Toruń: Sławomir Urtnowski wraca na scenę

We wczesnych latach 90. Urtnowski tworzył słowiański zespół Zadruga. Później zmienił zarówno poglądy jak i nazwę zespołu – został neoendekiem, a Zadrugę przemianował na Na-Rę. Następnie stracił pracę menadżera Elany Toruń z powodu pobicia na tle rasowym. Teraz znowu uważa się za Słowianina i reaktywuje stary zespół.

Sławomir Urtnowski ps. „Dziki” to nie jedyna legenda polskiego nurtu RAC, która – wraz z modą na nacjonalizm – po latach nieobecności powraca na scenę. Na przestrzeni kilku ostatnich lat reaktywowały się między innymi Honor i Sztorm 68, a nad nowym materiałem pracują dawni muzycy Konkwisty 88. Zespół Zadruga w latach 90. koncertował z całą, wyżej wymienioną, wielką trójką polskiej sceny nacjonalistycznej.

Teksty Zadrugi nie gloryfikowały III Rzeszy, lecz koncentrowały się na kulcie Słowian oraz krytyce NATO i Unii Europejskiej. Trudno zrozumieć, co myślała publika słuchająca jednocześnie Zadrugi, która w swoich utworach chwaliła np. polskich żołnierzy broniących Westerplatte, i Konkwisty czy Honoru, czczących nazizm i Hitlera. Polscy skinheadzi z tamtych lat nie tracili jednak czasu na myślenie oraz zbędne analizy. „Dziki” ze swoim kultem słowiańszczyzny był w tym środowisku wyjątkiem. W 1996 roku zdecydował się jednak porzucić pogaństwo na rzecz katolickiego nacjonalizmu. Został liderem toruńskiego oddziału Narodowego Odrodzenia Polski i zmienił nazwę swojej kapeli na NaRa (skrót od Narodowy Radykalizm).

55ebabe492b17_osize969x565q71hc7d34bOkres narodowo-radykalny należy zaliczyć do najcięższych w życiu toruńskiego patrioty. Zdecydowanie pogorszył się poziom artystyczny tekstów zespołu (pisał je wówczas prezes NOP-u Adam Gmurczyk), a na froncie walki politycznej Urtnowski odniósł kilka sromotnych porażek. W 2006 roku podczas Święta Wojska Polskiego około 50 działaczy NOP-u zorganizowało demonstrację, podczas której wykonano faszystowski salut – ich zdaniem „tradycyjny polski salut narodowy”. Wydarzenie zakłócała nieduża, jednak wyjątkowo uciążliwa, grupa antyfaszystów, na co przywódca nieustraszonych aryjskich wojowników zareagował… wnioskiem do prokuratury:
„Skierowaliśmy do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania karnego przeciwko uczestnikom lewackiej grupy przestępczej, która próbowała rozbić manifestację NOP. Jednocześnie zwróciliśmy się do Komendanta Wojewódzkiego Policji z żądaniem wyjaśnienia powodów, które powstrzymały podległe mu służby przed aresztowaniem lewackich bandytów” – napisał w Internecie.

Coś takiego nie mogło przejść bez echa. Toruński NOP bezpowrotnie stracił szacunek w środowiskach chuligańskich, a wkrótce potem się rozpadł. Jego dawni działacze utworzyli nową organizację o nazwie Inicjatywa 14.

Tymczasem działalność muzyczna „Dzikiego” toczyła się dość niemrawo. Zespół NaRa, podobnie jak wcześniej Zadruga, wydał tylko jedną kasetę. Znalazł się na niej ciekawy konglomerat utworów: piosenki pochwalne na cześć i Chrystusa i Eligiusza Niewiadomskiego, a także atakujące komunizm czy pogaństwo, np.: „w heretyckie psy pogańskie uderzym niczym święty grom / Płomieniem stosów dusze leczyć by stanął tutaj Boży Dom”. Kilka lat później okazuje się, że nie warto było tak śpiewać…

12313757-458267681025477-738150036884854808-nRok po wpadce z donosem prokuratorskim, po nieudanej kampanii wyborczej do Senatu „Dziki” opuścił NOP i rozpoczął pracę na stanowisku specjalisty ds. marketingu i PR w drugoligowym klubie piłkarskim TKP Elana Toruń. Od tego momentu wcześniejsza twórczość muzyczna okazała się kłopotliwa. W konfrontacji z mediami Urtnowski nazywał swoją działalność w NOP-ie „przeszłością” analogiczną do przeszłości Michała Kamińskiego, wówczas doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na pytanie, czy odcina się od NOP-u, odmawiał komentarza.

W nocy 21 maja 2009 roku o godzinie 17:30, „Dziki”, w stanie po spożyciu napojów wyskokowych (1,8 miligrama alkoholu w wydychanym powietrzu), przechadzał pod sklepem sieci Biedronka na Rubinkowie. Wtem zobaczył czarnoskórego, dokładniej Nigeryjczyka, co bardzo go zdenerwowało. Według relacji prasowych gonił swoją ofiarę od Biedronki do ulicy Łyskowskiego, a następnie skopał. Po chwili został złapany przez patrol drogówki. Na nieszczęście Urtnowskiego żona napadniętego Nigeryjczyka wiedziała, z kim ma do czynienia, dlatego nie zamierzała milczeć. Sprawa stała się znana, więc klub postanowił pozbyć się kłopotliwego marketingowca.

15230794_669553616532484_1135874073717857503_nW ciągu ostatnich lat Sławomir Urtnowski, znany głównie jako pracownik klubu piłkarskiego, napadający pod wpływem alkoholu czarnoskórych mieszkańców swojego miasta, radykalnie ocieplił swój wizerunek. Skórzaną kurtkę zmienił na elegancką koszulę i sweter, założył modne okulary, a na łysej dotychczas głowie zapuścił włosy. Nie wygląda już jak neofaszysta, lecz jak kulturalny pracownik firmy zajmującej się wywalczaniem odszkodowań, gdyż właśnie w tej branży obecnie działa. Nie zmieniło się jednak jego hobby. „Dziki” postanowił wrócić do pogańskich korzeni i reaktywować zespół pod nazwą Zadruga, a na łamach portali społecznościowych zapowiada wydanie płyty.

Zadruga na swoim facebookowym portalu reklamuje m.in. słowiański sklep odzieżowy, czasopismo „Poganie” i Koło Czcicieli Światowida. Muzycy chwalą się np. nabyciem słowiańskiego kalendarza i Księgi Welesa wydanej przez wydawnictwo Triglav. Na zdjęciach z sesji nagraniowych Sławek Urtnowski nie ma już na szyi krzyża, lecz Młot Swarożyca. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób zostanie przyjęty człowiek tak często zmieniający poglądy. Z całą pewnością powrót „Dzikiego” na scenę będzie zabawny. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze wpadki.

Reklamy

Posted on Grudzień 18, 2016, in Humor, Neopoganizm, Rasizm, Religijny Fundamentalizm, Skrajnie Prawicowa Scena Muzyczna and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: