Odwet 88: Cyferki, młotki i głupie wymówki

Odwet 88 to jeden z czołowych zespołów polskiej sceny RAC w latach 90., nagrał w swojej karierze kilka kaset i płyt po czym rozwiązał się w 2008 roku. Reaktywował się niedawno na fali odrodzenia polskich środowisk nazi-skinowskich. Gwiazdy sceny mają już swoje lata na karku i dużo siwych włosów na głowie (o ile jeszcze coś im z głowy wyrasta). Nie zmieniają jednak poglądów ani zapatrywań na kwestie życiowe.

Przemysław Konieczny, lider Odwetu jest też zapalonym rekonstruktorem i zawodnikiem MMA. Był blisko związany z lokalnym klubem Sporty Walki Gostyń, z którym podobno nic go już nie łączy. Do czasu gdy reaktywował Odwet 88 kręcił się wokół Obłędu, któremu towarzyszył na koncertach oraz pomagał w kręceniu teledysku wraz ze swoją grupą rekonstrukcyjną Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej Warta. 21 września 2014 roku oznajmił, że wraz z nowym perkusistą Karolem Szwedkiem nagrywają nowy materiał.

gostyń przemysław konieczny i karol szwedek w studio z zespolem Odwet 88

Zdjęcie: Przemysław Konieczny i Karol Szwedek w studiu

I tak się zaczęło. Skoro jest nowy materiał należy zagrać koncert, najlepiej z zespołami zza granicy. Wybór padł na fiński Mistreat, który wcześniej bawił w Komprachcicach pod Opolem. Impreza o nazwie Viking Invasion odbyła się w Gostyniu 21 listopada 2015, jednak coś poszło nie tak. Grupa neonazistów bawiąca się przy muzyce Mistreat, Obłędu, Odwetu i węgierskiego Kitoresa zapragnęła na kimś się powyżywać i tak oto ich ofiarą padł człowiek przechodzący akurat obok klubu Bikini Beach Bar. W mieście wybuchł skandal ubarwiony o zdjęcia z koncertu, na którym znalazł się m.in. wiceprezes stowarzyszenia Duma i Nowoczesność w czapce Combat 18 oraz człowiek w koszulce ze swastyką.

zielonka

Zdjęcie: Krystian Zielonka (trzeci z lewej) i węgierscy neonaziści w Gostyniu

Przemysław Konieczny w mediach tłumaczył się, że koncert nie promował faszyzmu tylko panslawizm (stąd “Viking Invasion”), a człowiek w koszulce ze swastyką został poproszony o jej zdjęcie. Nie nadmienił, że był to basista Kitoresa. Zapytany o cyfry 88 w nazwie swojego zespołu odrzekł, że jest to akornim od “Heil Hammer” (w żadnym wypadku „Heil Hitler” – liczby ). Brzmi śmiesznie jednak wygląda dużo gorzej. Ośmieszony Przemysław Konieczny nadal pozostaje bezkarny, a lokalny klub Sporty Walki nadal znajduje się pod jego wpływem o czym świadczą odwiedziny dwóch osób związanych z Blood & Honour w klubie.

Mowa o Tomasz Piszczelaku nieodłącznym towarzyszu zespołu Obłęd oraz o Niko Puhacce obecnym na połowie koncertów Blood & Honour w Polsce.

12440729_974816189260944_8399687788429444857_o (1)

Zdjęcie: Niko Puhakka i Tomasz Piszczelak (5 i 6 z prawej) w Gostyniu (źródło: facebook)

Po imprezie w Gostyniu, Konieczny ze swoim składem nie złożył broni i zagrał także z Ruskym Styagiem, Katastrofem i M.A.T Project w Warszawie.  W pakiecie z Obłędem i M.A.T Project zaszczycił też imprezę w Czechowicach-Dziedzicach. Oprócz polskich zespołów grały tam również brytyjska Section 88 oraz serbskie Providenje i Sorab 28 (więcej: Neonazistowski koncert w Czechowicach-Dziedzicach). Obydwa koncerty były wydarzeniami szczególnymi nie tylko ze względu na swój neonazistowską otoczkę lecz również międzynarodowy charakter.

O poglądach muzyków Odwetu świadczyć powinny nie tylko koncerty oraz teksty utworów traktujące o wyższości białej rasy lub Ku-Klux-Klanie lecz także to co robią po godzinach. Zostawiamy więc załączniki do oceny we własnym zakresie.

Tekst sztampowego utworu Odwetu: Wojnę Secesyjną Południe przegrało / lecz generał Forrest nie załamał się / Rozpoczął walkę z garstką najwierniejszych / Białe południe nie poddało się / Biała siła, Biały stan, Biała duma, Ku Klux Klan!

1184754 380580425431766 2666759181908644971 n

Zdjęcia: Przemysław Konieczny w czapce Wermachtu, Ciekawe koszulki, w tym jedna sławiąca Hitlera (zbliżenie), ciekawe tłumaczenie się z liczby 88

Reklamy

Posted on Czerwiec 13, 2016, in Kontakty Międzynarodowe, Ręka Rękę Myje, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: