National Action: Nowa brunatna fala w Wielkiej Brytanii

Upadek Nicka Griffina i jego Brytyjskiej Partii Narodowej połączony z marginalizacją anty-muzułmańskiej English Defense League przekłada się na hegemonię prawicowo-populistycznej partii UKIP w Wielkiej Brytanii z jednej strony i próbę powrotu do brunatnych korzeni z drugiej strony.

Ostatnimi czasy mamy do czynienia w Wielkiej Brytanii z wysypem demonstracji neofaszystowskich na których przeważa symbolika jawnie odnosząca się do nazizmu. Członkowie National Action zdewastowali również pomnik żydowski w Cannon Hill Park w Birmingham.

Obok pomnika powieszono flagę ze swastyką, a na bramie parku zostawiono antysemickie ulotki opatrzone karykaturami z Der Sturmera oraz wysprejowano szablony przedstawiające Gwiazdę Dawida i treść „1% bankierów”, co odnosi się do odsetka populacji żydowskiej w Republice Weimarskiej.

wmm2Upadający neofaszyści brytyjscy znowu podnoszą łby i próbują wylansować się na nowej tendencji na brytyjskiej skrajnej prawicy. Pomagają im… Polacy, którzy stanowią istotny odsetek na kilkudziesięcio-osobowych marszach czy wiecach.

Fanatyzm członków National Action porównywany jest przez brytyjskie grupy antydyskryminacyjne do fanatyzmu młodych dżihadystów.

Grupa ta nie liczy więcej niż kilka tuzinów osób wyrosłych z ruin Brytyjskiej Partii Narodowej i klubów dyskusyjnych skrajnej prawicy funkcjonujących mniej lub bardziej oficjalnie. Wielu z nich było marginalizowanych przez Nicka Griffina w czasach jego rządów w BNP.

Zwiastunem dla powstania National Action był marginalny English National Resistance założony przez byłych członków BNP. W tym samym czasie (rok 2005) inni marginalizowani działacze BNP będący pod wpływem filozofii Alaina de Benoist i Charlesa Champeitera stworzyli grupę New Right o idei oscylującej wokół terceryzmu i narodowego bolszewizmu. Podobną grupą był reaktywowany niedawno IONA London Forum, a podobne pod względem sposobów działania, środowisko skupione wokół weterana National Frontu i byłego doradcy finansowego BNP, Larry’ego Nunna.

tumblr_nlm840Z1eA1qij2hqo1_500Larry Nunn prowadził pod pseudonimem Max Musson stronę internetową Western Spring i różne fora internetowe tworząc wspólnie z konserwatywną Tradinional Britain Group (w szeregach której można spotkać członków Kongresu Nowej Prawicy) coś na kształt kulturowej cieplarni dla rasistów, antysemitów i neofaszystów.

Jeszcze inni rozłamowcy z BNP na czele z fanatycznym antysemitą, Benem Raymondem założyli Integralist Party. Ta grupa odgrywa kierowniczą rolę w projekcie National Action.

Tego typu grono, w połączeniu z innymi działaczami skrajnej prawicy usiłującymi merytorycznie kontestować stanowisko Brytyjskiej Partii Narodowej na kwestie gospodarcze oraz z istniejącym jeszcze National Frontem i reaktywowanym niedawno jawnie nazistowskim British Movement (którego typowego członka widzimy na zdjęciu obok) doszło do podobnych wniosków: To już koniec Brytyjskiej Partii Narodowej i należy przystąpić do budowy nowego ruchu.

Zobacz też: National Action: Young, nazi and dangerous

Do pracy w tym kierunku wzięli się ludzie, którzy już od dawna usiłowali budować nowe partie, a także środowiska poza partyjne takie jak rasistowska sekta Kościół Twórcy, Blood & Honour czy inne nieformalne sieci kontaktowe oscylujące wokół narodowego socjalizmu jak Misanthropic Division kojarzona z Batalionem Azov. Wbrew pozorom reprezentanci takich środowisk w Wielkiej Brytanii również mają już swoje lata i przechodzą przez podobne problemy co weterani tradycyjnych partii skrajnie prawicowych.

Wszyscy ci ludzie, od byłych członków BNP i National Frontu aż po Blood & Honour spotkali się na memoriale Johna Tyndalla, założyciela i pierwszego lidera BNP zdetronizowanego przez Nicka Griffina.

speakersWśród referentów znajdował się Benny Bullman w roli reprezentanta brytyjskiego środowiska Blood & Honour, powstałą w 2013 na skutek kłótni z Griffinem – Brytyjską Partię Demokratyczną jej przewodniczący Andrew Brons.

Nikt nie miał problemu z dzieleniem platformy z kimś takim jak Bullman ani tym bardziej ze stoiskami z rasistowską propagandą. Starzy neofaszystowscy wyjadacze, na czele z Richardem Edmondsem pojawili się później na marszach National Action. Tworząc nowy ruch, podzielono brytyjską skrajną prawicę na „dobrą” i „złą”. Do grona „dobrych” zaliczono Brytyjską Partię Demokratyczną ze względu na jej ciepły stosunek do Johna Tyndalla, Blood & Honour i sojusznika Hitlera, Oswalda Mosleya – lidera powstałej w 1932 roku Brytyjskiej Unii Faszystowskiej. Z punktu widzenia Raymonda, walka z tymi „złymi” nosi znamiona walki z „judaizmem”.

Do grona złych zaliczono BNP zdegenerowaną przez Griffina oraz jeszcze mniej lubiane, nowe kierownictwo partii oraz „zapijaczoną syjonistyczną” English Defense League. Do grona „dobrych” dodano również New Right i IONA London Forum.

10996161_533515173453246_3459586939264402514_n (2)Ben Raymonds, architekt projektu National Action, ogłosił powstanie tej organizacji w 2012 roku. Wzorował się na amerykańskich organizacjach neofaszystowskich i ruchu tzw. Autonomicznych Nacjonalistów, celem zerwania z nazi-skinowskim gettem i przypodobania się innym kontrkulturom. Środowisko jest aktywne na portalach społecznościowych. Integralist Party zawiesiła w związku z tym swoją działalność. Niewielka grupka młodych ludzi, którym zaimponowała nowa organizacja polityczna bierze udział w organizowanych przez jej liderów obozach. Są oni gotowi poświęcić wiele dla wyznawanych przez siebie poglądów. Nawet życie: „Nie jestem szaleńcem chcącym zostać męczennikiem. Po prostu zaakceptowałem fakt, że martwy mogę być więcej wart niż żywy. Człowiek musi mieć powód żeby walczyć” – stwierdził członek National Action, Garry Helm (21 lat).

W miarę upływu czasu pojawił się konflikt pokoleniowy z National Frontem. Nastąpiło też odcięcie się od New Right i IONA London Forum jako zbyt umiarkowanych i skompromitowanych. Podczas demonstracji anty-muzułmańskiej w Rotherham doszło nawet do starcia między członkami National Action, a EDL. Powodem było rozwinięcie izraelskiej flagi przez EDL.

Organizacja manifestuje publicznie solidarność ze Złotym Świtem na terenie całej Anglii. Pojawia się też na akcjach NOP w Anglii, który z kolei wspiera manifestacje National Action.

Zobacz też: Anglia należy do nas… NOP w Anglii

Dzieje się tak dlatego, że wśród liderów grupy znajdują się członkowie BNP z którymi mieszkający w Londynie NOP-owcy współpracowali za czasów Nicka Griffina. W miarę upływu czas, kurs polityczny ewoluuje. Początkowo otwarcie antysemicki i rasistowski, obecnie otwarcie nazistowski.

3-ZackSplitPrzykładem radykalizacji działań może być napad na dentystę pochodzenia indyjskiego jaki miał miejsce w Północnej Walii, w supermarkecie 14 stycznia. Zackery Davies, lat 26 krzyknął „White Power” po czym zaczął bić swoją ofiarę młotkiem i kaleczyć nożem. Jest oskarżony o usiłowanie zabójstwa. W jego mieszkaniu znaleziono m.in. wlepki National Action (opatrzone symboliką SA) i książki o tematyce nazistowskiej i rasistowskiej.

Davies miał w domu plakaty nawiązujące do zabójstwa brytyjskiego żołnierza, Lee Rigby’ego zamordowanego przez dwóch islamistów pochodzenia nigeryjskiego. Jednocześnie przyznał się do fascynacji „Dżihadystą Johnem”, islamistą z Londynu odpowiedzialnym za słynne nagrywane egzekucje na zakładnikach dokonywane na terenie Państwa Islamskiego. Mimo niechęci wobec muzułmanów, brytyjskich nazistów fascynują metody stosowane przez islamskich fundamentalistów. To kolejny argument przemawiający za tym, aby traktować ich jako grupę terrorystyczną.

National Action usiłuje odgrywać rolę śmietanki intelektualnej w szerszym ruchu nazistowskim w kraju. Mimo ataków służb na część szeregowych działaczy popełniających przestępstwa głoszenia nienawiści w sieci oraz aresztowań kilku liderów, grupa nie traci na dynamice i rozwija się.

Zauważalne jest zintensyfikowani prowokacyjnych działań National Action, takich jak dewastacja pomnika w Birmingham oraz coraz większe zainteresowanie przemocą. Jej szeregowi członkowie uchodzą za gwałtownych i nieobliczalnych co jest tym groźniejsze, że ich doświadczeni politycznie liderzy nie mają chwilowo powodów do powstrzymywania ich przed najgorszymi krokami.

Kluczowe figury National Action

03-04-2015-NA-key-figures

(Górny rząd) Ben Raymond, Alex Davies, Paul Hickman, Bryony Burton, Larry Nunn, Victor Cliff, Ashley Bell, Stephen Dumont. (Dolny rząd) James “Mac”, Lisa Miller, Terry Andre Miles, Mark James, Wayne Jarvie, Michael Woodbridge, Sam Mayhew, Kevin Layzell.

Reklamy

Posted on Czerwiec 26, 2015, in Analizy, Antysemityzm, Przemoc, Rasizm, Wielka Brytania and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: