Graveland: Niemiłe picie długo warzonego piwa

W marcu 2017 roku Kraków miał być kolejnym polskim miastem goszczącym osławiony zespół Graveland, na czele którego stoi Robert Fudali ps. „Darken”. Pierwszy koncert w Polsce tego działającego od wczesnych lat 90. zespołu odbył się 22 kwietnia 2016 roku w gdańskiej Protokulturze. Towarzyszyła mu atmosfera skandalu. Również przy okazji koncertu we Wrocławiu pojawiły się komplikacje, ponieważ klub Liverpool, którego menadżerem jest stary znajomy „Darkena”, wbrew wcześniejszym ustaleniom, zrezygnował z wątpliwego zaszczytu goszczenia Gravelanda. W konsekwencji koncert odbył się 29 kwietnia w klubie Tawerna należącym do prawicowego biznesmena.

Wcześniej Tawerna organizowała spotkania m.in. z Januszem Korwinem-Mikke oraz Grzegorzem Braunem, więc można uznać, że Graveland trafił tam, gdzie jego miejsce. Krakowski klub Rotunda oraz organizatorzy Sadistic Festival również zrezygnowali z zaproszenia Gravelanda. Kilka dni wcześniej, klub Rotunda odwołał koncert zespołów: Nordica, Stalag, GAN i Basti, związanych z Ruchem Narodowym dając jasno do zrozumienia, że nie ma w nim miejsca dla skrajnej prawicy.

graveland1

Robert Fudali dopatrzył się w tym „kolejnego spisku Antify i Gazety Wyborczej”, których określił mianem „płatnych pachołków Sorosa”. Wszelkie materiały dotyczące działalności zespołu Graveland są – zdaniem „Darkena” – fałszywkami i kłamstwami. W związku z tym postanowiliśmy przeprowadzić szczegółowe badania nad chorobą trapiącą tego mocarnego wojownika.

A zatem od początku. Zespół Graveland powstał w 1991 roku we Wrocławiu, w jego skład weszli Robert Fudali „Darken”, Maciej Dąbrowski „Capricornus” i Grzegorz Jurgielewicz „Karcharoth”. Początkowo zespół łączył w swojej twórczości wątki pogańskie, satanistyczne i antychrześcijańskie. Dopiero z czasem do idei dołączyła polityka. Dąbrowski głosił w tym czasie otwarcie rasistowskie poglądy, których obecnie już nie podziela, Jurgielewicz zmarł w 2004 roku. Na placu boju pozostał już tylko Robert Fudali.

Amerykańska Liga Przeciw Zniesławieniu (ADL) oskarża zespół o antysemityzm. Cztery z jego albumów trafiły również na listę niemieckiego Federalnego Wydziału ds. Mediów Szkodliwych dla Małoletnich, jako propagujące muzykę nienawiści. Chodzi o „Following The Voices Of Blood”, „Immortal Pride”, „In The Glare Of Burning Churches” und „The Celtic Winter”. Wszystkie płyty zostały wydane przez niemiecką wytwórnię No Colours Records. Na albumie „Following The Voice of Blood” pojawia się utwór „White Hand’s Power” napisany przez Hendrika Mobusa z zespołu Absurd, legendę niemieckiego nazistowskiego black metalu, w latach 90. skazanego za morderstwo na tle rasistowskim.

b6d3a998cc265a558336b5500abbd84a_520x500

„Wspieram ruch nazistowski i idee rasowe w black metalu. Szanuję Adolfa Hitlera za wszystkie jego wielkie czyny wymierzone w świat judeochrześcijański. Mam wielu przyjaciół wśród nazistów. Wiele osób nazywa Graveland zespołem nazistowskim. Nie mam nic przeciwko temu” – powiedział Robert Fudali w wywiadzie dla Empire of Hate zamieszczonym w internecie.

O wyznawanych poglądach dobitnie świadczą wspólne wydawnictwa z innymi zespołami również powiązanymi ze skrajną prawicą. Na przykład zespół Honor, z którym Graveland nagrał w 2000 roku płytę „Raiders of Revenge”, to kultowy polski zespół nazi-skinowski. Podobnie niemiecka grupa Kreuzfeuer, z którą w 2010 nagrał split „Tribute To The King Of Aquilonia”. W wyliczeniu nie wypada pominąć splitu z 2016 roku, wydanego wspólnie z ukraińskim zespołem Nokturnal Mortum, który nigdy nie ukrywał swoich sympatii politycznych oraz powiązań z muzykami Honoru czy Sokyra Peruna.

Ponadto, Robert Fudali współtworzył w latach 2007-2010 projekt muzyczny Thoth razem z Krzysztofem Walkowiakiem ps. „Raborym” i Pawłem Stokłosą „Necro” znanymi z jawnie nazistowskich Dark Fury, Ohtar i Selbstmord.

Brytyjski magazyn Blood & Honour, a zatem śmietanka międzynarodowego środowiska wyznawców Hitlera, zalicza Gravelad, obok Absurdu, do dwóch najważniejszych zespołów sceny NSBM (Narodowo-Socjalistycznego Black Metalu). Oprócz tego należy wspomnieć kontrakt Gravelanda z wytwórnią Resistance Records, należącą do George’a Burdi z zespołu RAHOWA, związanego z rasistowską sektą Kościół Twórcy. Sam Burdi z kolei w 1995 roku został skazany za pobicie na rok więzienia. Jest on także wydawcą pisma Resistance, na łamach którego można znaleźć szczere wypowiedzi lidera Gravelandu z wiosny 2007 roku, np. o stacjach telewizyjnych nienawidzącej kultury białego człowieka i żydowskich zbrodniach na narodzie polskim. W tym samym wywiadzie muzyk zaznacza, że z powodów praktycznych nie zamieszcza faszystowskich symboli na okładkach płyt i stosuje autocenzurę, ale nie kryje swoich poglądów. Jeszcze ciekawsze poglądy prezentuje w wywiadach opublikowanych na łamach Pit Magazine (numery 15 i 25). Chwali tam m.in. zamach terrorystyczny dokonany przez skrajnych prawicowców w Oklahomie, nazywa ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona „Żydem”, a nawet wyraża nadzieję, że „muzułmańscy maniacy wbiją pięść Koranu w tyłek Clintona”.

1020cf312946d5cbbc31e512d6c9479c_990x7801

W 2015 roku Graveland rozpoczął komercyjną działalność koncertową. Występy w Polsce poprzedził debiut na festiwalu Hot Shower w Mediolanie, organizowanym przez środowisko włoskich HammerSkins. Nazwa festiwalu to nawiązanie do komór gazowych, a na plakacie reklamującym imprezę został zamieszczony czarnoskóry człowiek biegnący za drogowskazem w stronę „gorącego prysznica”. W internecie można znaleźć „pamiątki” z festiwalu, np. filmy przedstawiające hitlerowskie saluty podczas koncertów Gravelanda, Goatmoon, Frangar i innych zespołów. Niedługo potem Fudali postanowił zagrać dwa koncerty w Polsce.

Gdy środowiska antyfaszystowskie zaczęły protestować przeciwko występom Gravelanda w Gdańsku i Wrocławiu, Robert Fudali zapewnił, że nie ma nic wspólnego z nazizmem, na dowód czego wrzucał do sieci zdjęcia swoich fanów o różnych kolorach skóry. To z kolei nie spodobało się jego wiernym fanom, którzy mieli mu za złe zdradę „ideałów”. Gdy sytuacja zupełnie wymknęła się spod kontroli, Fudali wydał drugie oświadczenie, w którym przeprosił osoby wspierające od lat Graveland za to, że poczuły się obrażone jego postawą, ale musiał przyjąć jakąś linię obrony w obliczu nagonki Gazety Wyborczej.

Morał z tej historii taki, że do podziemia skrajnie prawicowego najlepiej nigdy nie wchodzić, ponieważ niełatwo się z niego wyplątać, a gra na dwa fronty może skończyć się katastrofą. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę, a Robert Fudali od lat 90. do dziś zasiał niewiarygodnie dużo.

Do artykułu użyto zdjęć: 1. Obecny skład Graveland, 2. Zdjęcie Gravelanda z zespołem Honor, 3. Zdjęcie Roberta Fudalego na Hot Shower Festival w Mediolanie (widoczne ciekawe koszulki u dwóch uczestników imprezy.

Reklamy

Posted on Listopad 16, 2016, in Antysemityzm, Kontakty Międzynarodowe, Neopoganizm, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 8 Komentarzy.

 1. wasza interpretacja jest oczywiscie bardzo kontrowersyjna, ale:

  >”Robert Fudali dopatrzył się w tym „kolejnego spisku Antify i Gazety Wyborczej”

  przeciez osoby zwiazane z krakowska gazeta wyborcza same sie tym chwala, wiec nie mial co dopatrywac sie jakis spiskow

 2. Czytajzezrozumieniem

  Utwór „White Hand’s Power” jest o Isengardzie a nie o białej rasie . Podejrzewam że niektóre prawdy w artykule sa przytoczone w ten sam sposob ;/

  • Gdzie napisaliśmy o czym jest ten utwór? Napisaliśmy, że album wydała niemiecka mająca fatalną opinię, niemieckie władze uznały ten i inne płyty za szkodliwe, a tekst napisał niemiecki neonazista skazany za morderstwo. Która z tych informacji jest fałszywa i która z pozostałych informacji jest nieprawdziwa? Słuchamy…

 3. Powinni was zdelegalizować pasożyty marksistowskie, właśnie wasze lewackie wymysły są faszyzmem i nietolerancją.

 1. Pingback: Infernal War: Niech naiwni dalej wierzą | Stop Nacjonalizmowi

 2. Pingback: Neonazistowskie zloty we Wrocławiu: Jak? Gdzie? Kiedy? | Stop Nacjonalizmowi

 3. Pingback: Pojednanie polsko-niemieckie wg Blood & Honour: Żadnych bratnich wojen, niech żyje Waffen SS! | Stop Nacjonalizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: