Obłęd: W totalitarnej demokracji

Zespół Obłęd to obecnie lider na polskiej scenie nacjonalistycznej. Aktywnie koncertuje na terenie Polski jak i zagranicy. Grywa zarówno na imprezach Ruchu Narodowego jak i organizacji jawnie odwołujących się do narodowego socjalizmu. Oficjalnie zespół nie ma nic wspólnego z nazizmem, a za tego typu “insynuacje” grozi nawet sądem.

W poniższym tekście dokonujemy lustracji najaktywniejszych muzyków RAC w Polsce odznaczających się rzadko spotykanym nawet na prawicy tupetem. Zacznijmy jednak od przeszłości muzyków Obłędu. Wojciech Czerwiński ps. “Czerwony” to jeden z najstarszych o ile nie najstarszy muzyk polskiego ruchu NS. Najbardziej znany jest z grania na gitarze w Konkwiście 88. Basista i wokalista Obłędu, Robert Osolinsz również przewinął się przez Konkwistę, jednak jego głównym projektem był neohitlerowski Nowy Ład tworzony z Maciejem Jaworskim – perkusistą Obłędu. Nowy Ład przeszedł do historii polskiej sceny jako pierwszy polski zespół, który zagrał dla Niemców. Miało to miejsce w Obemnitz w 1995 roku. W roku 2013 wydana została reedycja jego jedynego albumu studyjnego.

Cała ta grupa znajdowała się przez jakiś czas na marginesie polskiego środowiska Blood & Honour z powodu (jak opisano na stronie bhpoland.org) zażywania narkotyków. Zła opinia doprowadziła do upadku Konkwisty co zbiegło się z kryzysem na polskiej scenie nazi-skinowskiej. Po latach kwiat aryjskiej rasy poszedł jednak na odwyk, a władze w Blood & Honour przejęło bardziej tolerancyjne środowisko, w związku z czym wrócili jako Obłęd (początkowo Obłęd 88). Zagrali na memoriałach Szczerego w 2011 roku i w latach późniejszych, po czym z powodzeniem wyszli poza polskie podwórko. Pierwszym kierunkiem stały się Czechy gdzie Obłęd pojechał z “apolitycznymi nacjonalistami” z All Bandits.

Drugim kierunkiem była Finlandia gdzie pojechali ze starym znajomym z czasów Konkwisty – Wojciechem Cieplińskim z Lublina, pełniącym w latach 90. funkcję ochroniarza zespołu. Poruszali się także w towarzystwie znanego zawodnika MMA Niko Puhakki, który często bywa na koncertach Obłędu w Polsce. Nieodłącznym towarzyszem wypraw Obłędu jest niejaki Tomasz Piszczelak mieszkający nawet w tej samej miejscowości co Osolinsz.

1459774 551073738301860 198371581 n

Zdjęcie: Wojciech Ciepliński, Niko Puhakka, Robert Osolinsz, Tomasz Piszczelak, Wojciech Czerwiński

Do Gostynia przyjechali w pakiecie z zespołem Mistreat będącym legendą fińskiej sceny RAC. Koncert zaszczycili oprócz Mistreatu i Obłędu węgierski Kitores i lokalny Odwet 88, którego lider i organizator koncertu: Przemysław Konieczny jest dobrym znajomym ekipy. Udziela się także w grupie rekonstrukcyjnej, która wzięła udział w kręceniu jednego z teledysków Obłędu.

Zobacz też: Gostyń: Zlot neonazistów

Kontakty międzynarodowe grupy są jednak znacznie szersze. Polscy neofaszyści koncertowali na imprezie Blood & Honour Hexagonne w Lyonie oraz w Serbii dla tamtejszych nacjonalistów, gdzie towarzyszyli im m.in. warszawski celebryta Mariusz Nowak ps. “Tuba” i gwiazda dzierżoniowskiej odnogi Blood & Honour: Piotr Gierczak, brat radnego powiatowego z ramienia PiS. W 2013 roku zagrali na londyńskim Adolf Hitler Birthday Bash. Wybierali się także na węgierski Honours Day upamiętniający bohaterskich żołnierzy Wermachtu i Waffen SS broniących Budapesztu przed Armią Czerwoną. Nie udało im się tam jednak dotrzeć w związku z czym jedynymi obecnymi na miejscu Polakami byli muzycy Legionu Twierdzy Wrocław.

11047026 789205257820885 1103711264 n

Zdjęcie: Robert Osolinsz, Tomasz Romel, Wojciech Czerwiński, Piotr Gierczak, ???, Robert Mencel (Baranki Boże), ???. Widoczne koszulki Blood & Honour Hexagonne z czaszkami Waffen SS

Osobnym zagadnieniem powinna być kwestia aliansów koncertowych Obłędu w Polsce. Obok Legionu Twierdzy Wrocław, Obłęd jest stałym gościem imprez organizowanych przez Blood & Honour, występujące pod szyldem Club 28 na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie na których głównymi gwiazdami są zagraniczne zespoły propagujące faszyzm. Głównie są to zespoły niemieckie mające problem z koncertowaniem u siebie (link 1) (link 2) (link 3).

Nie przeszkadza to oczywiście narodowcom z ONR czy nowej organizacji Mariana Kowalskiego Narodowcy RP, którzy fakty znają, ale i tak zapraszają Obłęd na swoje koncerty. Natrętną promocją Obłędu zajmuje się także PiSowskie Radio Wnet, na którego stronie internetowej można znaleźć wywiad z muzykami zespołu gdzie przyznają się do grania w jawnie nazistowskich zespołach. Ciekawym jest fakt, że wywiad przeprowadził Marek Gralewski, jeden z organizatorów koncertu Rusky Styag w Warszawie, na którym pojawił się dowódca Grupy Dywersyjno-Szturmowej “Rusicz”. Największym skandalem wydaje się być występ podczas tzw. Marszu Patriotów we Wrocławiu. Obłęd zagrał wówczas na ulicy, w centrum jednego z największych miast w Polsce.

W chwili gdy wydaje się, że trudno o bardziej skompromitowany zespół muzyczny na polskiej scenie dotykamy kolejnego wątku, którym jest międzynarodowy spęd neonazistów w Gdańsku. Umknął uwadze mediów gdyż dzień wcześniej odbywał się w tym samym mieście kontrowersyjny koncert Graveland. Długowłosi neofaszyści zagłuszyli więc łysych, których trudno było nie zauważyć ponieważ impreza odbyła się w centrum miasta pod wiatą. Oprócz Obłędu zagrali lokalny Ghost of War oraz The Firm (Holandia), Legittima Offesa i Sumbu Brothers (Włochy). Organizatorem koncertu była “firma” odzieżowa Gungir za którą stoi… Grzegorz Horodko ps. “Śledziu”.

“Śledziu” jest jednym z niewielu ludzi w Polsce, którzy otwarcie przyznają się do przynależności do Blood & Honour. Ma za sobą niejedną odsiadkę i niejedno przestępstwo o charakterze kryminalnym. W 2015 roku wyszedł na wolność podobnie jak jego stary znajomy Olgierd Lipnicki.

10354141 1001242756636270 4959549707041005871 n (1)

Zdjęcie: Grzegorz Horodko, Robert Osolinsz, Olgierd Lipnicki, Tomasz Piszczelak, Maciej Lewandowski (Baranki Boże)

Olgierd i Śledziu byli aktywni w Trójmieście od lat 90., a z muzykami Obłędu znają się jeszcze z czasów Konkwisty 88. Olgierd już wtedy organizował neonazistowskie koncerty. Odsunął się od sceny, gdy postanowił zająć się działalnością przestępczą (więcej o sprawie).

Mimo, iż pozostawał mało aktywny pojawiał się na zlotach był widziany w 2001 roku w Brodnicy na koncercie Honoru, Wolnego Miasta Gdańsk i szwedzkiego Pluton Svea. Nic więc dziwnego, że po wyjściu na wolność pojechał na Opolszczyznę na koncert Obłędu i Mistreat gdzie odnowił kontakty z kolegami. Od tamtego czasu zloty neonazistów odbywają się już nie tylko na południu Polski lecz również na Pomorzu. Na miejsce imprezy wybrany został pub Wolny Gdańsk, będący miejscem spotkań kryminalnej części kibiców Lechii Gdańsk, do których należą Olgierd i Śledziu. Po koncercie chłopaki udali się do Warszawy na pogrzeb majora Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”. Kolejnym kierunkiem Obłędu jest Lublin, gdzie odbędzie się wspólny koncert z Nordicą, Stalagiem oraz The Gits. Dochód z koncertu ma być przeznaczony na rzecz chorującego dziecka (więcej o sprawie).

13001089_1024912097602669_7483310520192154753_n.jpg

Zdjęcia: Obłęd na demonstracji ONR, Tuba i spóła na koncercie Obłędu w Serbii, Obłęd na Marszu Patriotów we Wrocławiu

Reklamy

Posted on Maj 16, 2016, in Kontakty Międzynarodowe, Ręka Rękę Myje, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 7 Komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: