Co robi żołnierz Wojska Polskiego wśród liderów ugrupowań neofaszystowskich?

Latem zeszłego roku, hiszpańska partia neonazistowska, Democracia Nacional umieściła na swoim twitterze zdjęcie przedstawiającego swojego przywódcę, Manuela Canduelę w towarzystwie Nicka Griffina i Roberta Fiore – legend międzynarodowego ruchu neofaszystowskiego oraz działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego, w tym Jakuba Sadowskiego z Łodzi będącego nieformalną szarą eminencją tej organizacji.

Nie wiedzieć czemu, na zdjęciu pojawia się również szeregowy Tobiasz Lewandowski, żołnierz Wojska Polskiego. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie.

itplewandowski

Od lewej: NN, Nick Griffin, Roberto Fiore, Manuel Canduela, Jakub Sadowski, szeregowy Tobiasz Lewandowski

Od czasu do czasu w sieci pojawiały się zdjęcia przedstawiające szkolenia Straży Marszu Niepodległości – organizacji tworzonej w teorii do ochrony największej manifestacji Ruchu Narodowego. W rzeczywistości będącą zbrojnym ramieniem rodzącej się partii. Niektórzy uczestniczy szkoleń mieli pozasłaniane twarze. Otrzymaliśmy wówczas nieoficjalną informację, iż znajduje się wśród nich zawodowy żołnierz związany z ONR.

Tobiasz Lewandowski nie jest w wojsku byle kim. 17 grudnia 2013 roku został przyjęty w poczet Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wnioskując z treści udostępnianych na jego profilu w portalu społecznościowym Facebook, zajmuje się montowaniem filmów z Marszu Niepodległości, a służbę podczas uroczystości państwowych pełni w bezpośrednim sąsiedztwie prezydenta.

zrzut_ekranu-7

Print Screeny z dostępnego publicznie profilu Tobiasza Lewandowskiego

W wolnym czasie jeździ nawet za granicę. 3 lipca 2014 roku udostępnił w sieci album zdjęć, który zatytułował: „Cebulowa delegacja” i skomentował: „Bieda, cebula, faszyzm i słowiańskie przykuce” (link) (print screen). Zdjęcia zostały zrobione we Włoszech, a znajduje się na nich szeregowy Lewandowski oraz działacze nacjonalistyczni trzymający flagi i banery Obozu Narodowo-Radykalnego i Forzy Nouvy, partii Roberta Fiore.

Nadszedł więc czas aby opisać towarzystwo w jakim obraca się Lewandowski. Obóz Narodowo-Radykalny to dość znana organizacja. Jej liderzy byli karani za propagowanie totalitarnego ustroju państwa, współpracuje z niektórymi środowiskami neonazistowskimi, raczej nie żywią żołnierskiego stosunku do prezydenta (Patrz: ONR na FB: Komorowski ch… ci w pysk. Tuskowi do d…).

Partia Democracia Nacional dystansuje się od idei narodowo-katolickich, natomiast związana jest z hiszpańskimi środowiskami neonazistowskimi: Blood & Honour, Hammerskins i Ultras de Sur (pisaliśmy tym tutaj).

Nick Griffin i Roberto Fiore są z kolei założycielami międzynarodowej organizacji neofaszystowskiej: International Third Possition. Obydwu łączą koneksje z organizacjami terrorystycznymi. Fiore zanim założył Forzę Nouvę z ramienia której zasiadał nawet w Parlamencie Europejskim był członkiem grupy terrorystycznej Nuclei Armati Rivoluzionari, odpowiedzialnej za zamach na dworzec w Bolonii 2 sierpnia 1980 roku w którym zginęło 85, a 200 zostało rannych.

Powiązania Nicka Griffina mogły by być materiałem na książkę. W związku z czym warto zaznaczyć, iż trzech członków Brytyjskiej Partii Narodowej, której latem 2014 roku jeszcze przewodniczył działało trzech byłych terrorystów, a sam Griffin jako działacz National Frontu odwiedzał Muammara Kaddafiego, od którego chciał pozyskać środki na działalność swojego ugrupowania (więcej: The BNP and terrorism).

APF1

 Z lewej: Fiore i Griffin na spotkaniu założycielskim nowej organizacji międzynarodowej: Sojuszu Na Rzecz Wolności i Pokoju (raczej totalitaryzmu i wojny). Z prawej: Griffin podczas sprawdzania prawidłowości referendum na Krymie

Nick Griffin i Roberto Fiore, po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, stracili stanowiska polityczne, a poparcie dla ich partii drastycznie zmalało. Nie zaprzestali jednak aktywności. Z polskimi neofaszystami spotykali się w Warszawie na Marszach Niepodległości, a także w Damaszku na konferencjach organizowanych przez reżim (więcej: Anton Shekhovtsov’s Blog). Tworzą również nową pro-kremlowską europejską organizację: Sojusz Na Rzecz Wolności i Pokoju m.in. z eurodeputowanym niemieckiej neonazistowskiej partii NPD – Udo Voigtem oraz eurodeputowanymi greckiego Złotego Świtu. Angażowali się również jako „obserwatorzy” referendum na Krymie podczas jego aneksji. (Więcej o prokremlowskiej działalności Griffina i Fiorego: link1 link2)

Trudno powiedzieć, jaka jest bieżąca polityka państwa polskiego na kwestię działalności żołnierzy Wojska Polskiego w Obozie Narodowo-Radykalnym lub innych organizacjach neofaszystowskich. Odpowiedzialni dowódcy wojskowi powinni jednak zastanowić się, kogo dopuszczają do służby w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych.

Zgodnie z przepisami:

Art. 106. 1. W czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej żołnierzowi zawodowemu nie wolno:

1) być członkiem partii politycznej ani stowarzyszenia, organizacji lub ruchu obywatelskiego, stawiających sobie cele polityczne;

2) brać udziału w zgromadzeniach o charakterze politycznym;

3) prowadzić działalności politycznej.

Art. 106. 2. Zastrzeżenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy zgromadzeń związanych z wyborami władz państwowych i samorządowych. Żołnierzom zawodowym uczestniczącym w takich zgromadzeniach nie wolno nosić umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych. 3. Z dniem rozpoczęcia pełnienia zawodowej służby wojskowej ustaje dotychczasowe członkostwo żołnierza zawodowego w partii politycznej, stowarzyszeniu, organizacji lub ruchu obywatelskim, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

Art. 107. 1. Żołnierz zawodowy pisemnie informuje dowódcę jednostki wojskowej, w której zajmuje stanowisko służbowe, o swojej przynależności do stowarzyszenia i innej organizacji krajowej. 2. Przynależność żołnierza zawodowego do stowarzyszenia i innej organizacji zagranicznej lub międzynarodowej wymaga zezwolenia Ministra Obrony Narodowej. 3. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, może być przez Ministra Obrony Narodowej zawieszone lub cofnięte, jeżeli wymagają tego względy ochrony informacji niejawnych oraz potrzeby Sił Zbrojnych. 4. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 2 i 3, z uwzględnieniem danych, jakie powinien zawierać wniosek żołnierza zawodowego.

Reklamy

Posted on Kwiecień 2, 2015, in Kontakty Międzynarodowe, Polska, Ręka Rękę Myje and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 11 Komentarzy.

 1. To chyba on z zasłoniętą twarzą. Trzyma flagę ONR.

 2. Król Pomarańczy

  lol.
  Można złożyć zapytanie do Batalionu Reprezentacyjnego czy dowództwo i jego przełożeni tolerują takie wyskoki „polityczne” i do tego „skrajnie nacjonalistyczne” opłacane przez Ruch Narodowy żeby mu czasami do głowy nie przyszło Tobiaszkowi i dzielenie swoim ”wyszkoleniem bojowym” do przybudówki politycznej (Straży Niepodległości) która może zorganizuje zamach stanu a sam mianuje się samozwańczym generałem a nawet marszałkiem wielkiej polski
  XD
  Trzeba się bać

 3. Dlaczego lewacy i demoliberałowie mogą służyć w armii, a narodowcy już nie?

  • Polska armia lewakami stoi? To chyba dobra wiadomość 🙂 Tak czy inaczej, proszę najpierw czytać, a później komentować. Żołnierzowi nie wolno prowadzić ŻADNEJ działalności politycznej. Kontaktowanie się z brytyjskimi i włoskimi faszystami, działalność w ONR i jeżdżenie na szkolenia Straży Marszu Niepodległości to JEST działalność polityczna. W tej chwili to narodowcy domagają się specjalnych praw dla siebie. Są małą roszczeniową grupą, która rozpasała się ostatnio przeciwko czemu protestujemy.

   • A ilu to enesów po wojsku i armii służy? Także i wszyscy Narodowo-narodowi mają pociąg do munduru, nie dziwota więc, że można ich spotkać wszędzie w mundurówce (szczególnie jara ich SG – wiadomo czyste granice). Co do Tobiasza – chłopaka nie znam, ale czy to trzeba być od razu członkiem Obozu, by się bujać z Brygadą? Czyli jak pojawię się na spotkaniu w koszulce z celtem a potem będę np. grać w sportowego pokera z Kubą albo Alkiem, popijając przy tym łychę przy muzyce Konkwisty – to znaczy, że jestem od razu aktywnym działaczem, istną terrormaszynką Sadka ;P ? Już przed wojną akceptowano powszechnie bepistów w mundurówce, przeprowadzano im nawet szkolenia (dokładnie tzw. Dwójka), więc dlaczego nie miałoby być tak dzisiaj? Co najmniej 2/3 balangi ma powiązania z MSW, MON, MSZ – żadna tajemnica. Robią robotę pro-państwową i tyle.

    Adminie, ciągle kasujesz moje komenty – może tym razem odniesiesz się do mojego postu publicznie?

    Pozdrawiam

   • Nieważne jak było przed wojną. Obecnie żołnierze mają zakaz prowadzenia działalności politycznej. Jesteście wy, miłośnicy krzyży celtyckich i sportowego pokera przy Konkwiście 88 jedyną grupą polityczną, która w swoich komentarzach domaga się specjalnego traktowania, a stanowicie mniej niż 1% społeczeństwa.

   • „Kontaktowanie się z brytyjskimi i włoskimi faszystami, działalność w ONR i jeżdżenie na szkolenia Straży Marszu Niepodległości to JEST działalność polityczna.”
    Z tym bym dyskutował. Działalność w ONR czy SM nie wymaga wstępowania do RN, a same w sobie nie są organizacjami politycznymi.

  • Obóz Narodowo-Radykalny nie jest organizacją polityczną, a Straż Marszu to apolityczne harcerstwo? Dobre sobie.

 4. Odnośnie tego artykułu polecam:
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1443431212625407.1073741830.1442378529397342&type=3

  „Przeszkolenie wojskowe przeprowadziło dwóch żołnierzy Wojska Polskiego (jeden jest działaczem ONR BŁ), którzy specjalnie na ten dzień otrzymali przepustki z jednostki.”

 1. Pingback: Falangiści w Związku Strzeleckim „Strzelec” OSW w Krakowie | Stop Nacjonalizmowi

 2. Pingback: Stryków: Żołnierze Wojska Polskiego szkolą neofaszystów | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: