Artur Zawisza: Trudny polityk na trudne czasy

Artur Zawisza – członek rady decyzyjnej Ruchu Narodowego i jedna z jego lokomotyw wyborczych to jednocześnie jeden z najbardziej problematycznych członków tego ugrupowania. Największe zastrzeżenia budził w szeregach Obozu Narodowo-Radykalnego.

Jak możemy dowiedzieć się z rozmów byłego Kierownika Głównego ONR Przemysława Holochera ze swoimi podwładnymi, Zawisza zapraszał na zjazdy Ruchu Narodowego starych znajomych, z którymi oglądał w telewizji „pół nagie dupy”. Podczas oglądania Fashion TV znajomi Zawiszy obdarzali działaczki ONR komplementami takimi jak romantyczne i katolickie „fajne masz cycki” (link).

Według koordynatora Małopolskiej Brygady ONR, usiłował deprawować młodsze działaczki nacjonalistyczne (link). Oto jak wygląda cnota byłego posła optującego za… wpisaniem do Kodeksu Karnego przestępstwa „biernego zachęcania do seksu”. Miałoby ono polegać na noszeniu przez kobiety kuszących strojów i mocnego makijażu w okolicach dróg (link).

pap_artur_zawisza_arch_600W jaki sposób były poseł PiS trafił na scenę neofaszystowską? Jaka jest jego rola w Ruchu Narodowym? Żeby odpowiedzieć na te pytania należy przyjrzeć się jego dotychczasowej działalności politycznej – wytykanej mu również przez jego przeciwników na skrajnej prawicy.

Młodość Zawiszy owiana jest rąbkiem tajemnicy. Działacze podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego nie widzieli u niego sympatii endeckich. Poważniejszą działalność polityczną rozpoczął podczas studiów na KUL, gdzie spotkał Wiesława Chrzanowskiego, który wciągnął go do ZChN. Z tamtego okresu zna go Konrad Rękas, lubelski polityk, którego ścieżki kariery krzyżowały się z losami Artura Zawiszy.

Według artykułu w Newsweeku obydwaj znają się z Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, który obydwaj formalnie nadal są członkami. Jednak mogli się również spotykać w siedzibie ZChN, w której Rękas bywał ubrany w koszulkę z emblematami Ku-Klux-Klanu (link).

Rękas twierdzi, że w klapie marynarki Zawiszy zauważył wtedy mały czerwony znaczek krzyża celtyckiego, podarowany przez Dereka Hollanda, ideologa Third Position i brytyjskiego National Front. Ale gdy pytano, kto jest dla niego wzorem, wymieniał nazwiska krwawych dyktatorów: Antonio Salazar z Portugalii, Francisco Franco z Hiszpanii i Augusto Pinochet z Chile (link).

291586 4135211379917 931414583 o

Z lewej: Robert Winnicki, Daniel Pawłowiec, Nick Griffin, Bela Kovacs, Artur Zawisza. Z prawej: Rafał Mossakowski, Zawisza, Adam Gmurczyk

Inni ideolodzy lub członkowie Third Possition wielokrotnie spotkali się z nim w Polsce. Byli wśród nich Nick Griffin i Roberto Fiore, którzy odwiedzali Marsz Niepodległości. Griffin przyjechał również do Warszawy w towarzystwie Beli Kovacsa, polityka Jobbika oskarżonego później o szpiegostwo na rzeczy Rosji celem otwarcia tu biura Europejskiego Sojuszu Ruchów Narodowych.

Znajomym Zawiszy jest również Adam Gmurczyk z którym mimo różnic politycznych (animozji między Ruchem Narodowym a Narodowym Odrodzeniem Polski) utrzymuje przyjazne relacje. Obaj mieszkają w Legionowie. Podczas swojego posłowania, Zawisza stawał w obronie „prześladowanych” neofaszystów związanych z NOP.

W 1997 roku, Zawisza zrezygnował ze startu z list AWS gdzie działało wielu nacjonalistów. Podyktowane to było perspektywą piastowania funkcji redaktora naczelnego „Naszego Dziennika” wydawanego przez Tadeusza Rydzyka. Zakonnik-biznesmen szybko jednak zrezygnował z tego planu przekazując tę funkcję Arturowi Górskiemu, będącemu wtedy prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego.

Z pomocą przyszli mu jednak dawni koledzy i załatwili mu stołek doradcy szefa kancelarii premiera Jerzego Buzka i członka zarządu PZU. Był też sekretarzem generalnym ZChN. Niespodziewanie, w 2001 roku przeszedł do Przymierza Prawicy i stał się kandydatem na posła z list PiS. Wcześniej był krytykiem „chadeckich socjalistów” z Porozumienia Centrum (poprzedniej partii braci Kaczyńskich).

Początkowo, grupa Przymierza Prawicy odgrywała istotną rolę w PiS, gdyż jego członkowie (Kazimierz Marcinkiewicz i Marek Jurek) sprawowali funkcje premiera i marszałka sejmu. Kaczyńscy szybko pozbyli się jednak Marcinkiewicza z funkcji premiera, a Marek Jurek zrezygnował z funkcji marszałka sejmu gdy Jarosław Kaczyński nie narzucił w PiS dyscypliny partyjnej nad głosowaniem w sprawie zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych.

Część prawicowych posłów PiS założyła wtedy partię Prawica Rzeczypospolitej. Zawisza nie wszedł w jej skład, ale podobnie jak jej liderzy kandydował bezskutecznie z list Ligi Polskich Rodzin do Sejmu. Później postanowił iść inną drogą.

z6440660AA,Irlandczyk-Declan-Ganley-i-jego-polski-zastepca-Ar

Z Declanem Ganleyem w Polsce (funkcyjnym prezesem partii Libertas) oraz z Danielem Pawłowcem jako wiceprezesi partii Libertas Polska

W 2008 roku, irlandzki przedsiębiorca i polityk eurosceptyczny Declan Ganley założył partię polityczną Libertas, która miała ambicje budowy struktur w całej Europie. Na przełomie 2008 i 2009 roku skontaktował się ze skrajnie prawicowymi kręgami politycznymi w Polsce w skład których wchodzili byli posłowie PiS w tym Zawisza.

Wcześniej, działacze Młodzieży Wszechpolskiej na czele z Danielem Pawłowcem zarejestrowali partię Lewica i Demokraci, której celem było sabotowanie działań koalicji SLD-SDPL-UP, nieformalnie działającej pod szyldem LiD. W lutym 2009, partia LiD zmieniła nazwę na Libertas Polska, której nowym prezesem został Ganley, a Zawisza i Pawłowiec wiceprezesami.

Projekt poniósł jednak porażkę i zniknął równie szybko jak się pojawił. Przez towarzystwo przewinął się również ciekawy polityk w postaci Mateusza Piskorskiego. Mimo porażki swojej wizji Europy pod egidą irlandzkiego bogacza, wiceprezesi Libertasu nie tracili wiary i wzięli się za budowę nowego ruchu.

11182350_10205049479129495_8844184069473050586_n

Były poseł u boku Roberta Winnickiego pod Sejmem RP oraz w towarzystwie członków Obozu Narodowo-Radykalnego – Podhale

11 listopada w Warszawie organizowane były nacjonalistyczne marsze od których bohaterowie niniejszego tekstu trzymali się z daleka, gdyż byli posłami koalicji rządzącej. Sytuacja się zmieniła więc postanowili na jego kanwie wrócić do polityki. Schowano jawnie antysemickie hasła oraz zmieniono retorykę neofaszystowską na narodowo-katolicką. Do komitetu honorowego „Marszu Niepodległości” zaproszono dawnych kolegów Zawiszy z których część: Stanisław Pięta, Artur Górski i Arkadiusz Czartoryski nadal była działaczami PiS. Marek Jurek szybko z tego towarzystwa się wycofał, jednak politycy PiS byli członkami komitetu do samego jego końca.

Po dwóch latach maszerowania stworzono Ruch Narodowy, a pierwotnego hegemona inicjatywy jakim był Obóz Narodowo-Radykalny zmarginalizowano. Zawisza pełni rolę jednego z częściej zapraszanych do telewizji reprezentantów ugrupowania. Bywa w telewizji regularnie na przemian z Witoldem Tumanowiczem, Krzysztofem Bosakiem i Robertem Winnickim.  Nie dystansuje się od środowisk skrajnej prawicy dalekiej od narodowego katolicyzmu.

75589_4988562664159_1873879867_n

Z lewek: Zawisza i Misa Vacic, lider Serbskiego Ruchu Narodowego. Z prawej: Marek Skawiński, Jacek Mędrzycki, Teresa Wójcik, Aneta Borizovski, Misa Vacic, Małgorzata Gosiewska. Zdjęcia pochodzą z lutego 2013 z Warszawy

Serbski Ruch Narodowy 1389 to narodowo-komunistyczna organizacja związana z Obozem Wielkiej Polski, który w latach 2010-2013 współpracował blisko z Ruchem Narodowym. Znani są z antysemityzmu, stosowania przemocy wobec mniejszości seksualnych, postulowania budowy Wielkiej Serbii obejmującej całą dawną Jugosławię oraz pochwalania zbrodni w Srebrenicy.

Pierwszy raz pokazali się na Marszu Niepodległości w 2011 roku, a w lutym 2013 przyjechali do Warszawy na marsz „Kosowo jest serbskie” organizowany przez grupę „Polacy na Rzecz Serbskiego Kosowa” oraz warszawskich Autonomicznych Nacjonalistów. Serbscy nacjonaliści (z których część żyje w Polsce) spotkali się wtedy w szerszym gronie niż środowisko polskich neofaszystów.

Oprócz Marka Skawińskiego z grupy „Polacy na Rzecz Serbskiego Kosowa” oraz Jacka Mędrzyckiego z OWP, na pamiątkowym zdjęciu z Polski widoczna jest dziennikarka Gazety Polskiej, Teresa Wójcik oraz posłanka PiS, Małgorzata Gosiewska.

Zawisza deklaruje, że „lansuje pojęcie judeosceptyzmu jako krytycznej postawy poznawczej”. Kręgi „judeosceptyczne” w jakich się obraca są równie ciekawe jak całokształt jego kontaktów.

11159969_10205049470409277_1848402255530888402_n (1)

Artur Zawisza na zjeździe USOPAŁ na Teneryfie. Z Kamilem Pustułą (zespół Decline) i liderem szczecińskiego Niklota znanym jako Welomir Klimek – zjazd Ruchu Narodowego

Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polaków Ameryki Łacińskiej i Stowarzyszenie Na Rzecz Tradycji i Kultury „Niklot” łączą dwie sprawy. Liderzy obydwu organizacji próbowali sądownie dowodzić, iż nie są antysemitami… z odwrotnym od zamierzonego skutkiem.

Związki z Janem Kobylańskim spowodowały odejście Pawła Kukiza z Komitetu Honorowego Marszu Niepodległości. Argentyński milioner miał zapewnić nacjonalistom środki finansowe po rozbracie Ruchu Narodowego z jego dotychczasowym sponsorem, Ryszardem Oparą – właścicielem spółki Nowy Ekran w którego radzie nadzorczej zasiadał Zawisza.

Neopogański Niklot odgrywa natomiast rolę łącznika między Ruchem Narodowym, a środowiskami kontrkulturowymi. Członków organizacji można spotkać niemalże wszędzie tam gdzie Ruch Narodowy. W otoczeniu Zawiszy pojawiła się nawet „gwiazda” sceny nazi black metalowej, Kamil Pustuła ps. „Thabel” z zespołu Decline. Zespół Decline grywa na koncertach organizowanych przez berlińską sieć Narodowo-Socjalistyczno Black Metalową, która skupia pod swoimi sztandarami zespoły z różnych krajów (więcej o sprawie).

Mimo takich powiązań, czynnikiem który może Zawiszy najbardziej zaszkodzić są związki innej natury.

11393031_10205391689804548_1752554013221045845_n

W towarzystwie Zbigniewa Stonogi, przedsiębiorcy-skandalisty oraz w trakcie debaty ze swoim starym kłopotliwym znajomym Konradem Rękasem

Zawisza gromadzi wokół siebie wielu, specyficznych biznesmenów od właściciela browaru o podejrzanej przeszłości w osobie Marka Jakubiaka (link) po coraz mniej tajemniczego Zbigniewa Stonogę, który przemawiał na Marszu Niepodległości w 2014 roku (o Zbigniewie Stonodze).

Jednocześnie na głowie ciąży mu sprawa spółki Tempo, która być może zaprowadzi go niedługo za kraty (o sprawie pisze: Konrad Rękas) oraz tajemnicze Radio Hobby z Legionowa nadające na swoich łamach audycje Głosu Rosji. Wbrew twierdzeniom Zawiszy jakoby nie miał już udziałów w pro-kremlowskim radiu, nadal figuruje w KRS jako jego współwłaściciel.

Reklamy

Posted on Czerwiec 17, 2015, in Antysemityzm, Kontakty Międzynarodowe, Polska and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: