Falangiści w Związku Strzeleckim „Strzelec” OSW w Krakowie

Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza (ZS „Strzelec” OSW) to organizacja paramilitarna będąca kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego. Działa jako stowarzyszenie we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Strażą Graniczną, Obroną Cywilną i Związkiem Harcerstwa Polskiego.

Głównym celem istnienia Strzelca jest przygotowywanie młodych ludzi do służby w wojsku i policji. W teorii w związku kładzie się duży nacisk na apolityczność. Jednak w praktyce co najmniej jedna jednostka została zinfiltrowana przez neofaszystów. Mowa o Krakowie.

12 czerwca 2014 roku na łamach Xportalu, krakowska jednostka strzelecka JS2039 Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW zaprosiła na dyskusję panelową „Tradycje rewolucjonizmu narodowego – piłsudczycy i inni”, wokół książki Jarosława Tomasiewicza pod tytułem „Rewolucja narodowa” wydanej przez Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych (ECAG) Mateusza Piskorskiego. Dyskusję miał poprowadzić Adam Danek.

Mateusz Piskorski jest jednym z czołowych lobbystów euroazjatyzmu, a także „obserwatorem” wyborów i referendów na terenach konfliktów terytorialnych w których uczestniczy Rosja. Autor książki jest również osobą o ciekawym życiorysie politycznym.

W latach 90. był działaczem śląskiej grupy neofaszystowskiej Przełom Narodowy, wydawał również ziny skinowskie. Jako publicysta był jednym z głównych ideologów terceryzmu i francuskiej Nowej Prawicy w Polsce. Publikował w czasopismach Narodowego Odrodzenia Polski, Polskiej Wspólnoty Narodowej, a także w brytyjskim Perspectives wydawanym przez byłych członków National Front i niemieckim DESG-Inform.

Tomasiewicz usiłował swego czasu szerzyć swoje teorii na lewicy, początkowo w ruchu anarchistycznym, później socjalistycznym. Obecnie publikuje w pismach takich jak Pro Fide Rege et Lege, Polityka Narodowa (związana z Ruchem Narodowym), kwartalniku Nowy Obywatel oraz Ideopolityce wydawanej przez ECAG.

Adam Danek jest natomiast jednym z głównych ideologów Falangi, założycielem struktury tej organizacji w Krakowie, a także członkiem władz partii Zmiana. Danek jest lobbystą „faszyzmu” jako „wspólnej podstawy działania i przekształcenia się w jeden, szeroki prąd polityczny” ugrupowań prawicowych i narodowych (Adam Danek, Dlaczego faszyzm, 9 września 2011).

Michał Prokopowicz: Koordynator regionalny partii Zmiana na Małopolskę, członek Falangi, dowódca plutonu Strzelca Niepołomice JS2039

Cała sytuacja nie miała by miejsca gdyby nie fakt, iż zarówno dowódcą jednego z plutonów tej jednostki jest aktywny działacz Falangi, oraz współtworzonej przez jej członków partii Zmiana, Mateusza Piskorskiego. Podobne poglądy do dowódcy reprezentują jego podkomendni.

W związku z faktem, iż w teorii, ci ludzie mają „działać na rzecz niepodległości Polski” warto poświęcić chwilę uwagi kwestii „o jaką Polskę walczą”. W starciach ulicznych Falanga zbiera baty jak nie od uczestników manify feministycznej (film) to od emerytów z SLD (film). Są jednak aktywnymi sympatykami reżimu syryjskiego (patrz: „Prawdziwi Polacy” z Falangi pojechali do Syrii na zaproszenie reżimu) oraz separatystów na wschodniej Ukrainie. Solidaryzowali się również z libijskim dyktatorem, Muammarem Kaddafim. Lider Falangi osobiście spotykał się też z członkami Hezbollahu i przywódcami Donieckiej Republiki Ludowej.

Bartosz Bekier: Przywódca Falangi w towarzystwie członków Hezbollahu (Liban, czerwiec 2013) i separatystów z Donbasu (okolice Doniecka, maj 2014)

Ktoś umożliwił tym z pozoru niegroźnym miłośnikom dyktatur aktywny udział w legalnych szkoleniach. Związek Strzelec szkoli spadochroniarzy, wioślarzy i płetwonurków, a z szeregu jego członków rekrutuje się członków GROM, Kawalerii Powietrznej oraz FORMOZY. Polscy neofaszyści, nawet sympatycy organizacji terrorystycznych i zwolennicy agresji rosyjskiej na Ukrainę nie muszą bawić się w konspirację ani tajne szkolenia militarne. Nie tylko mogą bezkarnie szkolić się w towarzystwach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, ale również przejmować ich struktury.

Odpowiedzialni urzędnicy MON powinni w takiej sytuacji zlecić szczegółową kontrolę całych swoich struktur, tym bardziej że przepisy prawa zabraniają żołnierzom prowadzenia działalności politycznej.

Zobacz też: Co robi żołnierz Wojska Polskiego wśród liderów ugrupowań neofaszystowskich?

Reklamy

Posted on Kwiecień 9, 2015, in Polska, Ręka Rękę Myje and tagged , , . Bookmark the permalink. 5 Komentarzy.

 1. Niestety, ale artykuł jest szkodliwy dla całego OSW. A Strzelec nie ma nic wspólnego powyżej opisaną działalnością! To wybryk kilku idiotów z Krakowa, którzy są strzelcami (mam nadzieje, że nie długo).
  Szkoda, że przy tym nie opisali Państwo zasług strzelców OSW chociażby podczas walki z powodzią w 2010r. w różnych rejonach Polski.
  Artykuł stronniczy, ale z odrobiną prawdy.

  • To jest strona o skrajnej prawicy, a nie o działalności podczas powodzi. Opisujemy zjawiska szkodliwe, które wymagają zmiany. Szkodliwe dla całego OSW jest raczej trzymanie takich ludzi w OSW. Jeżeli zostaną usunięci, zamieścimy tę informację.

  • Uważajcie czy czasami nie macie więcej w ich szeregach

 1. Pingback: Czerwone ludziki rekrutują studentów? | Stop Nacjonalizmowi

 2. Pingback: Niemiecki nazista na debacie Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: