Konrad Rękas: Barwny polityk na barwne czasy

Konrad Rękas – jeden z wiceprzewodniczących pro-kremlowskiej partii Zmiana oraz działacz stowarzyszeń dziennikarskich i rolniczych związków zawodowych to z pewnością jedna z najbarwniejszych postaci na scenie skrajnie prawicowej w Polsce.

Jego perfidne cwaniactwo polityczne uprawiane od lat, połączone z działalnością międzynarodową skłoniło nas do przybliżenia czytelnikom tej postaci. Działalność Rękasa charakteryzuje to, że kręci się w wielu środowiskach, w teorii zupełnie do siebie nie przystających. Można tu wymienić partie: Prawica Narodowa, Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne, Stronnictwo Narodowe, Samoobrona RP, Ruch Patriotyczny (partia Antoniego Macierewicza) oraz organizacje takie jak: Klub Zachowawczo-Monarchistyczny i Komitet Wyborczy „Nowa Prawica” z ramienia którego kandydował na prezydenta Chełma.

Komitet nie miał nic wspólnego z popularną w owym czasie partią Kongres Nowej Prawicy, której chełmskie struktury oficjalnie odcięły się od jego działalności. Jest członkiem redakcji portalu Konserwatyzm.pl, prowadzonego przez prof. Adama Wielomskiego. Ostatnio można go spotkać w towarzystwie szeregowych członków oraz liderów OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego lubelskiej rady wojewódzkiej.

Rękas wywodzi się z lubelskich środowisk neonazistowskich. Pod artykułem opisującym postać legendy brytyjskiej sceny neonazistowskiej, Iana Stuarta (lidera grupy Skrewdriver) zamieszczonym na portalu Konserwatyzm.pl zdarzyło mu się nawet przyznać do współpracy z Blood & Honour.

Na zdjęciu od prawej: Grzegorz Wysok (nacjonalista z Lublina) oraz Konrad Rękas (w koszulce z emblematami Ku-Klux-Klanu). Biuro ZChN, rok 1993

11328797_1428454337475224_1547921042_nDziałalność polityczną w środowisku narodowym zaczął równie ciekawie. W 1996 roku z grupą bojówkarzy napadł na osoby zbierające podpisy poparcia w wyborach dla Jacka Kuronia i Aleksandra Kwaśniewskiego. Napastnicy krzyczeli „idźcie okradać Jerozolimę”. W tamtym okresie Rękas był członkiem partii Prawica Narodowa, przewodzonej przez Krzysztofa Kawęckiego, późniejszego wiceministra edukacji w rządzie Jerzego Buzka.

Po wygraniu wyborów prezydenckich przez Kwaśniewskiego zorganizował demonstrację ku czci Eligiusza Niewiadomskiego, mordercy pierwszego Prezydenta Polski, Gabriela Narutowicza. Manifestanci, działacze Prawicy Narodowej i Niezależnego Zrzeszenia Studenckiego spalili kukłę oznaczoną gwiazdą Dawida i napisem „Stoltzman” (wg antysemickich pism „prawdziwe” nazwisko Kwaśniewskiego).

Przewijając się przez środowisko Leszka Bubla, Ryszarda Bendera czy Bolesława Tejkowskiego trafił do Samoobrony w szeregach której dorobił się stanowiska radnego sejmiku województwa lubelskiego w 2002 roku. W 2006 został skazany na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za podrobienie podpisów pod listą założycielską Chrześcijańskiego Towarzystwa Obywatelskiego „Legia Akademicka” im. Aleksandra margrabiego Wielopolskiego, czego dopuścił się 10 lat wcześniej. Prokuratura oskarżała go też o fałszowanie podpisów w indeksie studenckim w 1995 roku.

Konrad Rękas studiował wtedy na Wydziale Prawa KUL i prawdopodobnie nie wiedział jeszcze jak wiele będzie miał wspólnego z prawem.

Od czasu gdy zaangażował się w Samoobronę (z drobną przerwą), prowadzi stałą współpracę z Mateuszem Piskorskim (również wywodzącym się z polskich środowisk neonazistowskich). Jest też wiceprezesem Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych (ECAG). Piskorski po epizodzie w Polskiej Partii Pracy próbował przejąć osieroconą przez jej dawnego lidera partię i stworzyć z niej kremlowską ekspozyturę w Polsce. Wiele wskazuje na to, iż nie każdy działacz partii chciał się na to zgodzić. W takich okolicznościach powstała Partia Zmiana. Działalność Rękasa w ramach ECAG bynajmniej nie ograniczała się do pisania artykułów.

1383135_673544635991340_808695192_n

Konrad Rękas i Nick Griffin (wówczas lider Brytyjskiej Partii Narodowej), Azerbejdżan – październik 2013. Kornel Sawiński (Euroazjatycki Związek Młodzieży), Konrad Rękas i Bartosz Bekier (Falanga) – ratusz w Kijowie, luty 2014

Obecny wiceprezes ECAG i działacz partii kontrolowanej przez prezesa ECAG uczestniczył w „misjach obserwacyjnych” m.in. w Mołdawii oraz Azerbejdżanie. Owe „misje obserwacyjne” to podróże po krajach byłego ZSRR, których celem jest produkcja użytecznych dla kremlowskiej propagandy analiz i relacji z odbywających się tam wydarzeń politycznych. W stolicy Azerbejdżanu – Baku, Rękas spotkał się z liderem brytyjskich neofaszystów, Nickiem Griffinem z którym przeprowadził wywiad umieszczony później na portalu Konserwatyzm.pl.

Ze związanymi z ECAG i osobą Mateusza Piskorskiego działaczami Falangi i ruchu euroazjatyckiego odwiedził również Kijów podczas zamieszek na Majdanie. Znalazł się również na liście uczestników konferencji „Rosja, Ukraina, Noworosja: globalne problemy i zmiany” w Jałcie na której gośćmi specjalnymi oprócz niego, Piskorskiego i Bekiera mieli być m.in. Roberto Fiore, Nick Griffin oraz delegaci Jobbika. Większość neofaszystów z zachodu dała sobie z konferencją spokój.

Mimo, iż ekipa z Polski nie widnieje na zdjęciach, które opublikowano, istnieją dokumenty potwierdzające ich obecność (albo co najmniej zamiar pojawienia się) na Krymie w dniach 29-31 sierpnia 2014. Okazuje się, że miał im również towarzyszyć… Janusz Korwin-Mikke.

Korwin-Mikke miał jedynie dostęp do ogólnej części konferencji. Trio Rękas-Piskorski-Bekier mieli natomiast uczestniczyć w zamkniętej części zjazdu, będącej sesją na rzecz powołania „Antymaidanowej Rady Federacji Rosyjskiej”.

Są to dokumenty będące załącznikami do emaila wysłanego 22 sierpnia 2014 roku o godzinie 15:26 przez niejakiego Eduarda Popova do Georgija Gavrisza, bliskiego współpracownika Aleksandra Dugina, byłego pracownika ambasady Rosji w Atenach.

Ten barwny polityk raczej szczyt swojej kariery ma już za sobą. Mimo aktywności wokół rolniczych związków zawodowych raczej marne ma szansę na budowę nowego ruchu na miarę Samoobrony, która zaprowadziła go do stanowisk takich jak funkcja przewodniczącego sejmiku lubelskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug.

W wolnych chwilach pojawiał się na nacjonalistycznych marszach lub organizował nacjonalistyczne demonstracje. Stawał w obronie antysemickich plakaciarzy twierdząc, że „krytykowanie marnowania pieniędzy publicznych na inicjatywy co najmniej wątpliwe – jak najbardziej mieszczą się w dyskursie publicznym, w przeciwieństwie zresztą do nagonki prowadzonej przez Gazetę Wyborczą”.

Broniąc kolegów z młodości związanych z lubelskim środowiskiem Blood & Honour, Rękas ani na chwilę nie zapominał o działaniach pro-rosyjskich takich jak oddawanie czci żołnierzom Armii Czerwonej w towarzystwie kolegów z Partii Zmiana lub składanie kwiatów Armii Ludowej w rocznicę bitwy pod Rąblowem.

11102684_975982639080870_8472934892346124196_n

Konrad Rękas i radca ambasady Rosji w Polsce: Władysław Wybornow, Obchody 71 rocznicy bitwy pod Rąblowem. Delegacja Zmiany na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Kazimierzu Dolnym, czerwiec 2015

Pod pomnikiem Armii Ludowej spotkał nie tylko „kombatantów” urodzonych w latach 40., ale też radcę ambasady rosyjskiej oraz lokalnych polityków SLD. Jak można łączyć to ze stawaniem w obronie „patriotów – sympatyków socjalnej odmiany ruchu narodowego” odpowiedzialnych za atakowanie osób zaangażowanych w upamiętnianie Holocaustu? To wie już tylko Rękas.

Niestety, człowiek ten zadomowił się na dobre w wielu środowiskach aspirujących do polityki, co powinno budzić zaniepokojenie. Podobnie jak brak konsekwencji wynikających z kontaktów z nim, którymi powinni zostać objęci zadający się z nim politycy.

Reklamy

Posted on Czerwiec 9, 2015, in Kontakty Międzynarodowe, Polska and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: