Ślepa brunatna uliczka: Obóz Narodowo-Radykalny (1993-2010)

Nazwa „Obóz Narodowo-Radykalny” nawiązująca do międzywojennej organizacji faszystowskiej działającej w Polsce pojawiała się w latach 90. w różnych miejscach Polski. Używały jej grupy będące inicjatywami efemerydalnymi. Początki współczesnego ONR należy datować na rok 1999, kiedy doszło do konsolidacji środowiska częstochowskich neofaszystów.

Jedna z upadających niezależnych od siebie grupek używających nazwy ONR została zasilona przez lokalnych nazi-skinów, którzy usunęli z organizacji jej dotychczasowego lidera. Częstochowskim oddziałem ONR. Do tej pory kierują te same osoby.

Razem z wiceszefem ONR, Jakubem Sadowskim koordynują działanie firmy Pro Patriae i utrzymuje w imieniu organizacji kontakty z muzykami nacjonalistycznymi. Częstochowską grupę późniejszych działaczy ONR opisała telewizja RTL 7 w programie ZOOM Misja Specjalna.

onr1

Pierwsze grupy określające się mianem „ONR” rekrutowały się ze środowisk subkultury skinheads. Z czasem przepoczwarzyły się w zwartą ogólnopolską organizację polityczną

U progu XX wieku częstochowscy narodowcy prowadzili twardą walkę z trawiącą Polskę „komuną”. 11 maja 2001 roku napadli na uczestników koncertu Paktofoniki. W wyniku pobicia dotkliwie ucierpiał jeden z napadniętych, który z ranami głowy i ręki zadanymi nożem trafił na pogotowie ratunkowe. Napadali również na lokalnych punków.

Drugim aktywnym bastionem tego samego środowiska było Opole, gdzie działał Tomasz Greniuch, jeden z czołowych ideologów ONR. 15 marca 2004 w centrum miasta zorganizowała manifestację na około 100 osób. Wznoszono hasła Tu jest Polska, nie Izrael”, „Znajdziemy kij na żydowski ryj” oraz „Narodowy radykalizm”. Środowisko to współpracowało ze Stowarzyszeniem Nie Dla Unii Europejskiej gdzie działali m.in. obecni organizatorzy Festiwalu Orle Gniazdo na czele z Mateuszem Sitkiewiczem oraz politykiem Samoobrony, Tadeuszem Mazankiem.

Członków ONR można też było spotkać na akcjach Młodzieży Wszechpolskiej skierowanych przeciwko feministkom i ruchowi LGBT. Rok 2005 to czas w którym ONR przeistoczył się w jednolitą ogólnopolską formację. Zorganizowano wtedy pierwszą demonstrację w Myślenicach upamiętniające zamieszki antysemickie wszczęte przez Adama Doboszyńskiego 23 czerwca 1936 roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedna z wielu akcji ONR w Myślenicach i ideolog narodowego radykalizmu, Tomasz Grenicuh. Transparenty i umundurowanie budzące jednoznaczne skojarzenia

Akcja była na tyle kontrowersyjna, że odcięła się od niej Młodzież Wszechpolska, mimo że miesiąc wcześniej sama na nią zapraszała. Aktywne w działaniu były również struktury śląskie, których działacze dokonali napadu na klub Intacto w Katowicach, który był miejscem spotkań homoseksualistów.

Najaktywniej działano w Sosnowcu, gdzie członek ONR dźgnął nożem mieszkańca skłotu M9. Działanie zostało określone przez policję jako niepolityczne, mimo że sprawcy należeli do organizacji neofaszystowskiej. W przerwach od napadania młodzieży alternatywnej zajmowali się wieszaniem w mieście plakatów gloryfikujących dowódcę 28 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Wallonien”, Leona Degrelle’a, a miesiąc po napadzie odbył się koncert benefitowy zespołów związanych z podziemiem nazistowskim czyli: Agressiva 88, Front H8, Prawo Krwi i Izgorn, którego celem było zebranie funduszy na adwokata.

SANYO DIGITAL CAMERA

Imprezy organizowane przez Obóz Narodowo-Radykalny lub dla jego członków charakteryzował ciekawym klimat i rodzaj patriotyzmu…

ONR nie stronił od środowisk narodowo-socjalistycznych również na demonstracjach. 2 maja 2007 roku, podczas obchodów 86. rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze św. Anny pojawili się członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, Wszechpolacy oraz członkowie neopogańskiej Zadrugi z flagami ze stylizowanymi swastykami. Członkowie ONR i Zadrugi składając pod pomnikiem Czynu Powstańczego kwiaty wyciągnęli ręce w hitlerowskim pozdrowieniu.

O ile początkowo wymiar sprawiedliwości uznał, że nacjonaliści nawiązywali w ten sposób do starożytnego Rzymu, 4 grudnia Sąd Rejonowy w Strzelcach skazał członków ONR na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, tysiąca złotych grzywny, dozoru kuratorskiego oraz zakazu publicznego wykonywania faszystowskiego gestu.

z7137886Q,Maj-2007-r--Czlonkowie-ONR-na-Gorze-sw--Anny

Hajlujący członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego i ich ciekawe towarzystwo dalekie od wizji Wielkiej Polski Katolickiej

W tym samym roku, Mazowiecka Brygada ONR zorganizowała pierwszy marsz 11 listopada w Warszawie, który przejdzie do historii jako doroczna impreza nacjonalistyczna zwana Marszem Niepodległości. Wśród demonstrujących widoczna była reprezentacja nazistów z flagami Combat 18. Marsz zebrał około 200 uczestników. Liderem mazowieckich struktur ONR był wówczas Bartosz Bekier, późniejszy lider Falangi.

Wykonywanie faszystowskich pozdrowień, organizowanie koncertów nazistowskich zespołów i paradowanie w mundurach wzorowanych na nazistowskich nie mogło przyczynić się do budowy masowego poparcia w społeczeństwie.

Członkowie organizacji coraz częściej spotykali się z represjami w związku z propagowaniem totalitarnego ustroju państwa. Doszło też do delegalizacji oddziału ONR w Brzegu.

410609_m644

Narodowy Narodowy… Radykalizm. Uliczny ubiór ONR

W szeregi organizacji wstępowało w związku z tym wielu ludzi zwabianych głównie przez wizerunek ONR, dla których ideologia przedwojenna była jedynie dodatkiem. Jawnie antysemickie i rasistowskie hasła, symbole oraz otoczka rodem z lat 30. przez lata blokowała poważną działalność ONR.

Oprócz symbolu przedwojennego ONR tzw. „falangi” na sztandarach ONR znajdowały się krzyże celtyckie będące międzynarodowym symbolem supremacji białej rasy, w tym flaga wzorowana na fladze III Rzeszy z krzyżem celtyckim w miejscu swastyki.

W maju 2009 sąd w Opolu skazał trzech członków ONR za wznoszenie rąk w hitlerowskim salucie w latach 2006 i 2007 roku podczas uroczystości w rocznice powstań śląskich na Górze św. Anny. Na przełomie lat 2009 i 2010 doszło do zmiany kierownictwa organizacyjnego, które zmieniło wizerunek ONR na bardziej umiarkowany, a członków organizacji wprowadziło na listy wyborcze Ruchu Narodowego.

Załączniki: ONR Best of 2005-2008

Reklamy

Posted on Kwiecień 17, 2015, in Antysemityzm, Polska and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: