Umiarkowany radykalizm: Obóz Narodowo-Radykalny (2010-2015)

Adwokaci polityczni Obozu Narodowo-Radykalnego, usiłują usprawiedliwiać jeden z podmiotów tworzący Ruch Narodowy jako organizację, która zmieniła swoje oblicze w stosunku do tego czym była przed powstaniem Ruchu Narodowego oraz rokiem 2010.

Rzeczywiście, taktyka działalności politycznej stosowanej w tamtych czasach była skazana na porażkę, a droga którą podążała ta organizacja prowadziła donikąd. Po którejś z kolei kompromitacji, postanowiono zmienić przywódcę, otoczkę oraz sposób prowadzenia polityki. Nowym kierownikiem głównym został Przemysław Holocher.

Polecamy przeczytać również: Ślepa brunatna uliczka: ONR w latach 1993-2010

holololo

Przemysław Holocher na Marszu Niepodległości w 2012 roku. Przyszły kierownik główny na obozie ONR w Wielkopolsce, rok 2004

Rządy Holochera to okres silnej centralizacji organizacji. Funkcję sekretarza ONR pełniła jego żona Anna. Oznaczało to, że kluczowe decyzje podejmowano w gronie rodzinnym. Raz na jakiś czas w Łodzi, miejscu zamieszkania wiceszefa ONR, Jakuba Sadowskiego odbywały się zjazdy kierownictwa ONR.

Głosy decyzyjne znajdowały się też w rękach elity organizacyjnej, w tym założycieli ONR. Organizacja działała wedle modelu elitarnego. Przy pierwszym spotkaniu każdy z kandydatów na członka ONR zobowiązany był okazać dowód osobisty oraz zgodzić się na przetwarzanie danych przez organizację. Niekiedy stosowane były na pierwszych spotkaniach przeszukania. Po kilku miesiącach kandydaci, jeśli w ogóle wytrzymali intensywny okres kontroli ich życia osobistego, formalnie dopuszczani byli do grupy.

39d53ead344ec7d8d814823cb80abe0c

Ocieplanie wizerunku ONR oraz liderzy środowiska warszawskiego. Jan Sapijaszko i Jarosław Romaniuk 

Brygadę Mazowiecką ONR opuściło grono oszołomów z Bartoszem Bekierem na czele, które założyło Falangę. Nowym liderem ONR na Mazowszu został Jan Sapijaszko. Po zdjęciu mundurów wzorowanych na ubiorze nazistów i ociepleniu wizerunku, padła z jego strony propozycja rezygnacji z krzyży celtyckich na co nie zgodził się jednak Kierownik Główny.

Zrezygnowano również z jawnie rasistowskich i antysemickich haseł, co znacznie ułatwiło liderom ONR wejście na prawicowe salony. Okres urzędowania Holochera to czas budowy szerokiej sieci kontaktów obejmującej zarówno część środowisk neonazistowskich, jak i konserwatywną prawicę. Działania ONR świadczyły jednak, iż mimo zmiany swojego imige nadal są taką samą organizacją neofaszystowską jaką byli u progu swojego istnienia.

Nie wszyscy członkowie ONR pamiętali o pudrowaniu się w związku z czym akcje świętokrzyskiego ONR nie obyły się bez obecności flag Combat 18 na Marszu W Obronie Tradycyjnej Rodziny w Kielcach oraz pobicia studenta i jego partnerki w ciąży z okazji rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego.

Szerokim echem odbiła się również sprawa koncertów Voice of Patriots w Lublinie, organizowanych przez Lubelską Brygadę ONR, których gwiazdami miały być zespoły znane ze związków ze środowiskami neonazistowskimi takie jak Tormentia, Nordica (dawna Agressiva 88) czy Wilcze Stado.

Gdy przed Marszem Niepodległości w 2013 roku mieszkania członków lubelskiego ONR przeszukali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, znaleziono hitlerowski Żelazny Krzyż, kordzik ze swastyką oraz mundur SS (link).

kielcenazi

Flaga Combat 18 na demonstracji ONR w Kielcach oraz zdjęcie z obozu letniego. Gesty nie wykonywane już przy świetle reflektorów – rok 2012

Największą kompromitację i ponowną marginalizację swojej organizacji ONR zawdzięcza jednak swojemu liderowi. Nie ukrywał, iż Gazeta Wyborcza to w jego ocenie „żydowska gazeta” oraz, że „antysemityzm w ONR wygląda tak, jak wyglądał przed wojną”. Stwierdził również, iż osoba czarnoskóra nie zostałaby przyjęta w szeregi ONR ze względu na inny kolor skóry oraz fakt, że „Członek narodu polskiego wygląda inaczej, myśli inaczej, pochodzi z innego kręgu kulturowego, mówiąc wprost”.

Kwestię osób czarnoskórych usiłował kilka lat później wyjaśnić były rzecznik prasowy ONR oraz kandydat Ruchu Narodowego na prezydenta, Marian Kowalski, zapraszając na akcję Ruchu Narodowego w Lublinie. Wywołało to jednak taką histerię wśród narodowców, iż z Internetu zniknęły wszelkie dowody na to, iż takie wydarzenie miało miejsce. W między czasie doszło też do wycieku rozmów facebookowych Holochera, co spowodowało odsunięcie go od Ruchu Narodowego. Ujawniono wówczas kilka przestępstw w tym ukrywanie gwałtu popełnionego przez kierownika Brygady Wielkopolskiej ONR.

12511_1465095787094405_7578867821966855398_n

Nowy kierownik główny i jego faktyczny zwierzchnik. Ciekawe zespoły na imprezie organizowanej przez ONR (poczytaj o Nordice oraz Obłędzie)

Nowym przedstawicielem ONR w ramach Ruchu Narodowego został następca Holochera, Aleksander Krejckant który urzędowanie zaczął od pochwalenia greckiej partii nazistowskiej: „Z uwagą obserwuję też działania Złotego Świtu, który wydaje się być najbardziej romantycznym ruchem narodowym w Europie”. Jednocześnie, za jego rządów nawiązano kontakty z zagranicznymi neofaszystami. Członkowie ONR odwiedzili słowackich nacjonalistów na marszu ku czci sojusznika Hitlera podczas agresji na Polskę, księdza Jozefa Tiso. Odwiedzili również Forzę Nuovę we Włoszech, a także Democracię Nacional w Hiszpanii. Delegatów tych organizacji przyjęli również w Polsce, latem zeszłego roku oraz na Marszu Niepodległości.

Po późniejszych wyciekach forów nacjonalistycznych oraz baz danych członków ONR, doszło do odejścia większej części aktywu (również całych brygad) oraz faktycznego przejęcia kontroli nad ONR przez byłych liderów Młodzieży Wszechpolskiej: Roberta Winnickiego i Krzysztofa Bosaka stojących bez wątpienia na czele Ruchu Narodowego. ONR nie odcina się od korzeni z których wyrósł o czym może świadczyć koncert nazistowskich zespołów zorganizowany podczas obchodów 80 rocznicy powstania ONR w Łodzi. W związku z udziałem jego najwytrwalszych członków w kampanii wyborczej Ruchu Narodowego, przybiera jednak maskę organizacji harcerskiej. Pełni obecnie rolę przybudówki partii w której nie odgrywa roli decyzyjnej.

Reklamy

Posted on Kwiecień 17, 2015, in Polska and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Czy macie jakieś nowe informacje o działalności Straży Narodowej jako paramilitarne skrzydło ONR Kraków? działa czy zamarło, było o niej głośno.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: