Sztorm 68: Kto promuje modę na narodowy komunizm

Niedawno reaktywowany zespół Sztorm 68, to jedna z większych legend polskiej sceny nacjonalistycznej lat 90. Zespół budził wtedy i budzi do tej pory kontrowersje nawet w środowisku nacjonalistycznym. Jednak póki co spotyka się z ciepłym stosunkiem ze strony ważnych działaczy Ruchu Narodowego.

Sztorm charakteryzuje m.in. pozytywny stosunek do reżimu PRL, negatywne odnoszenie się do opozycji wobec reżimu (Solidarność określana jest mianem „semickiej kliki”) oraz apoteoza reżimu Saddama Husajna. Mimo to, grupie skinheadów z Krakowa udało się zdobyć fanów wśród wrogów zachodniego imperializmu, którym nie przeszkadzał antysemityzm zespołu jak i wśród polskich neonazistów.

Najbardziej chyba znanym jest utwór „Dziękujemy”, dedykowany funkcjonariuszom ZOMO prowadzącym walki z opozycją podczas Stanu Wojennego. Na stronie Sztormu widoczne są akcenty świadczące o tęsknocie za Gomułką i czystkami antysemickimi z marca 1968 roku.

zrzut_ekranu-123

Hity ze strony internetowej Sztormu 68

Teksty Sztormu trafiały do miłośników takiego szowinistycznego przekazu w związku z czym, zespół grywał na koncertach Narodowej Sceny Rockowej. Sztorm 68 nagrał także wspólną płytę z grupą The Gits, wiodącym zespołem nazi-skinowskim w 2004 roku. W tamtym okresie, Sztorm 68 zagrał sześć koncertów. Najwięcej zdjęć pochodzi ze Szczytna z 1 marca 1992. Według postów z forów nacjonalistycznych obok Sztormu miał zagrać zespół Potop 318, który na miejsce nie dojechał.

Mimo nieobecności hitlerowskiego zespołu, scenę zdobiła flaga z krzyżem celtyckim oraz tzw. „konfederatka”. Czasy się jednak zmieniły. Scenę zdobią obecnie symbole strasseryzmu (miecze i młoty) czyli lewicowej frakcji ruchu nazistowskiego w III Rzeszy z kierownikiem propagandy i organizacji NSDAP, Gregorem Strasserem na czele.

Większość zespołów grających w latach 90. ze Sztormem 68 złożyła broń, a guru Narodowej Sceny Rockowej, jej wydawca i promotor – Mariusz Bechta robi karierę w Instytucie Pamięci Narodowej.

saddamstrasser

Z lewej: Grafika Komunistycznej Młodzieży Polski gloryfikująca Saddama Husajna, opatrzona cytatem utwory Sztorm 68. Z prawej: Koncert Sztormu 68 w Krakowie, 6 września 2014

Zespół ma się jednak dobrze. W minionym roku odbył swój siódmy i ósmy koncert w historii i tym samym dotarł do nowych słuchaczy. Miałby jednak bardzo małe pole do popisu gdyby nie sztab działaczy politycznych, którym zależy na infiltrowaniu subkultur młodzieżowych oraz grupowaniu jej członków wokół określonych ideologii.

Koncerty Sztormu 68 nie przyciągają jednak dużych tłumów. Ich uczestnicy i fani są – póki co – tak marginalną grupą, iż na razie trudno stwierdzić, że mogą być osobami z przypadku.

W koszulce Sztormu zarówno w telewizji jak i na manifestacjach występuje niejaki Kornel Sawiński, działacz Euroazjatyckiego Związku Młodzieży oraz partii Samoobrona- aktywista popierający politykę rosyjską. Na oficjalnej stronie partii możemy znaleźć wywiad ze Sztormem przeprowadzony przez Sawińskiego oraz byłego rzecznika prasowego partii – Tomasza Jankowskiego. Obaj są bliskimi współpracownikami Mateusza Piskorskiego.

1458610_573520186049795_1709622251_n

Z lewej: Kornel Sawiński w koszulce Sztorm 68 z Tomaszem Jankowskim oraz redaktorem kwartalnika Nowy Obywatel. Zdjęcie zostało zrobione podczas demonstracji na rzecz uwolnienia Piotra Ikonowicza. Z prawej: Wywiad ze Sztormem 68 na stronie Samoobrony

Jednak środowiska prorosyjskie, których ideologia (euroazjatyzm) bazuje na nacjonal-bolszewizmie nie są jedynymi miłośnikami Sztormu. Nad wyraz przychylnie odnosi się do zespołu środowisko Casuals Arka Gdynia – Gdyńscy Nacjonaliści wydający kibicowskiego zina oraz prowadzący bloga na którym można znaleźć informacje m.in. dotyczące nacjonalistycznych koncertów.

Nacjonalistyczni kibice umieścili u siebie nagranie z utworem „Garść Dynamitu” oraz zapowiedź płyty „Gołąbek Pokoju”. Opublikowali również list wokalisty Sztormu, w którym tłumaczy się z niefortunnej i źle odebranej krytycznej wypowiedzi na temat „żołnierzy wyklętych”. Również na blogu Casuals Arka Gdynia znajdujemy zapowiedź koncertu zespołów Sztorm 68, Slavic Rebirth, GAN i Hippie Raus pod patronatem redakcji Xportal, a organizowanego przez Casuals Arka Gdynia. Koncert reklamował też portal Konserwatyzm.pl w którego redakcji zasiada Konrad Rękas- ówczesny działacz Samoobrony (obecnie Kongres Nowej Prawicy i Klub Zachowawczo-Monarchistyczny). Jest też obok Sawińskiego i Piskorskiego redaktorem Geopolityki.Org, portalu stowarzyszenia Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych.

SONY DSC

Koncert Sztormu 68 w Krakowie, 6 września 2014

Koncert w Gdyni wiązał się z zakłóceniami, ponieważ doszło do bliżej nieokreślonych sporów politycznych między zespołami. Najpierw organizator ogłosił, iż koncert się nie odbywa, a chwilę później pojawiła się informacja ilustrowana nagraniem, że Sztorm jednak zagrał w „innym miejscu”.

Nie wiadomo jak zapatrywały się na to GAN i Hippie Raus, wiadomo, że Slavic Rebirth utrzymuje dobre stosunki ze Sztormem. Kto jednak zapewnia Sztormowi całość aprowizacji? Odpowiedź nasuwają nam profile facebookowe festiwalu Orle Gniazdo, który linkuje do relacji z koncertu Sztormu 68 w Krakowie na portalu Nasza Scena prowadzonym przez Grzegorza Sielatyckiego. Uwagę zwracamy na charakterystyczną młodą kobietę, która nie tylko aktywnie komentuje, ale również udostępnia obydwa nagrania koncertów Sztormu 68 na youtube oraz… znajduje się na tychże nagraniach i zdjęciach. Jest to działaczka nacjonalistyczna z Tych, Anna Kajda.

1798815_1450720888494938_1523842026_n

Z lewej: Akcja Sekcji Kobiet Ruchu Narodowego (prawdopodobnie w Katowicach). Anna Kajda stoi szósta od lewej. Z prawej: Zdjęcie przedstawiające Annę Kajdę z odwróconą flagą USA obok historycznej flagi Czech używanej przez czeskich neonazistów. Zdjęcie prawdopodobnie pochodzi z Czech

Anna Kajda prowadzi swoją działalność na rzecz Sztormu jawnie, co nie budzi oburzenia wśród znajomych z Ruchu Narodowego gdyż za wszystkim stoi działacz nacjonalistyczny ze Śląska ukrywający się pod pseudonimem Renegat Dymitr – znany wcześniej Politischer Soldat)- prywatnie partner Anny Kajdy, która zna go jako Dariusza Kancerka.

Wieloletni działacz Młodzieży Wszechpolskiej, należał do jej nacjonal-bolszewickiego skrzydła. Jest jednym z czołowych strasserowców w południowej Polsce. Działa w Rybniku, wcześniej studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Prawdopodobnie organizatorami koncertu Sztormu w Krakowie był on lub inni śląscy nacjonaliści studiujący w Krakowie.

Oboje aktywnie zajmują się obrotem koszulek Sztormu, do tego stopnia, że przez jakiś występowali jako modele reklamujący oficjalne koszulki na stronie internetowej zespołu.

1002584_152722224925697_348431213_n

Z lewej: Politischer Soldat i Anna Kajda w Ostrawie (Czechy). Widoczna ciekawa koszulka. Z prawej: Artur Zawisza „lubi to”

Jego związki z innymi środowiskami nacjonalistycznymi ze Śląska mogłyby być elementem osobnego raportu. Odeślemy więc do artykułu na portalu Nowiny.pl lustrującego jego związki z tzw. Białymi Patriotami oraz naszych materiałów na temat grupy Prawicowy Rybnik. Skupimy się natomiast na jego związkach z Ruchem Narodowym.

Brakuje informacji na temat jego dalszego członkostwa w stronnictwie tworzonym przez Młodzież Wszechpolską oraz Obóz Narodowo-Radykalny. Wiemy natomiast, że bierze udział w pracach kształtujących ideologię Ruchu Narodowego. O ile bardziej liberalni Wszechpolacy krytykują strasseryzm na łamach portali internetowych (niejaki Rafał Gawęda z częstochowskiej MW/RN krytykując strasseryzm w łonie swojej organizacji pyta: „…jeżeli piewcy omawianych ideologii rzeczywiście są nacjonalistami, to jakiego narodu?”) o tyle na łamach 13 numeru Polityki Narodowej, pisma Młodzieży Wszechpolskiej odnajdujemy następujące artykuły: Strasseryzm – lewicowa opozycja wobec hitleryzmu (autor Dariusz Kancerek) i… Rock Przeciwko Kapitalizmowi – Sztorm 68 reaktywacja (Krzysztof Strzelecki). Pierwszy to historia braci Strasserów napisana przez ich zwolennika, drugi to pozytywny artykuł dotyczący Sztormu wzbogacony o wywiad z jego wokalistą.

Rola Kancerka w Ruchu Narodowym nie ogranicza się jednak tylko do pisania. Jak czytamy na stronie MW, w styczniu 2014 roku odbył się Ogólnopolski Zimowy Obóz Młodzieży Wszechpolskiej.

MG_3265

Obóz Zimowy Młodzieży Wszechpolskiej – styczeń 2014

Na obozie jak przystało na obóz nacjonalistyczny miały miejsce wykłady ideologiczne, zwane potocznie „praniem mózgu”. Do 40 jak czytamy na stronie Młodzieży Wszechpolskiej uczestników obozu z całego kraju przyjechali m.in. Robert Winnicki i Krzysztof Bosak. Pierwszy prowadził wykład pod tytułem „Co znaczy być Wszechpolakiem”. Drugi jako doświadczony parlamentarzysta i tańcząca gwiazda z TVN udzielił kursu wystąpień publicznych.

Po obiedzie przyszedł czas na wystąpienie Dariusza Kancerka pt. „System Demoliberalny jako Matrix”. Z oficjalnej strony MW dowiadujemy się, że opisując zmiany społeczno-polityczne po 1989 roku trafnie opisał funkcjonowanie obecnego systemu i jego oddziaływania na społeczeństwo.

Co takiego mógł na ten temat mówić miłośnik Strassera i organizator koncertów zespołu dziękującemu ZOMO za Stan Wojenny, który tęskni za Gomułką? Możemy się tylko domyślać… Nie możemy mieć natomiast wątpliwości co do tego, że polscy piewcy strasseryzmu i narodowego bolszewizmu żyją w organizacyjnej i personalnej symbiozie z „antykomunistycznym” Ruchem Narodowym.

10936710_712473852200748_336590561_o

Reklamy

Posted on Luty 3, 2015, in Polska, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 11 Komentarzy.

 1. Jedno sprostowanie- nie działam na rzecz Ruchu Narodowego, ani pod jego szyldem. 🙂

  • Nigdzie nie pada taka teza. Jedynie informacja, że działa pani przy Ruchu Narodowym i uczestniczy w jego akcjach, a to różnica.

   • Na zdjęciu widnieją cztery działaczki RN (a w sumie jest nas 13-więc można zauważyć lekką dysproporcję).

   • Więc sama pani widzi. Cztery działaczki Ruchu Narodowego z koleżankami. Wykręty słabe i widać, że pisane na rozkaz.

   • Dlaczego udostępniacie tylko wybrane komentarze? Tacy z was wolnościowcy? 🙂

   • To strona, która ma wam szkodzić, a nie dawać możliwość ekspresji. Udostępniamy komentarze w zależności od tego jak bardzo się w nich kompromitujecie lub jeżeli zdarza się mieć wam rację. Wobec wolnościowców metody wolnościowe, demokratów demokratyczne, miłośników ZOMO zomowskie 🙂

 2. Alez przepaskudne te „damy”…a co do Sztormu 68 to jest to hybryda na skale swiatowa i zastanawiam sie tylko dlaczego nie doswiadczyli jeszcze nocy dlugich nozy?

 1. Pingback: Brunatny Lumpex: O fałszywej apolityczności raz jeszcze | Stop Nacjonalizmowi

 2. Pingback: Nordica: Brudne gacie Ruchu Narodowego | Stop Nacjonalizmowi

 3. Pingback: Wspieramy NS-ów mocno: Sielatycki i jego scena | Stop Nacjonalizmowi

 4. Pingback: Neonazistowskie zloty w stolicy: Jak? Gdzie? Kiedy? | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: