajnej rozmowy sekretarza partii Takisa Baltakosa z rzecznikiem prasowym Złotego Świtu, Iliasem Kasidiarisem spowodował nawet jego dymisję. Baltakos przekazywał informacje dotyczące politycznej strony represji wobec Złotego Świtu oraz wagi dowodów przeciwko Kasidiarisowi.

Baltakos proponował wcześniej (publicznie) koalicję ze Złotym Świtem celem zdobycia poparcia skrajnie prawicowych wyborców, a także kontaktował się z posłami partii w sprawie niektórych głosowań.

O ile sam premier nie miał żadnych kontaktów ze skrajną prawicą, o tyle radykalniejsze skrzydło Nowej Demokracji z Baltakosem na czele było w bardzo bliskich stosunkach z posłami Złotego Świtu. Można więc mówić o niełatwej, lecz skutecznej kooperacji rzekomych wrogów systemu z tradycyjnymi elitami politycznymi oraz o cichej koalicji mainstreamu politycznego z ugrupowaniem neonazistowskim. Koalicji przeciwko lewicowej opozycji.

Zobacz też:

Brunatny Świt & Co – Export greckiego nazizmu

Grecja: W prasie pojawiły się stare zdjęcia liderów Złotego Świtu

Reklamy

Posted on Styczeń 19, 2015, in Analizy, Grecja, Ręka Rękę Myje, Terroryzm and tagged . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: