Anglia należy do nas… Wielka Polska na emigracji

Obecność polskich nacjonalistów w Wielkiej Brytanii nie jest zjawiskiem nowym. W stolicy Anglii stykamy się z aktywistami Ruchu Narodowego, Polakami sympatyzującymi z Blood & Honour oraz strukturami Narodowego Odrodzenia Polski na obczyźnie, które szczególnie wyróżniają się aktywnością i kompromitowaniem polskiej społeczności.

NOP to pierwsze ugrupowanie neofaszystowskie z Polski, które nawiązało kontakty z zachodnioeuropejskimi politykami skrajnej prawicy. Pozycja ich sojuszników zmieniła się w ciągu lat. Nastąpiło kilka rozłamów i przetasowań, w związku którymi kierownictwo NOP zmuszone było jasno się określić. W poniższym tekście opiszemy pierwsze kontakty polskich neofaszystów z Brytyjską Partią Narodową oraz zmiany jakie miały miejsce w tych stosunkach w drugiej dekadzie XXI wieku (polecamy przeczytać również: Narodowe Odrodzenie Polski: Trzecia Pozycja po polsku).

Kontakty angielskie NOP sięgają jeszcze czasów pierwszych kontaktów z Międzynarodową Trzecią Pozycją, którą założyli w latach 70-tych włoscy i brytyjscy neofaszyści. Jeden z nich, Nick Griffin przeszedł w 1990 roku do Brytyjskiej Partii Narodowej, której został prezesem w roku 1999 detronizując jej założyciela, Johna Tyndalla. Partia z Griffinem na czele nie stroniła od antypolskiej retoryki, w tym określania polskich imigrantów mianem „małp” na usługach Partii Pracy. Oskarżyła również Polaków o zabieranie mieszkań socjalnych Brytyjczykom (ulotka).

zrzut_ekranu-4

Nick Griffin na Marszu Patriotów w Krakowie (11 listopada 2013), członkowie NOP u Brytyjskiej Partii Narodowej

Działacze Narodowego Odrodzenia Polski byli jednak mile widziani na spotkaniach BNP w Londynie, a Nick Griffin został zaproszony na kilka wydarzeń organizowanych przez skrajną prawicę w Polsce, w tym Marsz Patriotów w Krakowie (gdzie przemawiał) i Marsz Niepodległości w Warszawie. Żywe kontakty z Griffinem jako jednym z liderów Sojuszu Europejskich Ruchów Narodowych nawiązał Ruch Narodowy.

Pozycja Griffina w Anglii upadła w momencie wyrzucenia go z szeregów Brytyjskiej Partii Narodowej w październiku 2014. Brytyjscy nacjonaliści usiłowali w ten sposób przerwać proces marginalizacji swojej partii jaki miał miejsce po utracie przez Griffina mandatu europosła, dryfowaniu z pozycji skrajnie prawicowych na skrajnie szalone oraz bankructwem. Następca Griffina okazuje się jednak jeszcze gorszym liderem w związku z czym partia marginalizuje się nadal. Narodowe Odrodzenie Polski w sporze Griffina z partią poparło Griffina jednak trzyma się od niego z daleka, prawdopodobnie w związku z różnicą zdań na kwestię konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

11062721_1567768543474387_3416032017727478795_n

Nick Griffin, Udo Voigt (NPD) i Roberto Fiore na Międzynarodowym Rosyjskim Forum Konserwatywnym w Petersburgu, marzec 2015

Nie stroni jednak od Złotego Świtu. Kontakty z greckimi nazistami Narodowe Odrodzenie Polski utrzymuje za pośrednictwem lidera Greckiej Dywizji NOP, Adama Mikulskiego – pracownika Radia Emigrant. W publicznym manifestowaniu solidarności ze Złotym Świtem przoduje angielska dywizja do której przynależy prawie cała Rada Wykonawcza NOP mieszkająca na stałe w Wielkiej Brytanii.

NOP aktywnie kooperuje z grupą New Dawn, będącą koalicją brytyjskich nacjonalistów wspierających działania Złotego Świtu. W listopadzie 2014 organizował pod grecką ambasadą demonstrację „Wolność dla greckich nacjonalistów”. Na demonstracji przemawiał Arkadiusz Rzepiński z NOP oraz biznesmen, Larry Nunn używający pseudonimów Papa Luigi oraz Max Musson. Nunn to weteran National Frontu oraz Brytyjskiej Partii Narodowej.

518804

Larry Nunn (Max Musson) przemawia na demonstracji NOP pod ambasadą grecką w Londynie (listopad 2014)

Larry Nunn nie kandyduje w wyborach od dość dawna, natomiast prowadzi neofaszystowski portal Western Spring (który reklamował demonstrację) oraz organizuje obozy paramilitarne w Walii na których pojawiają się ponoć NOP-owcy. Rzepiński, brał również udział w konferencji IONA London Forum, gdzie przemawiał też gość specjalny obozów w Walii: Denis Nitikin, organizator nazistowskich turniejów MMA „White Rex” oraz były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, Kevin O’Keefe.

Nazwa IONA bierze się od „Islands Of North Atlantic” (pol. Wyspy Północno-Atlantyckie). Jest to reaktywowana niedawno grupa nazistowskich intelektualistów aktywna w latach 80-tych związana wówczas z Aleksandrem Duginem i francuskim nacjonal-bolszewikiem i neopoganinem Alainem de Benoist. W takim towarzystwie, NOP w Londynie świętował… 75 rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Syberię oraz Wielkiego Głodu na Ukrainie pod londyńskim pomnikiem św. Władymira.

nop-upa

Hołd ofiarom komunizmu w wykonaniu brytyjskich nazistów. Londyn, luty 2015

Obok członków IONA London Forum, NOP-owców i osobników w koszulkach i bluzach Złotego Świtu, pojawili się brytyjscy sympatycy Misanthropic Division, których koledzy służą w Batalionie Azov oraz działacze National Action posługujący się symboliką Oddziałów Szturmowych NSDAP – SA, którzy specjalnie na tę okazję przyszli oflagowani.

Trudno powiedzieć, czy w Polsce członkowie NOP również organizowaliby obchody ku czci ofiar komunizmu na których prezentowana by była symbolika III Rzeszy. Na tym jednak nie koniec kontaktów z National Action. Polscy neofaszyści wzięli udział, a nawet jak sami twierdzą współorganizowali dwie demonstracje z National Action w Newcastle oraz Manchesterze. O ile wcześniej wspierali akcje Brytyjskiej Partii Narodowej skierowane przeciwko imigrantom którymi sami byli tym razem zawalczyli o „Białą Europę Wolną od Zboczeń”.

10996161_533515173453246_3459586939264402514_n

„Europa Wolna od zboczeń – taaakaa wielka” oraz White Man’s March w Newcastle

Podczas demonstracji w Newcastle spalili flagi Unii Europejskiej, tęczową oraz Izraela za co aresztowany został szef dywizji angielskiej, Ryszard Brodziński (występujący również jako Ryszard Ratar). Obydwie akcje miały na celu mobilizację podobną do marszy skierowanych przeciwko społeczności muzułmańskiej. Gromadziły jednak niewielkie liczby sympatyków National Action, Blood & Honour, Kościoła Twórcy, Misanthropic Division oraz National Frontu i reaktywowanego niedawno British Movement. Polacy byli w tej zbieraninie jedyną organizacją nie odwołującą się wprost do narodowego socjalizmu.

Na marszu w Newcastle oprócz Arkadiusza Rzepińskiego z NOP przemawiał Richard Edmonds, podobnie jak Nunn, dawny działacz National Front i BNP, uchodzący za największego sojusznika Johna Tyndalla i przeciwnika Nicka Griffina. Podczas demonstracji skandowano hasła „White Power”, „Śmierć Żydom i sodomitom” oraz „Hitler miał rację” (film). W Manchesterze doszło do aktów agresji ze strony uczestników marszu wobec przechodniów i kontrmanifestantów (film). Obie demonstracje ściągnęły nie więcej niż 50 uczestników, z czego dość duży odsetek stanowili Polacy.

Na marszu zauważono też Francesco Saverio Fontanę (lat 52), włoskiego faszystę walczącego do niedawna w szeregach Batalionu Azov (Patrz: Wypowiedź Fontany dla Al-Jazeera). Możliwe, że został tam przyprowadzony przez NOP-owców, z którymi pojawił się pod pomnikiem św. Władymira w lutym.

zrzut_ekranu-6

Francesco Saverio Fontana na akcji angielskiej dywizji NOP w pod londyńskim pomnikiem św. Władymira

Fontana prawdopodobnie jest jednym z łączników między zachodnio-europejską skrajną prawicą, a neofaszystowskim oddziałem zbrojnym uczestniczącym w wojnie na Ukrainie. W internecie można znaleźć wiele jego zdjęć m.in. w koszulce CasaPound, neofaszystowskiego ruchu „skłoterskiego” działającego we Włoszech. Przyznaje się do działalności w szeregach Avanguardia Nazionale, organizacji neofaszystowskiej powstałej w 1960 roku, której liderzy są utrzymywali kontakty z grupami terrorystycznymi odpowiedzialnymi za zamachy w Piazza Fontana oraz na dworzec w Bolonii (link). Podczas walk na Majdanie, Włoch związał się z Prawym Sektorem, a później z Batalionem Azov.

Obracanie się w tych kręgach dowodzi, iż kontakty między nacjonalistami z różnych państw bywają trudne i zmienne. Mimo wieloletniej zażyłości na linii Griffin-Fiore-NOP, dochodzi prawdopodobnie między nimi do trwałego podziału na tle stosunku do kwestii Ukrainy. Polscy neofaszyści wiążą się z przeciwnikami Nicka Griffina na skrajnej prawicy w Anglii. Razem tworzą mały cyrk wędrowny, jeżdżący od jednego angielskiego miasta do drugiego.

Reklamy

Posted on Kwiecień 14, 2015, in Kontakty Międzynarodowe, Polska, Wielka Brytania and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 5 Komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: