Czerwone ludziki rekrutują studentów?

Wzmożenie aktywności środowisk pro-rosyjskich w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie zaowocowało utworzeniem partii Zmiana, Mateusza Piskorskiego, którego część otoczenia prowadzi w majestacie prawa dużo bardziej niebezpieczne działania niż próba objęcia stanowisk w sejmie i samorządach.

Zanim powstała partia Zmiana, duża część członków jej obecnego zarządu działała w think tanku Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych. Dwaj eksperci ECAG: Jacek Cezary Kamiński, który wziął udział w „misji” ECAG do Donbasu oraz Tomasz Formicki związani są blisko z osobą Jana Engelgarda. Wydawcy i redaktora naczelnego tygodnika Myśl Polska.

Myśl Polska nawiązuje do tradycji endeckiej, można w niej znaleźć w związku z tym artykuły o takich tytułach jak: „Żydowskie źródła neokonserwatyzmu”, czy historię „Państwa Izraelskiego w Europie”, które planowali według autora utworzyć naziści na terenie Lubelszczyzny. Publikował tu również czołowy polski negacjonista Holocaustu, Dariusz Ratajczak oraz autor książek „Żydowscy kolaboranci Hitlera” i „Nie musimy płacić Żydom!”, Ireneusz Lisiak.

Część środowisk prawicowych oskarża Myśl Polską o akceptowanie ustroju komunistycznego i wychwalanie polityki Władysława Gomułki. Tomasz Formicki, jest jednocześnie dyrektorem Polskiego Systemu Walki Wręcz „Haller”. PSWW „Haller” to jedna z wielu organizacji paramilitarnych współpracujących z samorządami terytorialnymi. Wyróżniają ją jednak dwie niepokojące cechy. Pierwsza z nich to otoczka polityczna.

PSWW „Haller” jak twierdzi: „kształci młodzież w duchu patriotycznym i obronnym”, jednak w tym samym czasie (oficjalnie) oddaje cześć Armii Czerwonej i organizuje „Rajd szlakiem Ogniomistrza Kalenia” w Bieszczadach. Postać Ogniomistrza Kalenia, to bohater filmowy wzorowany na Janie Gerhardzie, żołnierz Ludowego Wojska Polskiego walczący z UPA oraz oddziałem Antoniego Żubryda, oskarżonym w filmie o sadyzm i chęć sprzymierzenia się z UPA w walce z LWP.

Rajd szlakiem Ogniomistrza Kalenia i wyświetlanie filmu młodym ludziom przy okazji treningów przez Formickiego wywołał spore kontrowersje (Patrz: Rajd szlakiem ogniomistrza Kalenia. Budzą upiory przeszłości)

Hołd pod pomnikiem Armii Czerwonej (facebook PSWW „Haller”) i plakaty rajdu na drzwiach Hotelu Wiktoria

Niepokojące są również kontakty polityczne podejmowane przez duet Fromicki-Engelgard. Obaj wzięli udział w pro-rosyjskiej konferencji OBWE w Hotelu Wiktoria pt. „Prawa człowieka na Ukrainie po Majdanie”. Prelegentami byli oprócz nich: Ronald Lasecki z Falangi, Konrad Rękas (wówczas w Samoobronie, uczestnik międzynarodowych zlotów pro-rosyjskiej skrajnej prawicy), Jacek Cezary Kamiński, a także Tomasz Jankowski (wtedy rzecznik Samoobrony, obecnie sekretarz Zmiany) i Oleg Muzyka z partii Rodina, zdelegalizowanej w 2009 roku na Ukrainie, postulującej w Rosji delegalizację wszystkich organizacji żydowskich.

Po numerach: 1 – Formicki, 2 – Engelgard, 3 – Rękas, 5 – Jankowski, 6 – Kamiński, 7 – Muzyka, 8 – Lasecki. Z prawej: Rajd szlakiem Ogniomistrza Kalenia

Wielu tych ludzi, podobnie jak Kamiński i Formicki pisuje na portalu Geopolityka.Org prowadzonym przez Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych. O tym jakie towarzystwo kręci się przy ECAG wielokrotnie opisywała prasa (Patrz: Newsweek, Euroazjaci w Warszawie oraz RMF24.pl, Piskorski rosyjskim agentem?). Przeciwko ECAG wpłynęło do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadomienie złożone przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne. W takim przypadku należy zadać nie tyle pytanie, o jaką Polskę walczy PSWW „Haller” lecz również o to, po czyjej stronie stanęliby jego członkowie gdyby wybuchła wojna z Rosją i co w związku z tym powinno zrobić państwo.

Okazuje się jednak, że mimo powszechnie znanych faktów, i kilku reakcji na działania tego środowiska, instruktorzy PSWW „Haller” udzielają szkoleń z bronią studentom Akademii Obrony Narodowej oraz Uniersytetu Warszawskiego o czym można przeczytać na profilu facebookowym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci uczący się obsługi broni pod okiem instruktorów Tomasza Formickiego

Nie jest to pierwsze dziwne zachowanie NZS. O jego działaczach zrobiło się głośno gdy zorganizowali debatę z Piotrem Zychowiczem dotyczącą idei sojuszu Polski z III Rzeszą podczas II wojny światowej, używając do jej promocji grafiki przedstawiającej godło III Rzeszy z białym orłem w serduszku (Patrz: Hitlerowski orzeł na zaproszeniu na debatę na UW). Później podjęli trzy próby zorganizowania debat z udziałem liderów Ruchu Narodowego, z których odwołano wszystkie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jest to z ich strony kolejny etap działalności politycznej.

Zamieszczone na facebooku zdjęcia opisano następująco: „Przy NZS UW powstała Legia Akademicka. Członkowie i sympatycy naszej organizacji raz w tygodniu szkolą się wojskowo pod okiem naszych przyjaciół z Akademii Obrony Narodowej, instruktorów z PSWW Haller oraz żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego. Jeśli chcesz do nas dołączyć i szkolić się wojskowo razem z nami – to nic prostszego. Zrekrutuj się do NZS UW”. W taki sposób, przy Uniwersytecie Warszawskim może powstać popularna studencka organizacja paramilitarna podporządkowana Formickiemu.

Należałoby w takiej sytuacji zapytać, dlaczego instruktorzy Akademii Obrony Narodowej współpracują z PSWW „Haller” oraz dlaczego biorą w tym udział żołnierze zawodowi Wojska Polskiego, skoro sprawa powiązań politycznych twórców PSWW „Haller” została wielokrotnie opisana w mediach. Dopiero później, czy organizacja określająca się jako antykomunistyczna, będzie ze swoimi kolegami z „Hallera” oddawać cześć Ogniomistrzowi Kaleniowi.

Advertisements

Posted on Kwiecień 8, 2015, in Polska and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 6 komentarzy.

 1. Ciekawe czym się różni ten ”polski system walki wręcz” od polskiego krav magi? Niech mi napiszą podręcznik czym to się różni bo ja nie widzę żadnej różnicy w chwytach i uderzeniach no chyba że tylko w nazwie bo mają wstręt bo to wynalazek czysto żydowski i izraelski.
  A twórcy i instruktorzy niech się zorientują lepiej i przyjrzą z kim oni współpracują i komu sprzedają swój patent.

 2. miałem zamiar udzielać się w jednym z kół na AON ale jak się okazało że współpracują a nawet tam są członkowie z tego pseudo ”Hallera” i Kalenia pod patronatem Fromicki-Engelgard to sobie podziękowałem i znalazłem inny 🙂

 3. Autor powyższej propagitki niech jeszcze doda stalinowskie potępienie dla „zaplutych karłów reakcji” z psww haller i będzie wszystko. Ewidentnie zapomniał potępić „zaplutych karłów reakcji” z psww haller;-) Dawno takich głupot nie czytałem jak powyższy pożal się Boże artykuł.

  • Ktoś tu się pogubił. To PSWW Haller oddaje cześć Ogniomistrzowi Kaleniowi, który pod sztandarem stalinizmu mordował zaplutych karłów reakcji 🙂 I robi to otwarcie.

 4. @admin

  odnoszę wrażenie, że szanowny admin mija się z prawdą, bo psww haller nie szedł złożyć hołdu ogniomistrzowi Kaleniowi jako takiemu, który był przecież fikcyjną postacią, ale polskim żołnierzom, którzy zginęli w walce z banderowskim naziolstwem spod znaku OUN-UPA broniąc nie tylko polskiej, ale i ukraińskiej ludności cywilnej. Kaleń jest tutaj symbolem, a nie obiektem „adoracji”. w moim przekonaniu dobrze i logicznie to uzasadnili w artykule do którego przesyłam link:

  (NIE LINKUJEMY DO WITRYN SKRAJNEJ PRAWYCY (Admin))

  moim skromnym zdaniem to obciach, że portal zwący się stop nacjonalizmowi szkaluje psww haller za taką inicjatywę jak Rajd szlakiem ogniomistrza Kalenia

  • Rozumiem, że teraz w NZS uważacie, że polscy partyzanci antykomunistycznymi z którym również walczył Kaleń to też naziolstwo przed którym bronił ludności cywilnej? Wytłumaczycie w taki sam sposób kult Armii Czerwonej wyrażany na łamach oficjalnego facebooka PSWW Haller?

   „moim skromnym zdaniem to obciach, że portal zwący się stop nacjonalizmowi szkaluje psww haller za taką inicjatywę jak Rajd szlakiem ogniomistrza Kalenia”

   Nie szkalujemy PSWW Haller tylko demaskujemy. Jako inicjatywę podejrzanych ludzi łączących nacjonalizm z komunizmem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: