W walce o Duginlandię: Najemnicy po stronie separatystów

W wojnie na Ukrainie biorą udział nie tylko mieszkańcy Ukrainy i Rosjanie, ale także ochotnicy z Europy Zachodniej oraz… Ameryki Południowej. Zjawisko to zostało nawet nazwane „prawicowymi brygadami międzynarodowymi”.

W artykule o neonazistach w ukraińskich oddziałach ochotniczych wspomnieliśmy o Gastonie Bessonie, weteranie armii chorwackiej i uczestniku wojny z Serbami, który bierze teraz udział w wojnie na wschodniej Ukrainie. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się drugiej stronie konfliktu oraz znajdującymi się w jej szeregach m.in. innych uczestników wojen na Bałkanach.

Najważniejszym z nich jest Igor Wsiewołodowicz Girkin, posługujący się pseudonimem Igor Striełkow. Kolejno: głównodowodzący prorosyjskich Samoobrony Donieckiej Republiki Ludowej, Minister Obrony Donieckiej Republiki Ludowej do 14 sierpnia 2014, później szef sztabu prorosyjskich separatystów.

igor-strelkov-girkinGirkin-Striełkow jest rosyjskim nacjonalistą oraz monarchistą. W 1992 roku brał udział w wojnie w Bośni po stronie Serbii jako najemnik. Jest oskarżany o udział w masakrze bośniackich cywili w Višegradzie. W związku z udziałem takich ludzi jak Girkin w wojnie po stronie serbskiej, część serbskich skrajnych prawicowców bierze teraz udział w wojnie na Ukrainie po stronie rosyjskiej.

Za Króla i Striełkowa: Czetnicy

Największą zorganizowaną grupą spoza Ukrainy i Rosji jest bez wątpienia liczący ponoć 200 osób (liczbę mogli zawyżyć celem utrudnienia zadania serbskim organom ścigania) oddział serbski im. Jovan Ševića dowodzony przez Bratislava Živkovića (na zdjęciach z charakterystyczną brodą). Są doświadczonymi bojownikami odwołującymi się do tradycji serbskich wojsk rojalistycznych z okresu II wojny światowej odpowiedzialnych za czystki etniczne.

Dowódca czetników jest autorem książki historycznej na temat swojego ruchu. Był notowany za próbę wysadzenia w powietrze pomnika Albańskiej Armii Wyzwolenia. Brał też udział w marszach rosyjskich nacjonalistów w Moskwie. Walkę z Ukrainą jego oddział rozpoczął podczas aneksji Krymu. Do walk w Donbasie przystąpili 30 czerwca 2014.

bvun0rrigae5waz

W walkach brali udział do października. Według premiera Serbii zarabiali na tym od 2000 do 6500 amerykańskich dolarów. Oprócz czetników w walkach w innych oddziałach brali udział serbscy zwolennicy euro-azjatyzmu.

Wsparcie z Francji: Przez Moskwę do Donbasu

O Francuzach wspierających separatystów mogliśmy się dowiedzieć z filmu zamieszczonego w Internecie przez pro-rosyjskie media. Prawdopodobnie celem uniknięcia represji, Francuzi nie podali swoich nazwisk. Pokazali jednak twarze w związku z czym zostali rozpoznani.

Są to (na zdjęciu poniżej z prawej): Victor Alfonso Lenta, Mickael Takahashi, Guillaume „Lenormand” Cuvelier i Nikola Perovic – Serb. Podobnie jak czetnicy, najpierw pojechali do Moskwy, tam nawiązali kontakty i przy pomocy Rosjan dostali się do Doniecka. Kim są, opisał ukraiński politolog Anton Shekhovtsov.

Mózgiem operacji jest pochodzący z Normandii Guillaume „Lenormand” Cuvelier, urodzony 9 kwietnia 1988 roku. Od 10 lat aktywny na scenie neofaszystowskiej we Francji w ramach Jeunesses identitaires, Parti de la France i Troisième voie (Trzecia Droga). W 2010 kandydował w wyborach samorządowych. Victor Alfonso Lenta jest z Tuluzy jednak ma pochodzenie kolumbijskie. Jako żołnierz armii francuskiej służył w Afganistanie, Czadzie, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Gabonie. Jest związany podobnie jak Cuvelier z Jeunesses identitaires za co miał zostać wyrzucony z wojska.

Perovic mający podwójne obywatelstwo Serbii i Francji jest byłym kapralem armii francuskiej i podobnie jak Lenta służył w Afganistanie. Takahashi, urodzony 13 października 1987, jest mieszkańcem Paryża i zwolennikiem reżimu Baszara Al-Assada. Współpracuje z różnymi grupami neofaszystowskimi zarówno we Francji jak i Serbii.

BwthDTwCYAABdGYRykov.ru_

Działalność militarna Francuzów mogła by był elementem osobnego raportu. Skupimy się natomiast na ich wspólnej działalności politycznej. Cała czwórka to sympatycy francuskiej Nowej Prawicy – metapolitycznego ruchu neofaszystowskiego. Razem założyli grupę Unité Continentale. Twierdzą, że rząd francuski jest marionetką Brukseli, a NATO to grupa terrorystyczna wykorzystująca francuską armię do obrony interesów banków. Mówią to jako byli żołnierze armii francuskiej.

Jako lekarstwo na zły system proponują duginowski euro-azjatyzm, który nazywają „kontynentalizmem”. Rosja ma odegrać rolę hegemona w sojuszu skierowanym przeciw anglo-saskiemu globalizmowi i zachodniej dekadencji. Wierzą też, że III wojna światowa rozpoczęła się w Libii i Syrii, a teraz przeniosła się na wschodnią Ukrainę, gdyż zaatakowały ją Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Noworosjanin z Brazylii

Gwiazdą wśród pro-rosyjskich separatystów jest Rafael Lusvarghi, były policjant z Brazylii. Do zdjęć pozuje mu kilku innych najemników co tworzy wrażenie jakoby nie był w Donbasie sam. Jego pochodzenie wydaje się być nietypowe, jednak jego wypowiedzi i zachowania są typowe dla obcokrajowców zaangażowanych w konflikt. Służył w Legii Cudzoziemskiej w Afryce. Jego rodzina pochodzi z Węgier, ale on sam przejawia od wczesnej młodości zainteresowania Rosją, gdzie przez pół roku studiował medycynę. Przeszedł na prawosławie.

Nie lubi Brazylii przez wzgląd na destrukcję sianą przez USA. Za jej sprawą brazylijskie kobiety są „egocentrystkami myślącymi tylko o amerykańskiej przyszłości”. Twierdzi, że w Brazylii dobrze się żyje czarnym, gejom oraz niepełnosprawnym, a źle białym heteroseksualnym mężczyznom. Po wojnie chce się osiedlić w Noworosji.

10169188_10204752014700913_173053408591331619_n

W sieci można znaleźć wiele zdjęć z walk w Donbasie, chociażby spod Debalcewa na których widać flagę Brazylii. Należy ona do Rafaela z którego robi się bohatera wojennego. Wśród zdjęć znajdujemy również wspólne z Aleksiejem Mozgowojem, jednym z przywódców separatystów, znanym z pomysłu zakazania kobietom chodzenia do barów i kawiarń podczas sądu nad oskarżonymi o gwałt. Inne zdjęcie przedstawia Rafaela w towarzystwie dwójki francuskich najemników gdy wykonują salut Quenelle – pozdrowienie francuskich antysemitów, którego używanie we Francji jest karane.

Polacy?

Niewiele wiadomo na temat rzeczywistego udziału polskich neofaszystów w walce po stronie separatystów. Znany jest jedynie przypadek bezdomnego z Londynu, Dariusza Lemańskiego o którym słuch jednak zaginął. Na miejscu przebywali również dwaj neofaszyści: Bartosz Bekier z Falangi i Dawid Hudziec z Obozu Wielkiej Polski.

Pierwszy zajął się jednak tworzeniem nowej partii politycznej, a drugi udaje korespondenta wojennego agencji prasowej Novorossia Today. Być może część ich kamratów, w tym uczestnicy Słowiańskich Obozów Patriotycznych w Moskwie walczą obok wyżej opisanych.

Jaka jest rola Prawicowych Brygad Międzynarodowych?

Ochotnicy zagraniczni są dość ważnym elementem propagandy rosyjskiej. W Internecie można znaleźć wiele ich wypowiedzi udzielonych w wywiadach. Nie są tam potrzebni do samej walki, chociaż część z nich wysłania na pierwszą linię frontu nie może się doczekać.

Są natomiast nośnikiem propagandy dla obywateli państw z których pochodzą. Mogą przemawiać jako świadkowie i uczestnicy konfliktu i podważać informacje podawane przez media. Pełnią więc rolę nie tyle militarną co propagandową.

Wschodnia Ukraina stała się na skutek wojny Parkiem Jurajskim dla wyznawców różnych ideologii: monarchizmu, neonazizmu czy stalinizmu z różnych zakątków świata, którzy zjednoczyli się wokół motywów anty-zachodnich, anty-liberalnych i pan-słowiańskich po czym przystąpili do wspólnego wspierania Kremla.

Reklamy

Posted on Marzec 5, 2015, in Analizy, Euroazjatyzm, Kontakty Międzynarodowe, Rosja, Ukraina and tagged . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: