Gostyń: Zlot neonazistów

Latem bieżącego roku miasteczko Gostyń w Wielkopolsce odwiedzili niemieccy rekonstruktorzy o poglądach neonazistowskich. Pół roku później zjechali się polscy patrioci spod tego samego znaku.

21 listopada 2015 roku w gostyńskim Bikini Beach Bar odbył się zlot środowisk skupionych wokół polskiego ruchu Blood & Honour. Była to impreza związana z powrotem na scenę zespołu Odwet 88 z tego miasta. Liderem Odwetu jest niejaki Przemysław Konieczny, udzielający się w lokalnym klubie sportowym Sporty Walki Gostyń. Impreza zbiegła się z seminarium Niko Puhakki w warszawskim klubie Fanga, który prosto z Warszawy pojechał do Wielkopolski.

Nie jest to jego pierwszy udział w neonazistowskim koncercie na terenie Polski. Ostatnio pojawił się także w Komprachcicach na Opolszczyźnie gdzie podobnie jak i teraz grały dwa zespoły z którymi jest związany: polski Obłęd i fiński Mistreat. Wisienką na brunatnym torcie była również kapela z Węgier: Kitörés.

Jest to zespół, którego muzyków polscy neonaziści mięli okazję spotykać zarówno na Węgrzech podczas koncertów z okazji Honours Day. Kitörés dzielił również scenę z Obłędem w Serbii (15.08.2015). Na szczegółowy opis zespołów przyjdzie jeszcze czas, dziś natomiast postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Kim są Polacy uczestniczący w tego typu eventach?

Obecnie mamy do czynienia z intensyfikacją tego typu incydentów. Odbywają się one okazjonalnie, jednak na co dzień ich sprawcy pudrują się pod innymi szyldami. Na przykład pod szyldem Obozu Narodowo-Radykalnego, którego członkiem jest obecny na imprezie Mateusz Janusz.

12243200 530432887114522 40918545155227391 n (1)

Mateusz Janusz: Dzień przed koncertem w Gostyniu oraz na plakacie ONR

Mateusz Janusz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych członków lubelskiej brygady ONR. Był twarzą plakatów, filmów propagandowych oraz konferencji prasowej z gatunku “lewacka ABW przeszukała dom młodego polskiego patrioty”. Obecnie mieszka poza Lublinem, a zawodowo zajmuje się tatuowaniem.

Warszawskie środowiska narodowe reprezentowali z kolei… panowie ze Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na czele z Dariuszem Kleczkowskim obecnym również na koncercie Mistreat w Komprachcicach na Opolszczyźnie. SPŻW jest organizacją pozującą na bardziej narodową niż narodowo-socjalistyczną. Jego członkowie zaliczyli jednak dość głośną wpadkę podczas demonstracji antyimigranckiej ONR, na którą jeden z nich założył koszulkę ze swastyką. Doszło nawet do bójki z ONR-owcami, co prawdopodobnie skutkowało nieobecnością “wyklętych” na odbywającym się niedługo później Marszu Narodowych Sił Zbrojnych.

Dariuszowi Kleczkowskiemu towarzyszył kolega, Jan Mruk będący podobnie jak Mateusz Janusz tatuażystą. Działa aktywnie w środowiskach rekonstruktorskich i lubi przebierać się również w mundury niemieckie. Ma również żonę, którą zaopatruje w ciekawe kolczyki.

11990625 530960170395127 7921744516996503084 n (1)

Zdjęcie 1: Jan Mruk, Dariusz Kleczkowski (SPŻW), Robert Osolinsz (zespół Obłęd), ???. Zdjęcie 2: Jan Mruk jako rekonstruktor. Zdjęcie 3: Ciekawe kolczyki pani Mruk…

Jeszcze ciekawszymi postaciami, które zaszczyciły swoją obecnością Gostyń są Dariusz „Bolek Mierzwiński (aktywny na scenie NS-skinowskiej od lat 80.) oraz Krystian Zielonka ze stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Należy poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność to ugrupowanie działające w Wodzisławiu Śląskim odpowiedzialne za organizację Festiwalu Orle Gniazdo oraz cyklicznych obozów paramilitarnych. Wiceprzewodniczący tej grupy, Jacek Lanuszny jest jednocześnie członkiem Rady Politycznej Ruchu Narodowego z którego ramienia kandydował: w wyborach uzupełniających do Senatu (w pakiecie z Marianem Kowalskim i Krzysztofem Bosakiem) oraz jako jedynka w wyborach samorządowych do sejmiku województwa śląskiego.

Zielonka jest też wokalistą zespołu Blue Eyes w którym funkcję perkusisty pełni założyciel i faktyczny lider grupy Mateusz Sitkiewicz “Sitas” (który lubi w wolnym czasie przebierać się za SS-mana oraz machać karabinem na strzelnicy), a na gitarze gra członek komisji rewizyjnej DIN, Grzegorz Fryc (kandydat na urząd burmistrza Pszowa z ramienia bezpartyjnego komitetu). Wystąpił również gościnnie z zespołem Nordica w utworze System Już Klęka będącym prawdopodobnie najgorszym popisem muzycznym w historii sceny RAC.

zielonka

Zdjęcie 1: Krystian Zielonka (w czapce Combat 18) z muzykami Kitörés. Zdjęcie 2: Sitas w roli rekonstruktora. Zdjęcie 3: Zielonka i Sitas na strzelnicy.

Taki dobór gwiazd i nadreprezentacja zawodników MMA, czcicieli żołnierzy wyklętych, tatuażystów, i miłośników rekonstrukcji historycznej na jednej imprezie spod znaku swastyki nie jest przypadkowy i nie zaskakuje nikogo kto zna to środowisko. Obrazuje jednocześnie to, jakie środowiska są infiltrowane przez skrajną prawicę.

Najpewniej tych samych ludzi spotkamy już niedługo na Dolnym Śląsku, gdzie organizują kolejną imprezę. Na pięć zapowiadanych zespołów, aż trzy przyjadą z Niemiec.

Reklamy

Posted on Listopad 28, 2015, in Kontakty Międzynarodowe, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 10 Komentarzy.

 1. biały rycerz 88

  jezókryste ta nordica to banda zjebów

 2. Ci ludzie po prostu nie odnaleźli się we współczesnym świecie, są i tacy, którzy nie odebrali starannego wychowania.

  Moim zdaniem na edukację (behawioralną) nigdy nie jest za późno 🙂

 3. Trochę stare informacje odnośnie DIN i BlueEyes 🙂 BlueEyes nie istnieje od 3 lat 🙂 obserwuje ruchy narodowe w moim regionie i takie są najświeższe informacje 🙂 pozdrawiam

 4. Dlaczego zmieniło się zdjęcie z żonką :P? Ich przodkowie się w grobach przewracają heh.

  • Bo na zdjęciu była ona, ale z innym gościem rekonstruującym Wermacht, który nie był uczestnikiem tej imprezy. Zdjęliśmy po interwencji Grupy Rekonstrukcyjnej Afrika Korps, która z tego co pisze w Internecie nie toleruje u siebie chorych neonazistów. Mamy nadzieję, że zdrowych też nie.

  • Pytanko do Admina, dla pewności.
   Czy żona Mruka to jest prezeska Mruk z warszawskiego GRH Bluszcz co rekontruje przed wojenną modę???????????????
   Bo jeśli tak to widać że w ruchu rekro jest sporo chorej patologii.

   • Czy jest prezeską tego nie wiemy, ale jak przejrzysz zdjęcia z fp GRH Bluszcz to znajdziesz tam zarówno ją jak i jego. Żeby było śmieszniej, zdjęcie ze swasto-kolczykami zostało użyte jako wkładka do płyty zespołu Pozytywka tworzonego przez muzyków Nordici i Tormentii.

 5. o ludzieee-,- z tego co mi wiadomoo to na Gostyń zjeżdżają sie rekonstruktorzy. Po drugie jak komuś coś nie pasuje w rekonstrukcji to niech nie przyjeżdża,nie psuje sobie i innym głowy i tyle. Ja jakoś też chodzę w niemieckim mundurze na rekonstrukcji a faszystą czy nazistą nie jestem. dziękuje dobrej nocy narka!

 1. Pingback: Obłęd: W totalitarnej demokracji | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: