Sieg Heil na ulicach Łodzi, czyli Patrioci z Brzezin na wycieczce w wielkim mieście

W ciągu ostatnich dni w całym kraju odbywają się demonstracje rasistowskie organizowane przez organizacje skrajnej prawicy. Są one efektem intensywnej kampanii medialnej prowadzonej przez polityków i media.

Zgromadzenia rejestrują różne ugrupowania, a wśród uczestników dostrzec można zarówno tzw. „rodziny z dziećmi” jak i aktywistów prawicy zarówno spod znaku PiS, KORWIN-a jak i Blood & Honour. Tak tak, bogo-ojczyźniana prawica maszeruje ramię w ramię z zadeklarowanymi nazistami.

Na filmiku z wrocławskiej demonstracji http://youtu.be/gqM7DaZ-YlM?t=2m11s widzimy m.in. organizatorów międzynarodowych zlotów Blood & Honour odbywających się na terenie Polski: znane twarze z dzierżoniowsko-bielawskiej odnogi tej organizacji oraz związanych z nimi muzyków zespołów Legion Twierdzy Wrocław i M.A.T Project.

Nie o nich będziemy dziś pisać, gdyż jak na swój charakter zachowywali się na rasistowskiej demonstracji nad wyraz grzecznie i być może nie dałoby się ich zauważyć gdyby nie koszulki marki Ansgar Aryan, Thor Steinar (firmy odzieżowe powiązane z niemieckim środowiskiem neonazistowskim) czy flaga i transparent w barwach Blood & Honour. Skupimy się natomiast na bohaterach okładki tygodnika Angora.

69f488d737486ceeaa92bd8535d2c34e_635791393488237661-940

Zdjęcie: Hitlerowskie pozdrowienie i symbole Polski Walczącej w tle

Początkowo całe prawicowe spektrum polityczne uważało powyższe zdjęcie za fotomontaż. Kiedy okazało się, że zdjęcie jest jednak prawdziwe, sprawę skomentowało środowisko weteranów AK: „My, weterani, niejedno już widzieliśmy, ale żadna moja opowieść nie powie tego, co mówi to zdjęcie. Pochód, na którego czele idzie dwóch hajlujacych młodzieńców, przeczy wszelkim zasadom, o które walczyliśmy w czasach okupacji i w Powstaniu Warszawskim. Nikomu nie wolno wykorzystywać znaku Polski Walczącej do celów doraźnej walki politycznej. To jest znak, który jest pod ustawową ochroną. W tym przypadku organizatorzy tej demonstracji powinni odpowiedzieć za złamanie ustawy i za zbezczeszczenie naszego znaku. My walczyliśmy o wolność. Walczyliśmy z faszyzmem! W czasie II Wojny Światowej setki tysięcy Polaków znalazły schronienie pod obcym dachem i na obcej ziemi. Być może gdyby ktoś nie przyjął pod swój dach polskich uchodźców, tych dwóch słabo myślących młodych ludzi nie byłoby dziś na świecie.” – powiedziała Maria Dmochowska, rzeczniczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Marian Kowalski zapytany o całą akcje przez reporterów jak zwykle polał wody, cisnąc kity o tym, jak on by na coś takiego nie pozwolił. Z reszty jego wypowiedzi można wywnioskować, że jedyny problem z tego typu gestami jest taki, że są niemieckie, a Niemcy nie lubili Polaków.

Marian jak najbardziej nie przyznał się, że jednym z dwóch bohaterów okładki Angory jest jego kolega organizacyjny – Bartosz Krysztofiak z Brygady Łódzkiej Obozu Narodowo-Radykalnego.

patriotyczne brzeziny onr brygad alodzka po prawej gosc znany z demo w koszulce anti antifa

Zdjęcie: Bartosz Krysztofiak (pierwszy z prawej)

Bartosz Krysztofiak prowadzi burzliwe życie skinheada-nacjonalisty. Mieszka w Bogdance pod Brzezinami. Aktywny w ONR co najmniej od 2011 roku, uczestniczył też w obozie letnim tej organizacji w 2013 roku. Bartosz jest związany też z zespołem Obłęd znanym z występowania na zlotach neonazistowskich (m.in. w Polsce, Francji, Serbii, Anglii i Finlandii). Krysztofiak grał w teledysku do utworu „Zapamiętaj”. Prawdopodobnie nie omieszkał pojawić się na koncercie Obłędu w Łodzi podczas obchodów 80 urodzin ONR.

Oprócz działalności w ramach ONR i subkultury NS-Skinhead, Krysztofiak był aktywny podczas ostatnich wyborów prezydenckich, zasiadał w obwodowej komisji wyborczej w Przecławiu z ramienia komitetu Jacka Wilka (kandydat Kongresu Nowej Prawicy po odejściu Janusza Korwina-Mikkego. Obecnie jedynka w Warszawie z komitetu Pawła Kukiza).

Drugi hajlujący patriota nie jest członkiem ONR. Związany jest natomiast z grupą Patriotyczne Brzeziny, przy której kręci się również Krysztofiak.

11178209 1697581903811119 4557179180321763693 n

Zdjęcie: Patriotyczne Brzeziny na łódzkiej demonstracji (po lewej drugi z bohaterów okładki Angory, a obok koszulka zespołu Konkwista 88 oraz koszulka z krzyżem celtyckim)

Zdjęcie brzezińskich nacjonalistów (a może już neonazistów) zrobione w Łodzi przedstawia ich jako miłośników haseł haseł White Pride World Wide, krzyży celtyckich, a nawet swastyk, tottenkopfów, oraz zespołu Konkwista 88.

Patrz: Koszulka Konkwisty 88 z tottenkopfem i swastyką noszona przez członka Patriotycznych Brzezin

Wiele wskazuje, że patrioci z Brzezin są bardzo aktywnymi zwolennikami idei Białej Dumy. Na zdjęciach dokumentujących działalność ich organizacji, trudno opędzić się od symboli krzyża celtyckiego na ubraniach. Najbardziej wyrazistym działaczem grupy jest bez wątpienia niejaki Helmut.

Helmut jest fanem francuskiego zespołu nazistowskiego Lemovice i był nim na długo zanim kapela stała się znana i lubiana w Polsce. Do niedawna mieszkał i pracował w Belgii i Francji co może świadczyć, iż jest łącznikiem między polskimi, a frankofońskimi kręgami Blood & Honour. Jego ciekawe znajomości wykraczają jednak ponad te kręgi. Można go spotkać również na zdjęciach w towarzystwie Wielkiego Ed’a – wokalisty amerykańskiego Bound For Glory – zespołu o jawnie hitlerowskim przekazie.

Reklamy

Posted on Październik 17, 2015, in Polska, Rasizm and tagged , , . Bookmark the permalink. 9 Komentarzy.

 1. Poziom życia odbił swoje pietno na tych twarzach 🙂

 2. Krysztofiak dziala od 2010 pewne info

 3. Nooo to teraz nieźle odjechałeś – że niby Piro to enes? Hahaha – co jak co ale nie on. Od dobrych pięciu lat w klimacie, domowego chowu ze stajni Kubusia „Łajt Pałar Rokenrol”. To on mi już prędzej zarzucał takie odchyły.

  Pamiętasz zapewne, co ci pisałem – wielu (zbyt wielu) młodych studiuje bezpieczeństwo narodowe, więziennictwo i tym podobne kierunki z mundurni, aby takiego typu ekscesy były przypadkowe. Idealizm się kończy, gdy nadchodzi czas pisania licencjatu na temat kolegów, potem ciepła posadka za 4 tys. w firmie i tyle ich widzieli.

  A wracając do Bartka – jest to naprawdę bardzo sympatyczny i przyjazny człowiek. Za bardzo demonizujesz ich wszystkich. Zobaczysz, znajdzie sobie babkę, to mu białe kable wylecą z głowy, włoski zaś odrosną i po sprawie. oczywiście, zawsze coś tam pozostanie – widzisz – teraz to bujam się z „refjudźi Łelkom” na torbie (kręci to Helgi niemożebnie ;P), a mimo to nadal lubię THORA i LONSDALEA (jako wzornictwo). Czas pokaże i tyle.

  Pozdrawiam

 4. A jutro będą hailować i epatować swoim nazizmem na całego i nic im nie zrobimy… wstyd dla całego kraju, tak sponiewieranego przez lata historii i tak pozwalającego sobie na dalszy pochód nienawiści …

  https://przerwanakawe.wordpress.com/2015/11/10/brunatna-sroda/

 5. wlasnie dlatego nie moge poprzec prawicy – nawet gdy wolny rynek jest mi tak blisko a lewicujaca czesc spoleczenstwa ,niestety powtarza slogany – to zawsze czesc prawicowa wyciaga te prawa reke ……………..i trafia we mnie 1939 ta data zarowno 1 jak i 17 tak dla przypomnienia dla prawej i lewej strony- apolitycznosc to jednak podstawa ………
  czasami rozumiem co prawice i lewica chca przekazac -ale to tylko gra polityczna by sie wybic i utrzymac
  pozdrawiam

 6. Koniecznie przywrócić powszechną służbę wojskową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: