Jak Gazeta Polska Władysława Bartoszewskiego upamiętniła

Poniższy tekst otrzymaliśmy od naszego czytelnika. W związku z zachowaniem opisywanych w nim osób i przyzwoleniu na nie, postanowiliśmy go opublikować.

24 kwietnia, w wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski. Więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Żegoty. W okresie stalinowskim – ofiara represji. Postać, bez wątpienia, zasłużona dla historii. Człowiek, który w ważnych momentach dziejowych starał się postępować jak należy. Wydałoby się, że śmierć zasługuje na szacunek i chwilę milczenia, bez względu na antagonizmy polityczne. Nie dla wszystkich jednak jest to takie oczywiste.

Już kilka chwil po śmierci Władysława Bartoszewskiego głos w jego sprawie zabrali tzw. dziennikarze „niepokorni” skupieni w środowisku Gazety Polskiej i jej internetowego wydania Niezależna.pl. Warto zaznaczyć, że są to media o wyraźnie sprecyzowanych źródłach finansowania, a co za tym idzie sympatiach politycznych. Jest to część przemysłu medialnego będącego pod całkowitą kontrolą Prawa i Sprawiedliwości. We władzach spółki wydającej Gazetę Polską, Gazetę Polską Codziennie oraz Nowe Państwo zasiadają m.in. politycy PiS, krewni Jarosława Kaczyńskiego.

Czołowi publicyści Gazety Polskiej – Dawid Wildstein i Samuel Pereira na swoich prywatnych facebookowych profilach w dość wyważonych słowach, siląc się na neutralność wyrazili zawoalowaną krytykę zmarłego. Z jednej strony przedstawiają jego zasługi jako mniej ważne niż wady – dodajmy, wady polegające głównie na popieraniu nie tej opcji politycznej, co trzeba. Z drugiej usiłują „bronić” jego honoru, oskarżając media liberalne o plugawienie pamięci o nim, de facto przypisując sobie prymat na jedyną słuszną interpretację myśli i dorobku Bartoszewskiego.

Przykładowo Dawid Wildstein zarzucił konkurencyjnym mediom, że zawłaszczanie pamięci o Bartoszewskim i cyniczne wykorzystanie jego dorobku do realizacji własnych (zapewne niecnych) celów:

„Salon rzuci się rozszarpywać schedę po zmarłym dla swoich celów, i wykorzystywania jego śmierci w bieżącej polityce. I sprowadzą Bartoszewskiego do jego głupich i paskudnych wypowiedzi- byle pokazać, że PO jest boskie a reszta to bydło. Oby tak nie było, ale znając poziom GW i Platformy i Tok FM i TVN- nie ma opcji. Będą go tak gwałcić i niszczyć pamięć o nim…”

oraz:

„Wiecie co zrobiła Wyborcza w dwie godziny po śmierci Bartoszewskiego- wrzuciła jego zdjęcie z podpisem- który był cytatem z jego popierania Komorowskiego. W dwie godziny zmarłego zaprząc do aktualnej kampanii prezydenckiej? Kanalie. Wy chcecie by na niego pluto. Ucieszy was to”.

Ten pozornie umiarkowany lecz oskarżycielski ton, jest jednak niczym w porównaniu z koncertem głupoty i nienawiści, który rozegrał się w wykonaniu sympatyków Gazety Polskiej na profilu facebookowym Niezależna.pl. Przy pełnej aprobacie administratorów fanpage’a (bo za taką można uznać brak reakcji na pojawiające się komentarze) sympatycy portalu, w niewybrednych słowach wyrażali swoją radość ze śmierci Bartoszewskiego oraz w wyjątkowo prymitywny i wulgarny sposób wypowiadali się o jego przeszłości. Czyżby w ten sposób miała wyrażać się Strefa Wolnego Słowa, będąca mottem Niezależnej?

Na początek jednak krótki przegląd newsów o Bartoszewskim, które pojawiały się na Niezależnej.pl w zeszłym roku – 2 kwietnia: „Bartoszewski finansowany przez Niemców”, 8 kwietnia: „Hołd Bartoszewskiego dla Putina”, 7 listopada: „Tusk ogłasza konkurs „patriotyczny”. Nagroda? Spotkanie z Bartoszewskim”. Kreowany wizerunek Bartoszewskiego można streści mniej więcej tak: finansowany przez Niemców putinofil, stanowiący negatywny przykład dla patriotycznej młodzieży. „Niepokorni” nie mogli darować Bartoszewskiemu nazwania „motłochem” osób, zakłócających oficjalne obchody Powstania Warszawskiego w 2012 roku gwizdami i hasłami „Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”. Chodzi tu o rzecz fundamentalną w dualistycznej wizji świata kreowanej przez Gazetę Polską, gdzie – kto nie z nami ten zdrajca narodowy i zaprzaniec. Nie liczą się fakty, osobiste zasługi i dokonania, liczą się obecne poglądy polityczne i na ich podstawie ocenia się również przeszłość.

W dalszej części tekstu pojawią się komentarze użytkowników facebooka. Zachowano pisownię oryginalną.

24 kwietnia 2015 roku o 20:41 na fanpage Niezaleznej.pl pojawiła się informacja o treści: „Bartoszewski w szpitalu”. 62 polubienia. komentarzy kilkadziesiąt. Pierwszy i najwyżej oceniony brzmiał: „oby miał opiekę jak reszta obywateli IIIRP w jego wieku… czyli ustawowe posiłki i opieka -czyli eutanazja”. (Autor: Anonimowy, 32 polubienia). Drugi pod względem popularności (18 polubień) komentarz to: „Niech biegną szybko po” pawulon ” by mu mięśnie zwiodczaly”. Autorką jest pochodząca z Łodzi Joanna Świstak, przebywająca na emigracji w Danii i pracująca w firmie Widex. Przypadkiem (?) jest fakt, iż wśród 160 facebookowych znajomych u pani Joanny znajdujemy Pawła Bobołowicza z PiS-owskiego Radia Wnet, Cezarego „Trotyla” Gmyza oraz europosłankę PiS, Beatę Gosiewską. Nie ma więc wątpliwości jakiej opcji zwolenniczką jest pani Joanna…

Nie brakuje również komentarzy o charakterze antysemickim: „Jednego ZDRAJCĘ mniej. Oby cie panie „profesorze” sprawiedliwie osądzono wedle zasług. Żegnaj o ty co cię z Auschwitz Szkopy wypuściły ze względu na zły stan zdrowia.w knesecie żałoba.” (Autor: Anonimowy). Komentarze nie były kasowane co świadczy o tym, że padały przy pełnej aprobacie administratorów profilu. Podobnie jak stwierdzenie, iż „Niech się śpieszy, bo Bronek za chwilę zostanie wysadzony z fotela prezydenckiego i kto mu wygłosi mowę pożegnalną” autorstwa aktywisty PiS z Aleksandrowa Łódzkiego, Krzysztofa Kołopelski, dumnie pozującego do zdjęcia z Andrzejem Dudą.

10906382_408789179301130_2752091279371235652_n

Do hitów należy zaliczyć jeszcze kilka wpisów, które padły gdy inne media ogłosiły śmierć Władysława Bartoszewskiego, a mianowicie:

– „Przeżył swoje życie w zdradzie,fałszu i nienawiśćci do narodu Polskiego”. (Autor: Józef Wojnach)

– „pesudoprofesor wyzionął się i kto będzie przemawiał na jego trumną? Ano z bulem bedzie rzeGNANY na tamte strone, a tak sie bidaczyna bał że co nie daj Boże ktoś inny będzie się musiał trudzić i dobierać słowa „uwielbienia nad jego szczątkami” Nie to żebym drwił sobie z czyjejś śmierci, ale czas juz na niego, dość nam POLAKOM naubliżał na tym łez padole”. (Autor, zamieszkały w Toronto: Andrzej Zwolak, rodem ze Stargardu w Zachodniopomorskim.

– „Słowa tajemniczego poety…….wiatr mu nawial lisci kupe,zdechlo bydlę ch.. mu w d…” (Ryszard Sowa)

– „Zdech”. (zachowano pisownię oryginalną) (Autor: Rafał Jan Śliwa)

– „no juz nareszcie zwolnil wyro” – Przemysław Pietrasik z Opoczna, obecnie we Fryburgu w Szwajcarii.

To jednak jeszcze nie koniec. Na dobre, czytelnicy Niezaleznej.pl rozbestwili się pod dobrą nowiną na łamach swojego portalu. O 21:08 podano informację o treści „Władysław Bartoszewski nie żyje”. 595 polubień, 212 udostępnień. W liczbie zebranych wyrazów uznania w postaci polubień przoduje niejaki Łukasz Katolik działacz PiS z Będzina, również posiadający zdjęcie z Andrzejem Dudą.

10441369_652142784898144_8233772563657255279_n

Zyskał 255 polubień informując, iż „temu panu flagi nie wywiesi” uzasadniając następującymi słowami: „Poczytaj gazetę koszerna.Tam Bartman urasta do rangi autorytetu jak każdy plujący na Polskę i Polaków”. „Wywieś izraelską” – radzi Piotr Cieślik, właściciel hurtowni jajek https://www.facebook.com/FH.GOTA.

268 polubień uzyskał komentarz Przemysława Niewiadomego o treści „Ugryzł się w język i jad go zabił..”.

„CIEMNA STRONA NASZEJ POLITYKI ODEJSZŁA TEN KTÓRY PUBLICZNIE POWIEDZIAŁ IŻ POLACY TO BYDŁO A POLSKA TO PASKUDNA PANNA NA WYDANIU,OJ ŻYDZIE TRAFIŁEŚ W KOŃCU DO DOMU pana tam gdzie już gar ze smołą czeka OBY WIECEJ TAKICH PSEUDO POLAKÓW PODZYTYCH ŻYDOSTWEM PAN BÓG ROZLICZYŁ AMEN!!!!” – stwierdził Mirosław Kozłowski ze Szczytna.

„jak te gady żydowskie długo żyją, już myślałem że ten pasożyt jest nieśmiertelny… ufff gieremek, mazowiecki teraz ten gad, następny proszę…” (Dominik Leszcz)

Pojawiają się również głosy, dobrej patriotycznej polskiej młodzieży. „Jednego dupka mniej. Chociaz jego życzenie sie spelni pomimo ze myslal iz dluzej pozyje ale to znak ze bul nie bedzie prezydentem…” – pisze Ewelina Cichy z Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłojątaja w Pińczowie. „Był żyden nie ma żydka”, żadna strata!!!” dodał Sławomir Dybacki ze wsi Mońki.

Głos zabrał też prezes zarządu regionu w Polsce Razem Jarosława Gowina z Rudy Śląskiej, niejaki Kazimierz Płotkowski. „To dobry znak .Teraz już można wybrać idiotę na Prezydenta a Komorowski może też odejść w spokoju.”

10527757_1454294214839063_6985810932882226659_n

Warte odnotowania są również: „Zdechło pejsate ścierwo”, autor: Michał Borzymek, pracownik serwisu ALKOM (Basztowa 16, Kraków) oraz „Żeby mu grób kutasami zarósł” Tomasz Walisiak ze stowarzyszenia DzielnyTata.pl.

Wszystkie wpisy z ich autorami można znaleźć tutaj:

Nie trudno zauważyć, że wpisy neutralne, umiarkowanie negatywne czy też pozytywne stanowią zdecydowaną mniejszość w bagnie nienawiści, prymitywizmu, antysemityzmu czy zwykłego bydlactwa, którego żaden z dziennikarzy ani moderatorów owego portalu nie zauważył i nie raczył skomentować. Dlaczego? Dlatego, że nikt na łamach Niezaleznej.pl nie będzie bronił człowieka sprzeciwiającego się polityce partii Kaczyńskiego, jeżeli nie wywęszy w tym korzyści politycznej dla siebie.

Nędza intelektualna i prymitywizm polityczny nie pozwalają również na konstruktywną krytykę Bartoszewskiego w kwestii jego działalności politycznej przy Platformie Obywatelskiej, gdyż trudno jest zarówno czytelnikom jak i dziennikarzom Gazety Polskiej krytykować z merytorycznych pozycji, gdyż te wymagają myślenia. Pozostaje więc proste i nic nie wnoszące do dyskusji stwierdzenia, że „Komoruski to nie polski prezydent” czy „Tusk i Putin zamordowali Lecha Kaczyńskiego” (w domyśle, skoro Bartoszewski ich popierał to taki sam z niego zdrajca). Stąd też taka, a nie inna reakcja na śmierć powszechnie szanowanego człowieka ze strony post-smoleńskiego motłochu i niemoc redakcji, która innych niż tego typu czytelników nie ma i mieć nie będzie.

Reakcji na powyższe uwagi nie będzie żadnej. Rączki pozostają czyste, gdy wcześniej na prywatnych profilach zmieściło się kilka kulturalnych refleksji, a tolerowanie „innych” głosów nie musi się równać popieraniu. Ewentualnie padnie stwierdzenie że czytelników Gazety Polskiej sprowokowała Gazeta Wyborcza. Na chwilę obecną, środowisko PiS znajduje się pod kontrolą swojego lidera. Psychopaci i socjopaci związani z tą partią są więc na krótkiej smyczy kontrowersyjnego lecz rozsądnego przywódcy. Otwartą kwestią pozostaje to, do czego będą zdolni, gdy staną się od niego naprawdę NIEZALEŻNI, mając takich fanatycznych zwolenników, a nie mając stopującego ich Prezesa.

Reklamy

Posted on Kwiecień 30, 2015, in Polska, Prawica Tak Bardzo and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: