Komu potrzebni ukraińscy naziści w Polsce?

Od jakiegoś czasu mamy do czynienia z coraz większą ilością informacji na temat aktywności ukraińskiej skrajnej prawicy w Polsce. Przecieki rozprzestrzeniają się po internecie ze pośrednictwem serwisu Wykop.pl na którym zaktywizował się niejaki Tomasz Maciejczuk.

Ten pochodzący z Poznania aktywista określający się mianem narodowca słynął do niedawna jako wolontariusz Fundacji Otwarty Dialog oraz „polski banderowiec”. Później został zdemaskowany jako były redaktor Xportalu oraz domniemany uczestnik obozów paramilitarnych Obozu Wielkiej Polski w Moskwie.

Historię Tomasza Maciejczuka dość dokładnie opisał facebookowy profil Rosyjska V Kolumna w Polsce demaskujący środowiska zwolenników agresji rosyjskiej na Ukrainę. We wpisie austorstwa RVKP (znajdziecie go tutaj) znajdują się informacje świadczące, iż Maciejczuk może pełnić rolę prowokatora. Dowiadujemy się z niego, że często zmieniał poglądy i wiele razy kłamał. Kłamie również w swoim artykule zamieszczonym na łamach serwisie Wykop.pl na temat neonazistów związanych z Batalionem (obecnie Pułkiem) Azov.

Pułk Azov używa w swojej oficjalnej symbolice emblematów nazistowskich: wilczego haka – symbolu Dywizji SS Das Reich oraz tzw. Czarnego Słońca. W jego szeregach walczą członkowie Zgromadzenia Socjalnarodowego – założyciele Azova. Zasilają ją neofaszyści z innych krajów oraz Rosjanie ze wschodniej Ukrainy – Misanthropic Division. To właśnie tej grupie postanowił przyjrzeć się Maciejczuk. (Wpis jego autorstwa znajduje się tutaj)

MD

Zdjęcie: Misanthropic Division w koszulkach z symboliką Dywizji SS Dirlewangera

Wbrew temu co twierdzi Maciejczuk, Misanthropic Division nie powstała 31 października 2013 roku na Majdanie. Istniała lata wcześniej jako inicjatywa międzynarodowa zapoczątkowaną w Rosji. Ukraińskie struktury Misanthropic Division działały nie w Kijowie lecz w Charkowie i były silnie związane z miejscowymi strukturami Zgromadzenia Socjalnarodowego (SNA) – organizacji politycznej która stworzyła Pułk Azov. Stali się sławni na cały świat po protestach na Majdanie, stąd wielu obserwatorów polityki może odnieść wrażenie, że powstali właśnie wtedy. Maciejczuk zrobił jednak solidny research na temat tej grupy w związku z czym wiele wskazuje na to, że umyślnie pisze nieprawdę.

Prawdą jest, że Misanthropic Division zrzesza Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Ma jednak swoich sympatyków również w Europie Zachodniej w tym w Anglii, Szwajcarii, Niemczech, Francji i we Włoszech. Obecność sympatyków tej organizacji w Polsce udaje się dostrzec na forach neonazistowskich, jednak poglądy wielu z nich są raczej dalekie od wspierania Azova. Misanthropic Division wzbudza ich sympatię ze względu na nazizm, jednak nie ze względu na walkę z Rosją. Potrafią łączyć oni sympatie z Misanthropic Division i sympatie z rosyjskimi neonazistami.

11026191_1627237657507550_8981178093146322068_n

Zdjęcie: Flagi Misanthropic Division na demonstracji brytyjskiej National Action

Nie jest też prawdą, że to członkowie Misanthropic Division odpowiadają za zamach na trzech policjantów w Kijowie. Członkowie Pułku Azov, mimo iż głoszą zbrodnicze poglądy i czują się bezkarni w swoim postępowaniu nie popełnili jak do tej pory żadnego wykroczenia przeciwko służbom ukraińskim.

Wpis opisujący Misanthropic Division mieszający informacje prawdziwe z fałszywymi, wysnuwający wnioski, iż organizacja rozwija swoje struktury w Polsce kończy się zdaniem: „Jesteśmy świadkami sytuacji, w której organizacja ukraińskich nazistów zrodzona na Majdanie wychodzi poza granice Ukrainy i zaczyna rozwijać się także w Polsce. Kto może do nich dołączyć? Przede wszystkim ukraińscy studenci i imigranci pracujący w naszym kraju”.

Jakie są fakty? Ukraińcy przyjeżdżają do Polski od kilkunastu lat. Nie wiadomo ilu mieszka tutaj na stałe, istnieją dane że nawet milion. Są wśród nich również ukraińscy nacjonaliści wśród których można wymienić członków Svobody i członków UNA-UNSO. Czy daje się jednak zauważyć ich aktywność w Polsce? Okazuje się, że nie, a zupełnie przez przypadek, dopiero teraz ktoś próbuje na siłę szukać ukraińskich nazistów (już nie banderowców) w Polsce.

240x180n_photo_a2b9421c5c7c2e498fa4abbdc60e05d3

Zdjęcie: Liderzy NOP i członkowie Svobody w Polsce

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że Misanthropic Division to organizacja elitarna, zrzeszająca docelowo niewielkie grono w pełni świadomych politycznie neonazistów. Nie będzie więc rekrutować swoich członków spośród studentów ukraińskich w Polsce jak sugeruje Maciejczuk. O wiele większe pole do popisu w tej kwestii miałyby duże ukraińskie partie neofaszystowskie takie jak Svoboda czy Prawy Sektor. O obecności jej działaczy w Polsce wiadomo od lat, lecz jak widzimy, budowa struktur w Polsce idzie im gorzej niż marnie.

Trudno odnieść wrażenie, iż nie jest to z jego strony próba straszenia Polaków mieszkającymi w Polsce Ukraińcami jako potencjalnymi faszystami, podobnie jak straszy się mieszkającymi w Polsce muzułmanami jako potencjalnymi dżihadystami. Sam Maciejczuk porównuje Misanthropic Division do bojowników Państwa Islamskiego. Tego typu „rewelacje” okrążające Internet są świetnym prezentem dla kręgów nacjonalistycznych oraz pro-kremlowskich, których celem jest oczernianie wizerunku Ukraińców oraz propagowania niechęci wobec imigrantów z Ukrainy. Nic dziwnego, że właśnie one zareagowały na newsy Maciejczuka w pierwszej kolejności i powieliły je opatrując swoim komentarzem.

Reklamy

Posted on Sierpień 31, 2015, in Polska, Ukraina and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: