Finlandia: Populistyczna prawica w rządzie

19 kwietnia w Finlandii odbyły się wybory parlamentarne. Dobry wynik uzyskali prawicowi populiści z partii Prawdziwych Finów. Zdobyli 17,8% głosów zyskując 38 miejsc w parlamencie. Są trzecią partią co do ilości oddanych na nią głosów oraz drugą co do ilości miejsc w parlamencie.

Partia Prawdziwych Finów ma również swoich posłów w Parlamencie Europejskim. Udziela się w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów razem z PiS, brytyjską Partią Konserwatywną oraz niemiecką Alternatywą Dla Niemiec (AfD). Grupie przewodzi obecnie muzułmanin, Syed Kamall. Prawdziwi Finowie, podobnie jak członkowie AfD znani są z poglądów antymuzułmańskich i rasistowskich.

sannfinlandare_sterilisera_afrikanska_man_olli_sademies_-630x341Jeden z jej członków, Olli Sademies stwierdził ostatnio na łamach swojego profilu na facebooku, iż imigranci z Afryki powinni być sterylizowani gdyż posiadają za dużo dzieci. Sademies z powodu zbyt małej ilości zdobytych głosów nie wszedł do parlamentu, a od jego słów odcięło się kierownictwo partii (źródło).

Partia dowodzona jest przez Timo Soiniego, byłego działacza partii chłopskiej, SMP. Soini jest ortodoksyjnym katolikiem. Partia stosuje retorykę nacjonalistyczną i usiłuje kreować się na ugrupowanie socjalno-konserwatywne krytyczne wobec neoliberalizmu. Jednocześnie otwarcie inspiruje się konserwatywno-liberalną brytyjską UKIP. Postuluje progresję podatkową i model państwa opiekuńczego co łączy z kulturowym konserwatyzmem i wrogością wobec innych form rodziny od „modelu tradycyjnego”.

Jednocześnie prowadzi „walkę z szariatem” oraz domaga się zwiększenia represyjności państwa ze zwiększeniem uprawnień policji włącznie. Mimo, iż partia wydaje się być łagodna w swoim dyskursie w stosunku do innych ugrupowań skrajnej prawicy w Europie, uznawana jest w Finlandii za rasistowską. Jeden z jej posłów, został skazany na karę 1400 euro grzywny za rasistowskie komentarze dotyczące muzułmanów jakie zamieścił na swoim blogu (źródło).

Timo Soini, lider partii Prawdziwych Finów. Soini w towarzystwie lidera Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii, Nigela Farage’a

Druga kara grzywny, tym razem za podżeganie do nienawiści rasowej spadła na partię w czerwcu 2012 (źródło). Największy skandal w wykonaniu Prawdziwych Finów miał miejsce w październiku 2013, gdy skazany wcześniej na 1400 euro grzywny, James Hirvisaari zaprosił do parlamentu działacza neofaszystowskiego, Seppa Lehto.

Lehto jest znaną postacią na scenie skrajnie prawicowej w Finlandii w związku z czym, poseł Prawdziwych Finów miał pełną świadomość co do tego z kim się zadaje.

Lehto podczas swojej obecności w fińskim parlamencie wykonał kilka faszystowskich pozdrowień, co uwiecznił na zdjęciach opublikowanych później na Facebooku. Rezultatem tej akcji było usunięcie Hirvisaariego z partii.

Zobacz też: Paranoje partii Nigela Farage’a

W Internecie można znaleźć blog kolekcjonujący ciekawe wypowiedzi Prawdziwych Finów. Amon Rautiainen, polityk z miejscowości Kotka twierdzi, iż „Blood & Honour to wspaniały portal”, a słuchanie nazistowskiej muzyki czy chodzenie w koszulkach z Tottenkopfem nie czyni nikogo nazistą. Poza tym „naziści podobnie jak buddyści czy chrześcijanie stworzyli wiele myśli, których wstydzić się nie muszą”. Z kolei Heidi Kuittinen twierdzi, że Holocaust to żydowski fałsz (Hitler był według niego Żydem), którego celem było zdobycie sympatii świata i budowa Izraela.

Seppo Lehto w towarzystwie grupy nazi-skinheadów oraz przy fragmencie pomnika Lenina podczas wykonywania faszystowskiego pozdrowienia

Konserwatywno-narodowy konglomerat pełen rasistowskich oszołomów: tak z grubsza wygląda partia, która będzie kontrolować niektóre resorty siłowe Finlandii. Lider Prawdziwych Finów, będzie w nowym rządzie ministrem spraw zagranicznych i kontaktów z UE.

Czy eurosceptyk jako minister spraw zagranicznych kraju UE może przerażać? W konfrontacji z innymi ministrami wydaje się być bardzo umiarkowany. Populistyczna prawica otrzyma na pewno resorty: obrony, pracy i sprawiedliwości oraz zdrowia (źródło). Nowy minister obrony Finlandii, Jussi Niinisto domaga się rewizji granic z Rosją, minister sprawiedliwości, Jari Lindstrom chce wprowadzenia kary śmierci, a zdrowia – Hanna Mantyla jest „krytyczna” wobec szczepionek.

W konfrontacji z rzeczywistością tego kraju, klimat polityczny Polski wydaje się być ni mniej ni więcej niż stabilny i łagodny…

Więcej o Partii Prawdziwych Finów: David Arter, Analysing ‘Successor Parties’: The Case of the True Finns, West European Politics – Volume 35, Issue 4, 2012

Reklamy

Posted on Maj 28, 2015, in Analizy, Finlandia, Prawicowy Populizm, Rasizm and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: