Koniec anonimowości liderów Martial, Antisemitex i Dark Fury

Środowisko, które opisujemy dziś to z całą pewnością szczególna egzotyka jeśli chodzi o polską skrajną prawicę. Poglądy propagowane przez poniższe grupy wydają się być tak głupie, że na pierwszy rzut oka po prostu śmieszą. Należy jednak przestrzec przed ich lekceważeniem albowiem są to ludzie propagujący faszyzm o koneksjach międzynarodowych. Materiał nadesłany przez czytelnika.

Informacja o planowanym koncercie zespołów Martial i Dark Fury nie jest czymś, do czego dostęp miałoby zwykły fan cięższego brzmienia. Impreza organizowano w pełnej konspiracji, ponieważ występ Martiala przed kilkoma laty w Tychach zakończył się odwiedzinami antyfaszystów. Dark Fury z Wrocławia mimo, że działa od połowy lat 90-tych zagrali swój pierwszy koncert na terenie Polski dopiero w 2013 roku. Do tego czasu zespół zapisał się w historii podziemia bardzo ciekawie.

Mariusz Andrzejewski ps. Wrathyr zaczynał swoją przygodę subkulturową jako punk. Pewnego dnia zebrał oklep od skinheadów żeby dwa miesiące później zostać neonazistą ponieważ uznał, że bycie silnym polega na byciu ofiarą losu, która tak się boi silniejszych od siebie, że staje po ich stronie. O próbie bicia silnego zamiast słabszego mowy być nie mogło. W taki sposób trafił do zespołu Thunderbolt, który był wówczas popularny jako zespół grający narodowo-socjalistyczny black metal (dalej NSBM). Jednak Thunderbolt z czasem zaczął łagodzić swój przekaz aby z grania zrobić sposób na życie co Wrathyrowi się nie spodobało i postanowił wraz z Krzysztofem Walkowiakiem ps. Raborym udzielającym się wtedy w również NSBM-owym zespole Ohtar założyć Dark Fury.

koncert dark fury (1)

Zdjęcie: Zapowiedź koncertu Martial i Dark Fury

Miłośnicy tego zespołu określają go mianem “niepoprawnego politycznie”. Mało kto wie, że wśród gwiazd sceny nazi black metalowej powszechne w latach 90. było utożsamianie się z niemieckim nacjonalizmem. Dark Fury idzie w inną stronę, gdyż wyznaje panslawizm, który łączy z kultem Adolfa Hitlera, mimo jego radykalnie antysłowiańskich poglądów. Uzupełnia to o idee Zadrugi co wytłumaczył w wywiadzie udzielonemu pismu o takim tytule:

Zadruga: Na pewno znasz dzieła Jana Stachniuka, założyciela przedwojennej Zadrugi. Nie sądzisz, że jego filozofia jest jedną z radykalniejszych, a jednocześnie bez obcych nam naleciałości? Czy polski nacjonalista musi szukać inspiracji poza granicami naszego kręgu kulturowego, jeśli tu, na miejscu, mamy prawdziwie rodzimą i polską filozofię nacjonalistyczną?

Raborym: Ha, trafiłeś we mnie jak żydem w piec! Owszem, znam dzieła Jana Stachniuka. Muszę jednak szczerze przyznać, że sięgnąłem po nie bardzo dawno temu (niemalże na początku swej drogi). Spory wpływ wywarło na mnie dzieło „Chrześcijaństwo a ludzkość”. Lepiej znane mi są dzieła Antoniego Wacyka (wyd. Toporzeł). Polski nacjonalista nie musi szukać innych inspiracji, aczkolwiek na pewno warto sięgnąć po dzieła innych autorów, chociażby po to, aby poszerzyć swoje horyzonty.

O szerokości horyzontów Raboryma świadczyć może split nagrany z zespołem White Devils przyznających się na łamach magazynu Blood & Honour do członkostwa w Zadrudze. White Devils jak rzekł sam Raborym to zespół, który “jak mało który nie ukrywa swej prawdziwej twarzy”. Być może tyczyło się to otwarcie demonstrowanego nazizmu. Historia White Devils zakończyła się w 2009 roku gdy wokalista zespołu, złożył na policji zeznania obciążające innych neofaszystów.

White+Devils+wd1

Zdjęcie: White Devils na żywo

Jak już wspomniałem, chłopaki z Dark Fury nie mięli łatwego życia i do 2013 roku praktycznie wszystkie koncerty grali poza granicami kraju. Wszystko dzięki kontaktom niemieckim utrzymywanym od lat 90-tych. Dark Fury należy do kilku zespołów pojawiających się na eventach organizowanych przez środowisko skupione wokół Hendrika Mobusa, byłego perkusisty zespołu Absurd skazanego w 1993 roku za zabójstwo. Raborym sam wydaje swoje płyty (jest właścicielem wytwórni Lower Silesian Stronghold z Wrocławia), a jednym z jego dystrybutorów jest wytwórnia Darker than Black należąca do Mobusa. Dark Fury jest również częścią organizacji Pagan Front założonej przez członków Absurd. O bliskich kontaktach między Mobusem, a Polakami świadczyć może fakt, że Niemiec odwiedził swoich polskich kamratów w październiku 1998 roku czyli w czasie gdy dopiero co był na zwolnieniu warunkowym. We współpracy z neofaszystami z różnych krajów, Mobus organizuje kilka imprez cyklicznych w klimatach NSBM.

tumblr ngrme1r68l1sfsa18o1 1280 (1)

Zdjęcie: Błażej Adamczuk „Paimon” (Thunderbolt), Hendrik Mobus (Absurd), Krzysztof Walkowiak „Raborym” (Dark Fury). Wrocław 1998

Pod szyldem Pagan Frontu w październiku 2010 roku odbyła się wspólna impreza Dark Fury oraz Slunovrat (Czechy), Dark Earth (Czechy) i Heldentod (Węgry). Najgłośniejszy koncert z udziałem Polaków “Upon Bohe­mian Batt­le­fields” odbył się z okazji urodzin Adolfa Hitlera w mieście Zatec w Czechach 20 kwietnia 2012 roku. Impreza została zakłócona przez policję czego efektem było aresztowanie siedmiu osób. Oprócz Dark Fury grali tam m.in wspomniane Dark Earth, Goatmoon (Findlandia), Bloodsworn (Norwegia) czy Der Sturmer (Grecja). Według relacji medialnych większość ze 150-osobowej publiczności porozumiewała się po niemiecku. Mobus ma spore problemy na terenie Niemiec, w związku z czym organizuje koncerty w krajach sąsiadujących z Niemcami gdzie działa pod fałszywym nazwiskiem.

Oprócz Czech, innym punktem zbornym jego środowiska jest Mediolan, na terenie którego współpracuje z lokalnym środowiskiem Hammerskins. W lutym 2012 roku miał tam miejsce festiwal Hot Shower, podczas którego scenę dzieliły ponownie Dark Fury i Der Sturmer oraz Wolfenhords (Chorwacja) i Army of Helvete (Włochy).

Warto wspomnieć, że na koncertach organizowanych przez to samo środowisko pojawiają się inne zespoły z Polski. Są to świdnicki Selbstmord, który grał na Hot Shower w kwietniu 2013 oraz częstochowski Infernal War, który wystąpił tam 1 listopada 2014 roku z Goatmoonem, Goatpenisem (Brazylia), Sturmtiger (Dania), Sigillum Dei Ameth (Włochy), Morbid Pest (Włochy) i Orna­ments of Sin (Francja). Północne Włochy mają niebawem gościć także zespół Graveland, który zapowiada pierwszy występ na żywo w swojej historii. Oczywiście będzie to kolejna edycja festiwalu Hot Shower (więcej tutaj).

O działalności wrocławskiego Gravelanda i jego lidera Roberta Fudalego można byłoby napisać niejeden artykuł, natomiast w kontekście Dark Fury, warto wspomnieć o zespole Thoth tworzonego wspólnie przez Raboryma, Fudalego oraz lidera zespołów Ohtar i Selbstmord Pawła Stokłosę ps. Necro. Trójka dolnośląskich NSBM-owców ma na koncie dwa albumy studyjne z 2008 i 2010 roku.

Inaczej ma się sprawa z zespołem Martial tworzonym przez muzyków o wiele bardziej znanego Antisemitexu. Niekwestionowanym liderem obydwu pochodzących z Tych projektów był i jest nadal niejaki Kolan, którego prawdziwe nazwisko to Rafał Kolanko. Antisemitex wydał w swojej sięgającej roku 1997 tylko jeden album, a Martial jedną Epkę. Zdecydowanie więcej było splitów Antisemitexu nagrywanych kolejno z Ohtarem, Agressivą 88 i Selbstmordem czy Martiala z zagranicznymi zespołami wydanymi w okresie emigracji Kolana do USA. Profil polityczny tyskich muzyków najlepiej ilustrują teksty ich utworów: “Koszerna świnia przybita do krzyża” mający wydźwięk antychrześcijański lub “Aryjscy obrońcy” sławiący na równi pogańskich wojów walczących z chrześcijaństwem, SS-manów “broniących kraju i krwi” przed Stalinem oraz skinheadów w roli bohaterów w obronie wiary, rasy, kraju i krwi.

kolan z martial antisemitex severe storm itp 01

Zdjęcie: Rafał Kolanko „Kolan”

Pamiętny koncert Martiala zorganizowany w konspiracji na Śląsku, który zakończył się dla neonazistów zebraniem batów, odbył się jeszcze przed wydaniem koncertówki Live in Chicago w 2013 roku. Po tym okresie Kolan uchodził za zaginionego w akcji, jednak odnalazł się w angielskim Leicester i właśnie stamtąd odwiedza od czasu do czasu Polskę. Można spotkać się z opinią, że Kolan i Raborym planują nagranie wspólnej płyty.

Martial i Antisemitex związany były blisko z lubelską wytwórnią Strong Survive prowadzonej przez Krzysztofa Kwiatkowskiego kojarzonego z głośną sprawą antysemickich plakatów. Kolan odpowiada też za kilka innych efemerydalnych projektów muzycznych, z których jeden: “Obrońcy Europy” został wydany przez firmę Homo Superior należącą do założyciela zespołu Honor – Olafa Jasińskiego. Opisane wyżej zjawisko nie ma bynajmniej charakteru wyłącznie subkulturowego. Propagujące zbrodnicze idee projekty muzyczne Raboryma i Kolana są bardzo popularne wśród neofaszystów na całym świecie, a obydwaj twórcy to aktywni od wielu lat neonaziści powiązani z ważnymi postaciami środowiska zarówno w Polsce jak i za granicą.

Załączniki:

darkfury-turningkrwawy02_original.jpg

Od lewej: Kaseta Dark Fury, split Antisemitex i Ohtar, zespół Martial na koncercie w USA.

Reklamy

Posted on Marzec 8, 2016, in Antysemityzm, Rasizm, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. Wywiad, którego fragment jest przytoczony wyżej, nie był udzielany pismu „Zadruga” (którego ostatni nr ukazał się w 1939 roku), a organizacji „NS Zadruga”.

  1. Pingback: Protokultura: Biali synowie Swaroga | Stop Nacjonalizmowi

  2. Pingback: Infernal War: Niech naiwni dalej wierzą | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: