Nordica: Brudne gacie Ruchu Narodowego

Zespół Nordica występujący czasem pod nazwą SPS (skrót od Skazani Przez System), a czasem pod nazwą używaną do 2008 roku – Agressiva 88 (względnie bez ósemek) to bez wątpienia jeden z ważniejszych sojuszników Ruchu Narodowego na scenie muzycznej, a jednocześnie najbardziej kłopotliwy.

Jest to grupa jawnie nazistowska, od której obecni liderzy Ruchu Narodowego wielokrotnie w swojej karierze się odcinali. Powiązaniami z zespołem próbowali natomiast obarczać swoją konkurencję polityczną. Krytykowali go publicznie.

10406908_373289792851873_8226655529284337535_n

Z lewej: Muzycy Nordici. Z prawej: Koncert Nordici w Warszawie. W tle baner stowarzyszenia Niklot

Agressiva 88 słynie jako jeden z najbardziej znanych polskich zespołów nazistowskich. Dwie ósemki w nazwie oznaczają w zależności od interpretacji skrót od Heil Hitler (litera H to ósma litera alfabetu) lub „88 spostrzeżeń” – manifest ideologiczny terrorysty Davida Lane’a. Należy jednocześnie wspomnieć, iż płyta Agressivy „Odezwa” zaczyna się od przemówienia Hitlera. Drugi utwór z tej płyty dotyczy Rudolfa Hessa. W swojej twórczości zespół nawołuje również do mordowania kobiet (utwór „Biała kurwa czarnucha”).

W swoim dorobku płytowym ma split z zespołem Antisemitex grającym Narodowo-Socjalistyczny Black metal na którym znajdują się nie tylko utwory rasistowskie i nazistowskie w swojej wymowie, ale również covery miłującego ZOMO i PRL, Sztormu 68.

Większość koncertów w wykonaniu Agressivy odbywała się potajemnie i grana była pod szyldami Blood & Honour. W październiku 2005 obok zespołów Prawo Krwi, Izgorna i Front H8 zagrano jednak dla Obozu Narodowo-Radykalnego, którego członek potrzebował gotówki na adwokata gdy dźgnął nożem mieszkańca skłotu M9 w Sosnowcu.

Pod nazwą Nordica, zespół po raz pierwszy zaprezentował się na łamach witryny Blood & Honour. Była to zapowiedź koncertu, który odbył się 19 grudnia w Nowakowie.

Ciekawe plakaty reklamujące koncerty Agressivy 88 i Nordici. Źródło: Strona internetowa Blood & Honour – Poland

Przed koncertem w Nowakowie miała miejsce w prasie seria publikacji zdjęć przedstawiających działaczy Młodzieży Wszechpolskiej wykonujących hitlerowskie pozdrowienie. Wtedy to prezent narodowcom sprawił pewien działacz SLD, Michał Roicki, który odwiedził koncert Agressivy 88 i Kolovrata w Warszawie. 31 stycznia 2007 zdjęcia Roickiego z muzykami Kolovrata opublikowała Gazeta Polska.

„Ciężar gatunkowy tej imprezy jest o wiele większy. Nie chodzi tylko o podniesioną rękę, bo każdego można złapać w trakcie gestykulacji na podniesionej ręce i powiedzieć, że wykonuje nazistowskie pozdrowienie. Tymczasem tutaj jest inny kontekst. Podniesione ręce występują na tle znaków SS, trupich główek, symboli 88 oznaczających inicjały Hitlera” – mówił Krzysztof Bosak na zwołanej specjalnie z tej okazji konferencji.

zrzut_ekranu-64

Z lewej: Krzysztof Bosak prezentuje zdjęcia z nazistowskiego koncertu. Z prawej: Zespół Kolovrat grający pod flagami rasistowskiej sekty, Kościół Twórcy

Marka Nordica nie została jednak aż tak napiętnowana jak marka Agressiva 88 w związku z czym zespół pod nazwą Nordica mógł bez problemów grać dla Młodzieży Wszechpolskiej obok Irydiona  w maju 2011 w Katowicach przy okazji tzw. Marszu Powstańców Śląskich lub dla ONR 30 kwietnia 2012 roku w Lublinie.

Jednocześnie od czasu do czasu można było wyeksponować nazwę Agressiva 88. 25 lutego 2012 roku w Toruniu środowisko związane z Inicjatywą 14 (Czternastka w nazwie organizacji maskuje 14 słów Davida Lane’a. Wyjaśnienie pod tekstem) zorganizowało „marsz ku czci żołnierzy wyklętych”, który zakończony został koncertem zespołów Zjednoczony Ursynów, Nordica, Rebelia i Agressiva 88. Lokal w którym odbywała się impreza został obstawiony przez 10 policyjnych radiowozów.

Nazwa Agressiva 88 działała jednak jak płachta na byka i robiła spore problemy Ruchowi Narodowemu, którego liderzy okłamywali część swoich partnerów na temat poglądów swoich pupili (Przemysław Holocher i Krystian Jachacy). Stąd idea ukrycia zespołu pod nazwą SPS (Skazani Przez System). Agressiva pojawia się jednak pod starym szyldem na wydawnictwach płytowych, m.in. na międzynarodowej składance w hołdzie Złotemu Świtowi wydanej w Niemczech przez PC Records na której znalazły się gwiazdygwiazdy sceny neonazistowskiej takie jak rosyjski Kolovrat, ukraińska Sokyra Peruna czy węgierski Fehér Törvény oraz zespoły występujące na Orlim Gnieździe: polski Obłęd oraz białoruski Molot i estoński PWA (Preserve White Aryans).

pobrane (1)R-6069899-1410276465-7590.jpeg

Z lewej: Składanka utworów Agressivy 88 z lat 2000-2003. Z prawej: Międzynarodowa składanka w hołdzie greckiej partii neonazistowskiej – Złotemu Świtowi

Nordica nie jest wyłącznie projektem muzycznym. Jego muzycy związani są ze stowarzyszeniem Duma i Nowoczesność z którym organizują festiwal Orle Gniazdo oraz obozy paramilitarne. Wokalista i gitarzysta Nordici, Tomasz Kuś jest też członkiem Straży Marszu Niepodległości. Zespół zachęca też do głosowania na Ruch Narodowy.

Poważne problemy dotknęły Nordicę za sprawą koncertu we Wrocławiu w marcu zeszłego roku na którym zagrała z zespołami Selbstmord i M.A.T Project. Sprawą zajęły się służby co spowodowało chwilowe zniknięcie Nordici z Internetu. Wszystko miało miejsce w dobie wyborów i w sytuacji w której muzycy Nordici chwalili się swoją obecnością na festiwalu Forzy Nouvy we Włoszech gdzie gośćmi były nie tylko nazistowskie zespoły z Włoch i Skandynawii, ale też politycy: Nick Griffin, Roberto Fiore i Tomasz Pałasz – prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Na Festiwalu Boreal miały miejsce oprócz koncertów wykłady polityków neofaszystowskich, którym przysłuchiwali się działacze skrajnej prawicy z Węgier, Francji, Hiszpanii, Szwecji oraz sami muzycy Nordici. Nick Griffin powiedział, że polityka syjonistów działa jak domino, najpierw zaatakowali Irak, później Liban, Syrię, potem skierują się na Iran aż w końcu przez Kaukaz dostaną się do Rosji. Ta antysemicka teoria spiskowa wygłoszona we Włoszech tłumaczy zaangażowanie się Griffina i Fiore po stronie Rosji w konflikcie z Ukrainą. Cała impreza obstawiona była przez policyjne radiowozy oraz armatki wodne, co można wywnioskować ze zdjęć udostępnionych przez Nordicę na facebooku.

935528_594916077247224_434254671_n

Z lewej: Liderzy Nordici we Włoszech. Z prawej: Obstawa festiwalu Boreal – armatki wodne. Źródło: Facebook

O tym, że Nordica stała się niewygodna dla Ruchu Narodowego świadczą dwa fakty. Gdy Nordica miała wystąpić w Łodzi na afterparty po marszu Obozu Narodowo-Radykalnego, na którym gościła Forza Nouva, do Internetu wyciekły zdjęcia z nazistowskiej imprezy na której znajdował się klawiszowiec zespołu. Organizatorzy marszu zrezygnowali wtedy z upublicznienia jakichkolwiek fotografii i relacji ze swojego eventu bojąc się kompromitacji z powodu związków z zespołem oraz problemów jakie wynikłyby z odcięcia się od ludzi, którzy zapewniają Ruchowi Narodowemu wsparcie skrajnie prawicowej sceny muzycznej.

Z kolei Witold Tumanowicz pytany o nazistowski koncert w Warszawie, który został objęty patronatem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości bronił jedynie Irydiona i All Bandits, natomiast odciął się od pozostałych zespołów w tym Nordici.

eJN6MgZ

Impreza z udziałem klawiszowca Nordici w gmachu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowie. Widoczna flaga z z liczbami 14/88 symbolizująca 14 słów i 88 spostrzeżeń Davida Lane’a (wyjaśnienie tych symboli pod koniec artykułu)

W lutym 2015 Nordica wraz z raperami związanymi z łódzką brygadą ONR miała zagrać w Luton w Anglii dla polskich nacjonalistów w Wielkiej Brytanii. Koncert w Club Diamond podobnie jak słynny koncert we Wrocławiu miał obracać się w tematyce żołnierzy wyklętych, a jednym z patronów była grupa W Jedności Siła, odpowiedzialna za napad na imprezę techno w czerwcu zeszłego roku. Koncert został odwołany po interwencji m.in. polskich antyfaszystów działających w Londynie.

Przykład Agressivy i Nordici potwierdza tezę, iż środowiska narodowo-radykalne i narodowo-socjalistyczne w Polsce przenikają się, współpracują ze sobą oraz mimo wielu różnic ideowych żyją w politycznej symbiozie czego nie chce widzieć konserwatywna prawica stająca w obronie narodowców oraz ich inicjatyw.

Załączniki:

14 słów: „Musimy zagwarantować byt naszych ludzi i przyszłość dla Białych dzieci” – slogan amerykańskich białych rasistów zapoczątkowany przez Davida Lane’a z grupy terrorystycznej The Order, inspirowany ósmym rozdziałem pierwszej części Mein Kampf Adolfa Hitlera.

88 Spostrzeżeń: książka Davida Lane’a napisana podczas odbywania przez niego wyroku wynoszącego 190 lat pozbawienia wolności. Zawiera w sobie wskazówki pozwalające na „utrzymanie białego społeczeństwa”. Jest głównym źródłem inspiracji organizacji rasistowskich z całego świata.

Na dokładkę, ciekawe wpisy z zamkniętego forum internetowego ONR w wątku dotyczącym koncertu Agressivy 88:

Może się nie znam, może robię „podziały w ruchu”, może „nie jestem kumaty”, ale po jaką cholerę jeździć na koncerty jakiś pieprzniętych NSów tworzących kawałki w rodzaju „Starosłowiańskiej pieśni bitewnej”?
Wilhelm @ 2009-05-17 13:01:18

dokładnie nie znasz się i sam jesteś pieprznięty na przyszłość nie pisz nic zamiast pisać debilne teksty
MirekNR @ 2009-05-17 15:03:41

ja dodam jeszcze: myśl 3 razy zanim coś napiszesz i potwierdzę: sam jesteś pieprznięty
Anonymous @ 2009-05-17 15:03:25

Reklamy

Posted on Luty 18, 2015, in Polska, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 9 Komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: