All Bandits, Olifant i Ruch Narodowy

Temat „apolityczności” części sceny muzycznej oraz sprawa zespołu All Bandits jest dobrze znana i była wielokrotnie opisywana. Dziś zaktualizujemy część informacji dotyczących tej grupy, a także wskażemy związki związanej z nimi wytwórni z Ruchem Narodowym.

Zespół All Bandits od dawna słynie jako „apolityczny” zespół, któremu nie przeszkadza granie z zadeklarowanymi neonazistami. W Czechach zagrali na festiwalu organizowanym przez równie „apolitycznego” Tomasa Duchina, będącego filarem sceny skrajnie prawicowej. Scenę dzielili z belgijskim Les Vileans i fińskim The Wrongdoers.

Także na terenie Czech w marcu zeszłego roku odbył się koncert Patriot Rock vol. III, którego gwiazdami były dwa zespoły z Polski: związany z Blood & Honour Obłęd, który grywa na terenie Polski m.in. z niemieckimi neonazistami i… „apolityczny” All Bandits.

Obłęd i All Bandits są również gwiazdami eventów organizowanych i wspieranych otwarcie przez Ruch Narodowy i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, np. koncert „Ku Niepodległej” na której oprócz elity polskiej sceny grały również węgierski Fehér Törvény grający NSHC (National Socialist Hard-Core) oraz francuski Lemovice – związany z tamtejszym Blood & Honour.

All Bandits i Obłęd możemy również spotkać na festiwalu Orle Gniazdo, na którym „apolityczni” grają cover zespołu Awantura, neonazistowskiej grupy muzycznej, której wokalista został skazany 4 marca 2008 roku na 10 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. W tym samym roku, pismo „Magna Polonia” wydawane przez Obóz Narodowo-Radykalny umieściło w swoim 5 numerze w formie dodatku muzycznego składankę All Bandits pt. „Duma Naszą Zbrodnią”.

All Bandits podobnie jak inne „apolityczne” zespoły w tym Lumpex 75 i The Junkers związani są z osobą Piotra Bosaka ps. „Bosy”, właściciela wytwórni Olifant Records. W sklepie Olifanta możemy znaleźć nie tylko wypociny „apolitycznych” ignorantów, ale również płyty nazi-skinowskich The Gits, The Piździores, miłującego ZOMO Sztormu 68 czy płytę barda Andrzeja Kołakowskiego, znanego z grania antysemickich przyśpiewek dla Narodowego Odrodzenia Polski. Nie brakuje również asortymentu zagranicznego w tym płyt związanego z Jobbikiem zespołu Hungarica czy wspomnianego już francuskiego Lemovice.

Z lewej: „Niechaj jak pies wierny czołga się bez końca/ za żydowskim biczem, który go potrąca” na obozie NOP. Z prawej: Lemovice na imprezie Blood & Honour

Wywołuje odruch wymiotny? Nie powinno. Wytwórnia Olifant Records, co prawda wypłynęła ze sceny niezależnej i była kiedyś reklamowana w punkowych zinach, jednak z czasem otworzyła się na skrajną prawicę by stać się obok Strong Survive i Eastside jednym z głównych łączników między poszczególnymi grupami skrajnej prawicy w Polsce. W przeciwieństwie jednak do Strong Survive, który maskuje nazizm pod płaszczykiem antykomunizmu, środowisko skupione wokół Olifanta próbuje kryć się pod maską apolityczności. Pudrowanie idzie jednak słabo, co wielokrotnie zostało opisane.

Bosy zaliczył nawet w 2010 roku wpadkę z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w pakiecie z użytkownikami forum FuckPC oraz osobami związanymi z Blood & Honour (Uwaga! ABW znowu atakuje!). Postępowanie wobec Bosego zostało umorzone, a procesu doczekała się tylko część neonazistów z południa Polski.

Asortyment z Olifanta rozprowadzany w lutym 2011. Koszulka Skrewdrivera i płyty zespołów związanych ze sceną nazi-skinowską w tym Kill Baby Kill i Les Vileans (źródło: Skinhead Revolt Zine)

Nie była to jednak jedyna sprawa w którą umoczony był Piotr Bosak. Mimo oczywistych związków tworzonego przez niego środowiska „apolitycznych nacjonalistów” ze sceną jawnie neonazistowską w miejscach takich jak forum Conservative Punks można spotkać się z opiniami, iż system prześladuje wydawcę niepoprawnego politycznie punk rocka.

Ciekawym jest fakt, iż „apolityczne” wydawnictwa Olifanta dostępne są również w politycznym, rozprowadzającym produkty

związane z Ruchem Narodowym sklepie internetowym Grzegorza Sielatyckiego. Pamiętać przy tym należy, że zarówno Bosy jak i Sielatycki działają w Gdańsku. Nic więc dziwnego, że największa gwiazda Olifanta, All Bandits stała się jednym z filarów sceny związanej z Ruchem Narodowym i jest obok Irydiona, cytując Witolda Tumanowicza: „zespołem, któremu warto dawać patronat”.

Załączniki:

Rozmowa Przemysława Holochera z Piotrem Bosakiem

Reklamy

Posted on Marzec 18, 2015, in Polska, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: