Droga do nikąd: Polscy nacjonaliści i Złoty Świt

Po każdej naszej publikacji na temat najstarszego działającego ugrupowania neofaszystowskiego w Polsce, zachodzą w jego szeregach jakieś zmiany. Po głośnym odejściu z partii lidera śląskich struktur NOP, Damiana Koniecznego, drzwiami trzasnął również Dawid Gaszyński z Wrocławia i Bogusław Koniuch z Białegostoku, których nazwisk nie widać już na liście członków władz partii.

Narodowe Odrodzenie Polski nie dysponuje już swoimi najsilniejszymi ośrodkami w kraju. Co się stało? Część NOP-owców skarży się na brak wsparcia ze strony swoich zwierzchników podczas odbywania procesów sądowych. Tylko w ostatnim roku zapadło w ich sprawie kilka wyroków grzywny. Innym ciężko legitymizować pro-banderowski kurs partii w sytuacji gdy mainstream europejskich ruchów neofaszystowskich w konflikcie rosyjsko-ukraińskim popiera Rosję.

Być może kierownictwo NOP zdało sobie sprawę, że nic już nie uratuje ich ugrupowania przed upadkiem, dlatego postanowiło zmienić kurs partii na otwarcie nazistowski – celem użycia nowej formuły i przyciągnięcia nowych zwolenników albo zakończenia swojego politycznego żywota z jak największym hukiem.

10361510 623581074434379 4931123357650456393 n (1)O tym, że ludobójstwo na tle etnicznym popełniane na polskiej ludności podczas II wojny światowej nie robi wrażenia na NOP-owcach mogliśmy przekonać się wielokrotnie. W sierpniu 1999 roku na letni obóz szkoleniowy NOP w Dusznikach Zdroju przyjechała delegacja NPD, której przewodził Alexander von Webenau, członek zarządu partii i lider jej przybudówki studenckiej.

Wyraził satysfakcję, że „po raz pierwszy od 1936 roku znów polscy i niemieccy nacjonaliści zasiadają prz y jednym stole”. Stwierdził też, że podczas II wojny światowej obie strony popełniły wiele błędów. Zrównał w ten sposób Polskę i Niemcy jako równoważnych sprawców II wojny światowej. Patrioci z NOP nie oponowali. W 2011 roku jak można było przeczytać na stronie ukraińskiej Svobody, kierownictwo NOP stwierdziło, że Polacy, ani nikt inny nie mają prawa „przedstawiać ocen historii Ukrainy, ani ukraińskich bohaterów”. Tyczyło się to kwestii zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii na Polakach w latach 40. XX wieku.

Taka postawa w kwestii własnej historii nie zaskakuje w związku z dobrymi relacjami między NOP-em, a greckim Złotym Świtem.

golden_dawn_bank

Od lewej: asortyment Złotego Świtu, rzecznik prasowy partii Ilias Kasidiaris ze świeżo zaprzysiężonymi członkami partii (rok 2012), wiceprezes partii Christos Pappas po godzinach

Złoty Świt to partia odwołująca się przez cały okres swojej historii bezpośrednio do narodowego socjalizmu, który usiłuje łączyć z greckimi elementami kulturowymi. W dobie swojego pierwszego sukcesu wygładziła wizerunek rezygnując m.in. z oddawania czci bogom starożytnym na rzecz sojuszu z cerkwią prawosławną. Jej liderów cechował od zawsze ciepły stosunek do reżimu okupującego podczas wojny ich kraj (link).

Kontakty Złotego Świtu z NOP sięgają lat 2004-2009 kiedy obydwie partie zasiadały w Europejskim Froncie Narodowym – nie istniejącej już międzynarodówce neofaszystowskiej. Na portalu Nacjonalista.pl będącym tubą propagandową NOP, wzmianki o Złotym Świcie pojawiają się w kontekście pierwszych sukcesów wyborczych.

Partia określana jest mianem trzeciopozycyjnej, narodowo-rewolucyjnej lub narodowo-radykalnej, nigdy narodowo-socjalistycznej. Po sukcesie wyborczym Złotego Świtu i zaprzysiężeniu jego członków na posłów greckiego parlamentu, prezes NOP wysłał swoim starym znajomym list gratulacyjny, który opublikował również w sieci. W wydanym w sierpniu 2013 roku numerze pisma „Szczerbiec” pojawił się artykuł lidera Złotego Świtu, Nikosa Michaloliakosa pt. „W walce z globalizmem” oraz laurka na cześć greckich nazistów autorstwa Wojciecha Trojanowskiego. Miesiąc później doszło do zabójstwa Pavlosa Fyssasa popełnionego przez działaczy Złotego Świtu co poskutkowało masowymi aresztowaniami nazistów oraz falą procesów sądowych w tym dwóch o zabójstwo. Wyrazy solidarności popłynęły zarówno ze strony NOP w Polsce jak i NOP w Anglii.

W odpowiedzi, NOP spotkał się z wyrazami solidarności ze strony greckich nazistów, gdy trójka jego członków została oskarżona, a później skazana za propagowanie faszyzmu kiedy to 11 listopada 2013 roku publicznie wznieśli ręce w hitlerowskim pozdrowieniu nad pomnikiem ofiar II wojny światowej.

Ciekawym jest fakt, że o ile NOP oraz jego obecni sojusznicy związani z Batalionem Azov oraz National Action w Anglii sprzeciwiają się polityce Rosji we wschodniej Ukrainie nie zaprzestali kontaktowania się ze Złotym Świtem oraz wspierania go w sytuacji gdy kierownictwo partii opowiada się po stronie Rosji. W specjalnym wywiadzie dla Głosu Rosji, Michaloliakos stwierdził:

„Większość Europejczyków obudziła się, nie chce już widzieć Europy jako niewolnicy amerykańskiej polityki. Przeciwko takiej właśnie Europie walczą eurosceptycy. Chcemy innej Europy, której częścią może być także Rosja.”

„Grecja i Rosja są naturalnymi sojusznikami. Grecja może w perspektywie zapewnić Rosji dostęo do ciepłych mórz, a Rosja w zamian mogłaby zadbać o bezpieczeństwo narodowe Grecji.”

„Grecja powinna mieć uczciwego sojusznika ze wspólnymi interesami, jakim jest Rosja, z którą łączy nas coś głębszego, niż interesy geopolityczne – prawosławie.”

Michaloliakos utrzymuje również kontakt z Aleksandrem Duginem, który podczas swojej wizyty w Grecji, którą odbył na zaproszenie obecnego ministra spraw zagranicznych w rządzie Syrizy… odwiedził go w więzieniu. Złoty Świt wspierał Janukowycza jako legalnego prezydenta Ukrainy natomiast Majdan określił jako „dążenie do destabilizacji Ukrainy i rozlewu krwi przez UE, USA i lobby syjonistyczne” oraz „ingerencję atlantystów i jankesów w geopolityczną przestrzeń Eurazji”.

pngCzłonkom NOP nie przeszkadzał fakt, iż jeden z ich sojuszników jest gotowy ramię w ramię z agresorem zadziobać jego innego sojusznika. Spotkanie członków NOP i Złotego Świtu odbyło się w Rzymie 28 lutego 2014 podczas międzynarodowego zlotu faszystów w hołdzie Mikisowi Makantasowi, włoskiemu neofaszyście greckiego pochodzenia poległemu z rąk antyfaszystów. Szef Wydziału Zagranicznego NOP, Michał Lewandowski (zamieszkały w Londynie), lider Greckiej Dywizji NOP Adam Mikulski oraz przedstawiciel Złotego Świtu, Antonios Gregos omówili warunki współpracy obydwu partii. W styczniu 2015 roku po kolejnych wyborach w Grecji, szef NOP wystosował kolejny list gratulacyjny.

Grecka Dywizja NOP przed spotkaniem w Rzymie gościła w biurze Złotego Świtu w Atenach i pojawiła się na kilku demonstracjach Złotego Świtu. Nie gromadzi wokół siebie tłumów, a część osób fotografujących się przy jej banerze nie jest nawet Polakami. Sam Adam Mikulski mieszka w Grecji już od dłuższego czasu. Pochodzi z Ostrołęki (woj. Mazowieckie) i jest pracownikiem Radia Emigrant.

Jakiś czas temu słuch po Greckiej Dywizji NOP zaginął. Nie tylko brak informacji o jej aktywizmie, zniknęła również jej facebookowa strona. Być może wzorem Gaszyńskiego i Koniucha, Adam Mikulski również opuścił szeregi NOP. Nie próżnuje jednak środowisko londyńskie. Podróżuje po całej Anglii organizując razem z lokalnymi nazistami akcje solidarnościowe ze Złotym Świtem.

zrzut_ekranu-43

Grecka Dywizja Narodowego Odrodzenia Polski na demonstracji Złotego Świtu w Atenach (31 stycznia 2015)

Trudno na chwilę obecną stwierdzić, jak długo uda się współpracować ugrupowaniom przedstawiającym różne zdanie na kwestię Rosji i Ukrainy. Być może dla obydwu stron nie jest to sprawa na tyle istotna aby wzajemnie się bojkotować.

O ile Ruch Narodowy kontaktów ze Złotym Świtem nie utrzymuje, nie sposób jest ukryć fascynacji greckimi nazistami z jego strony. Obecny kierownik ONR określił Złoty Świt mianem „najbardziej „romantycznego” ruchu narodowego w Europie”. Na stronie Marszu Niepodległości możemy przeczytać, iż Straż Marszu Niepodległości „czerpie bogate tradycje i doświadczenie z bratnich organizacji: Węgierska Magyar Gárda oraz Grecki Złoty Świt”.

Jest to ze strony Ruchu Narodowego bardziej napinanie się niż prezentowanie jakichkolwiek realnych związków z grecką skrajną prawicą.

Reklamy

Posted on Maj 19, 2015, in Antysemityzm, Grecja, Kontakty Międzynarodowe, Polska, Rasizm and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: