Dobra zmiana w TVP: Jarosław Olechowski o uchodźcach

Nie interesuje nas życiorys ani afiliacje polityczne tego dziennikarza. Zamieszczamy wpis dotyczący jego pracy zamieszczony na profilu Żelazna Logika.

Jarosław Olechowski, zapamiętajcie to nazwisko i przypomnijcie je sobie za każdym razem jak usłyszycie o rasistowskich atakach na obcokrajowców w Polsce. Ten reporter Wiadomości dołożył cegiełkę do podgrzewania ksenofobicznej paniki. W skandalicznym materiale wczorajsze Wiadomości doniosły, że uchodźcy stanowią zagrożenie dla chrześcijańskiej cywilizacji białego człowieka (http://wiadomosci.tvp.pl/23757643/europa-sie-broni). Reportaż zaczyna się filmikiem z akcji skrajnie prawicowej angielskiej partii Britain First, której modus operandi polega na odwiedzaniu muzułmańskich dzielnic i wyzywaniu ich mieszkańców hasłami typu „nie jesteście u siebie, wynocha.” Następnie BF nagrywa filmiki z tymi, którzy się dali sprowokować i zareagowali agresją. Po odpiewiednim montażu wychodzi, że to muzułmanie zaatakowali Brytyjczyków w ich własnym kraju.

jaroslawolechowski-tvpinfo655Wiadomości pokazały nagranie sprzed kilku dni z akcji w Luton. To nie pierwsza prowokacja partii w tym podlondyńskim miasteczku. W październiku BBC wyemitowało dokument, w którym reporter towarzyszył dwójce liderów Britain First. W jednej z sytuacji jeździli oni po Luton pod prąd, szukając afery. Po tym jak udało im się sprowokować jednego z mieszkańców, komentowali: „To pokazuje jaki mamy problem w UK. Dwójka brytyjskich patriotów nie może przejechać spokojnie przez brytyjskie miasteczko.” W innej sytuacji politycy BF chodzili z kamerą po restauracjach prowadzonych przez muzułmanów, twierdząc, że sprzadając mięso halal, pobierają podatek zakat, który wspiera terroryzm. W rzeczywistości zakat to nie podatek od mięsa halal, tylko danina w wysokości 2.5% całego majątku, która wg islamu ma być przeznaczana na biednych. Uczciwie pracujący muzułmanie byli przedstawiani jako wspierający terroryzm. (do obejrzenia tutaj https://www.youtube.com/watch?v=byRGsYJAPPA, od 28:23).

15No więc taką żenującą propagandą produkowaną przez skrajnie prawicową, kanapową partyjkę, raczy nas główne wydanie Wiadomości TVP. Jarosław Olechowski pokazując awanturę sprowokowaną przez około 20 członków Britain First, komentuje: „Widać wyraźnie, że kolejne fale imigrantów z Afryki oraz Bliskiego Wschodu spowodowały społeczny kryzys.”Ja zaś widzę wyraźnie, że ktoś tu robi widzów w chuja pod założoną tezę o islamskiej inwazji. Następnie „dziennikarz” twierdzi, że „wielu przybyszów chce przebudować Europę na swoją modłę.” Jak wielu? Nie wiadomo. Jakiś dowód na to twierdzenie? (DOWÓD? OTWÓRZ OCZY LEWAGU!). Echa napięć dobiegają do Polski, mówi dalej reporter, pokazując demontrację faszystów z ONRu, protestujących w Podkowie Leśnej przeciw przyjmowaniu uchodźców. Późnej poznajemy historię burmistrza miasteczka, który nie zgodził się na manifestację, za co obecnie dostaje pogróżki (jego decyzję uchylił sąd).

maxresdefault„Rządy Unii Europejskiej nie radzą sobie z problemem, więc ludzie biorą sprawy w swoje ręce,” twierdzi Olechowski przybliżając nam Żołnierzy Odyna z Finlandii, anty-islamskiej grupki, którą potępia zarówno fiński rząd, policja, jak i większość społeczeństwa. Pod koniec materiału dostajemy jeszcze cytat z Fico, który powiedział Politico, że Europa popełnia samobójstwo. W 4 minuty dowiedzieliśmy się z tego jakże rzetelnego materiału, że uchodźcy chcą przebudować Europę (wprowadzić szariat pewnie) ale są zatroskani obywatele (skrajnie prawicowe ugrupowania), którzy biorą sprawy w swoje ręce bo rządy nie są już w stanie.
I jeszcze dopisek do akcji Britain First w Luton. W ostatnią niedzielę, lokalni chrześcijanie dystansowali się od BF. Miejscowy ksiądz powiedział, że ta skrajnie prawicowa partia nie reprezentuje chrześcijan, że owa dzielnica nie jest absolutnie „no-go zone” i że nie życzy sobie, aby BF kreowała „okropną atmosferę” taką jak w ostatnią sobotę. Wiadomości zapomniały o tym wspomnieć.

O sprawie pisały też:

http://publica.pl/teksty/smolen-rasistowskie-wiadomosci-55272.html

http://www.huffingtonpost.co.uk/2016/01/25/britain-first-luton-march-condemned_n_9067474.html

http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-finland-idUSKCN0UR20G20160113

Reklamy

Posted on Styczeń 27, 2016, in Uncategorized. Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

 1. Pozwolę polemizować. Całkowicie zgadzam się z krytyką podejścia Pana Olechowskiego, który pokazał wspomniane organizacje w tak pozytywnym świetle. Nie może być miejsca na manipulacje faktami w imię założonej tezy (totalitaryzm to się dawno skończył).

  Natomiast uważam, że artykuł poruszający ten wątek popełnia błąd. Moim zdaniem (przynajmniej tak to odebrałem) jednoznacznie utożsamia sprzeciw wobec imigrantów/uchodźców z organizacjami neonazistowskimi. Nie mogę się akurat z tym zgodzić. Postawy rządów europejskich, zwłaszcza Niemiec zniszczyły pierwszeństwo dla bezpieczeństwa swoich mieszkańców (bez względu na narodowość) przyjmując na hura całe tabuny ludzi, często bez ich weryfikacji. Dlatego właśnie zaczęło się pompowanie poparcia dla organizacji radykalnych, bo zapomniano, że jednak przybysze (imigranci, uchodźcy) to obcy (i to nie chodzi o ksenofobie, po prostu to nieznajomi). Obywatele, którzy łożą za nich pieniądze chcą mieć pewność, że przybysze się integrują, chcą pracować, a przede wszystkim nie są czynnikiem zwiększającym przestępczość i terroryzm). Jestem tego zdania, że w całym tym sporze przez zwykłą naiwność zapomniano, że jednak pobudki jakimi się uchodźcy/imigranci kierują w przybywaniu do Europy są różne ( a nie tylko „biedni uciekinierzy” co pokazuje przykład chrześcijan z Iraku będących w Czechach, którzy już byli przecież bezpieczni, a i tak chcieli do Niemiec) i nie może być kreowany ich obraz w „jedyny słuszny sposób”, tak jak ma to miejsce w większości głównych mediów. Efektem takiego braku pluralizmu jest potem wzrost poparcia dla ruchów wspomnianych w artykule.

  Artykuł jest ze stycznia, a teraz popatrzmy na sytuację aktualną, gdzie UE jednak zmieniło politykę, i teraz chce odsyłać nielegalnych przybyszy. Dla mnie to przyznanie się do porażki.

  Bardzo dziękuję za ten artykuł, ponieważ daje mocno do zastanowienia, czy aby w sprzeciwie wobec imigrantów/uchodźców człowiek przeciwny takiej otwartej polityce ich przyjmowania działa w sposób racjonalny (faktycznie ma przesłanki do tego, żeby mieć do nich dystans) , czy też zapomniał się pod wpływem emocji i przyjmuje dyskurs organizacji neonazistowskich oraz metody tychże organizacji (które potępiam).

  Natomiast kończąc wątek polemiki, mam nadzieję, że politycy wreszcie zrozumieją błąd narzucania opinii Europejczykom, bo inaczej normalni umiarkowani ludzie (zarówno lewicy jak i prawicy), którzy jednak nie chcą przybyszy w takiej formie, w jakiej są przyjmowani, naiwnie dadzą się wciągnąć w współpracę z neonazistami. Tego nam nie życzę.

  • Po pierwsze. Totalitaryzm się nie skończył. On pełza i wije się gdyż próbuje się odrodzić i dzieje się to na naszych oczach. Po drugie artykuł tyczy się innych krajów w których jedynymi aktywnymi przeciwnikami przyjmowania uchodźców są organizacje rasistowskie.

   Nie jest prawdą, że ludzie są przyjmowani bez żadnej weryfikacji. Każdy jest dokładnie sprawdzany. Na Zachodzie nie ma miejsca takiego pompowania poparcia dla organizacji neonazistowskich jak w Polsce. Tam jest sprzeciw i to bardzo duży.

   Teraz w kwestii tego „i tak chcą do Niemiec”. Chcą trafić tam gdzie traktuje się ich po ludzku, a w krajach tak zwanej grupy wyszehradzkiej traktuje się ich jak bydło.

   „UE jednak zmieniło politykę, i teraz chce odsyłać nielegalnych przybyszy. Dla mnie to przyznanie się do porażki.”

   UE zawsze odsyłała nielegalnych przybyszy ponieważ byli nielegalni. To nie jest żadne nowum. Status uchodźcy to zupełnie inna bajka.

   Teraz jeśli chodzi o politykę przyjmowania uchodźców: tu nie ma dyskusji czy ich chcemy czy nie chcemy. Jesteśmy Europejczykami? Podpisujemy konwencje międzynarodowe? To mamy obowiązek ich przestrzegać, a już tym bardziej brać na siebie zobowiązania jakie narzuca nam bycie członkiem UE w sytuacji gdy wyciągamy miliardy z UE i sami wysyłamy miliony emigrantów na Zachód, którzy… wbrew pozorom nie są tam lepiej postrzegani od Azjatów czy Afrykańczykół.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: