Przygody warszawskiego skinheada

Nazistowskie koncerty w Warszawie, bójki z członkami ONR, incydent w tramwaju. Tuba to jeden z najbardziej barwnych nacjonalistów operujących na terenie Warszawy. Jest liderem środowiska nie przykuwającego do niedawna niczyjej uwagi. Stał się sławny za sprawą dwóch incydentów: w Warszawie i w Poznaniu.

Aktywność tej grupy musiała się jednak skończyć identyfikacją jej lidera. Tuba jak się okazuje jest 36-letnim imigrantem ekonomicznym ze Stalowej Woli. Naprawdę nazywa się Mariusz Nowak. Tuba współpracuje z dwiema organizacjami nacjonalistycznymi o profilu neopogańskim: Niklotem i Zadrugą. Jest też działaczem Narodowego Świtu – polskiej parodii greckiego Złotego Świtu, który zajmuje się głównie walką z KOD.

Nie miejsce to i czas na analizę profilu psychologicznego Tuby. Zaznaczymy jedynie, że ani on ani osoby tworzące to środowisko nie są młodymi zbuntowanymi, którym kiedyś przejdzie. To osoby wiekowe z wyrobionym światopoglądem.

Grupa ta zarówno działa ze sobą politycznie, razem podróżuje po kraju oraz razem jeździ na koncerty. W okresie szczególnego zainteresowania medialnego wokół konfliktu ukraińskiego (październik 2014) Tuba współorganizował jedną z wielu demonstracji pro-putinowskich pod ukraińską ambasadą. Utrzymuje bliskie stosunki z kilkoma zespołami polskiej sceny RAC. Tuba i jego partnerka towarzyszyli m.in. związanemu z Blood & Honour zespołowi Obłęd podczas jego koncertu w Serbii.

7099_718878328192284_5367997628953907233_n

Zdjęcie: Mariusz „Tuba” Nowak z megafonem. Przemawia Rafał Mossakowski (Centrum Edukacyjne Powiśle)

Ekipa Obłędu odwiedziła również warszawski koncert organizowany przez Tubę na którym zagrali M.A.T Project, Odwet 88 oraz włoski Katastrof i rosyjski Rusky Styag . Imprezę zaszczycił swoją obecnością dowódca Grupy Dywersyjno-Szturmowej Rusicz złożonej z rosyjskich neonazistów walczących po stronie wschodnio-ukraińskich separatystów.

Zobacz też: Wice-dowódca oddziału Rusicz na nazistowskim koncercie w Warszawie

Grupa warszawskich NS-ów złożona z zaledwie kilku osób występuje pod różnymi szyldami. Demonstrację anty-imigrancką, która odbyła się w Warszawie dn tego i tego zorganizowała razem z Niklotem jako Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Historycznych. Koncerty już jako NS Arkona (skrót NS w zależności od humoru chłopaków oznacza Narodowo Socjalistyczna lub Nacjonalistyczne Stowarzyszenie).

Po demonstracji, jej uczestnicy odwiedzili odbywającą się w tym samym czasie demonstrację ONR, na której kolega Tuby, Jakub Parzych zebrał łomot za koszulkę ze swastyką. Tuba zapowiedział wtedy, że narodowi socjaliści będą bić „żydowskie k*** z ONR” (Pełna wypowiedź na Youtube).

tuba mrek gralewski i olaf sobczynski i kamil rafał nowak Kopia (1)

Zdjęcie: Marek Gralewski, Mariusz Nowak, Olaf Sobczyński, Kamil Rafał Nowak

Drugą wyrazistą postacią tego środowiska jest niejaki Marek Gralewski, który udziela się także na portalu Wmeritum.pl gdzie odpowiada za dział „Kultura”. Poza chodzeniem na nazistowskie koncerty i demonstracje skrajnej prawicy przeprowadza wywiady ze środowiskami z którymi jest związany: zespołem Obłęd oraz Projektem Wypad – inicjatywą nacjonalistów-autostopowiczów w której udziela się razem z Tubą.

Na zdjęciu pochodzącym z przed-koncertowej integracji polskich nazi-skinów z muzykami włoskiego Katastrof jest jedyną osobą, której zasłonięto twarz. Na portalu można znaleźć wiele jego ciekawych artykułów od relacji ze skrajnie prawicowych koncertów (tych bardziej pudrowanych) po wywiad z Dawidem Hudźcem, walczącym po stronie separatystów w Donbasie czy… artykuł o diabolicznej brukowej kostce prowokującej patriotów z Marszu Niepodległości.

Wracając jednak do głównego bohatera naszego wpisu postaramy się odpowiedzieć na dwa pytania: Po co Tuba jechał do Poznania? Jakie są stosunki narodowego socjalisty Tuby?

narodowy świt na anty kod 06

Zdjęcie: Brawurowy Narodowy Świt po starciu z „oddziałami szturmowymi KOD”

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, Tuba podobnie jak jeden z jego przydupasów Olaf Sobczyński jest aktywny w strukturach Narodowego Świtu. Jest to organizacja tworzona przez różne indywidua w tym Artura Klimka z Niklota czy Dariusza Brodzika aka Darek Mazurek – założyciela Polish Defense League. Jednak gros członków NŚ stanowią poznaniacy na czele z Maciejem Witzbergiem z Wielkopolskich Patriotów. Współpracują blisko z organizacją Mariana Kowalskiego – Narodowcami RP.

Zobacz też: Wyzwiska i groźby w poznańskim tramwaju. Chuligani terroryzowali pasażerów

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Tuba jechał tramwajem na spotkanie ze swoimi kamratami, a że jak udowodnił już nie raz lubi skandale postanowił pozaczepiać pierwszego napotkanego człowieka. Po incydencie, w sieci pojawił się filmik przypominający wszystkie ekscesy Tuby i… wykazujący jego związki z Marianem Kowalskim, który został w nim zaatakowany jako przyjaciej neonazistów i wróg Ruchu Narodowego. Filmik zniknął z sieci bardzo szybko.

tuba i marian 01

Zdjęcie: Mariusz Nowak, Marian Kowalski i Narodowy Świt w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu

Mimo, że Tuba żywi wielką niechęć do Ruchu Narodowego, część związanych z nim działaczy jest mu bliska. Współpracuje w ramach jednego konglomeratu organizacji z częścią jego byłych działaczy, a części obecnych ONR-owców pozwala pojawiać się na organizowanych przez siebie zlotach nazi-skinów. Konflikt między zadeklarowanymi nazistami, a narodowymi radykałami nie ma bowiem charakteru ideowego, a relacje między jednymi i drugimi bywają zmienne, płynne i podwójne jeśli chodzi o standardy.

Inną kwestią do omówienia wydaje się być pobłażliwość ze strony policji z jaką spotyka się Tuba i jego środowisko.

Załącznik

12552543 1667105536882829 7258523706001416594 n (1).jpg

Od lewej: Gralewski na before party z muzykami zespołu Katastrof (jako jedyny z zakrytą twarzą), z członkiem Katastrof, na nazistowskim koncercie z Bartoszem Krysztofiakiem (ONR)

Reklamy

Posted on Marzec 16, 2016, in Antysemityzm, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 5 Komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: